Iwona Mejza, „Wyszedł z domu i nie wrócił”

Iwona Mejza, „Wyszedł z domu i nie wrócił”


Recenzowała: Joanna Kubica

Krew, zwłoki, narkotyki, prostytucja, mafia – myślicie, że tak wygląda przeciętny dzień na komendzie policji? Niekoniecznie. Praca w Komendzie Powiatowej może być niezmiernie… monotonna i nudna. Panowie przerzucają papiery, kłócą się o służbowe delicje i jeżdżą na obowiązkowe patrole. Chyba, że pojawi się jakaś intrygująca sprawa. „Wyszedł z domu i nie wrócił” to powieść dla tych, którzy poza sielskim klimatem rodem z klasycznych kryminałów cenią sobie poczucie humoru.

Praca w Komendzie Powiatowej w Oświęcimiu nie przypomina historii rodem z pasjonujących filmów sensacyjnych z policją śledczą. Panowie w mundurach spędzają czas nad papierami, kawką, delicjami i spokojnymi patrolami w terenie. Sielankową atmosferę przerywa któregoś dnia stażysta Buciek. Młodzieniec oświadcza, że na cmentarzu parafialnym znaleziono „podwójnego nieboszczyka”. Ekipa policjantów z komisarzem Sławomirem Ożegalskim na czele z radością przystępuje do rozwiązania tej zaskakującej sprawy. Tropy prowadzą do wydarzeń sprzed ponad dwudziestu lat.

Każdy kolejny przeczytany przeze mnie kryminał wydany pod szyldem wydawnictwa Oficynka tylko mocniej utwierdza mnie w przekonaniu, że redaktorzy w nim pracujący mają zbliżony gust literacki do mojego. Moja opinia jest jak najbardziej subiektywna i nikt nie musi się z nią zgadzać. Otóż nie znoszę kryminałów, w których nie obędzie się bez rozbryzganego na ścianie mózgu i hektolitrów krwi. Mordercą musi być obowiązkowo psychopata, którego kolejne wyczyny mają szokować i wstrząsnąć do głębi czytelnikami. Tak jakby autorzy tego typu kryminałów obawiali się, że bez takich „ozdobników” ich powieść przejdzie bez echa. Według mnie, jak ktoś nie potrafi napisać pasjonującego kryminału, to musi nadrabiać efekciarskimi i nieraz nietrafionymi dodatkami. No, ale być może to kwestia gustu, a o tych się przecież nie dyskutuje.

„Wyszedł z domu i nie wrócił” to przede wszystkim pełna humoru powieść o poczynaniach dzielnych policjantów z oświęcimskiej komendy powiatowej. Do polskiej policji można mieć różne nastawianie, ale trudno nie polubić bohaterów wykreowanych przez Iwonę Mejzę. Komendant Ożegalski to dobrotliwy człowiek, który stara się jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki służbowe. W wolnych chwilach pasjami czyta kryminały, a w pracy martwi się o to, kto wyjada mu delicje z szafki. Entuzjastyczny stażysta Buciek popełnia kardynalne błędy i daje się zaskoczyć przestępcy i zamknąć w grobowcu. Aspirant Maciejak gubi podejrzanego w restauracji z powodu… pysznego karpia w galarecie. Mimo to panowie z komendy potrafią wziąć się do roboty i osiągnąć niezłe rezultaty.

Sama historia „podwójnego nieboszczyka” jest niezmiernie ciekawa. Głównym problemem policjantów nie jest bowiem odpowiedź na pytanie: kto zabił? (i czy zabił w ogóle), ale odkrycie tożsamości drugiego nieboszczyka. To on poprowadzi policjantów po nitce do kłębka. Czy szajka przestępców handlujących grobami ma coś wspólnego z tajemniczą śmiercią sprzed dwudziestu lat? Czy śmierć pierwszego nieboszczyka pochowanego w feralnym grobie ma z tym wszystkim coś wspólnego? Aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania, policjanci z oświęcimskiej komendy będą musieli przesiać ziarna od plew i z morza przypadkowych informacji wyselekcjonować te najistotniejsze.

Przyjemna narracja, poczucie humoru przebłyskujące przez każdą kartę powieści oraz sympatyczni i barwni bohaterowie (od policjantów  po postacie drugoplanowe, takie jak poeta-alkoholik o wdzięcznym nazwisku Kloc) – to największe walory książki „Wyszedł z domu i nie wrócił”. Każdy, kto lubi sielskie historie podobne do tych z nieśmiertelnych powieści Agathy Christie, znajdzie tu coś dla siebie.

Z przyjemnością przeczytałam całą powieść Iwony Mejzy od początku do końca. I nie ukrywam, że z nie mniejszą przyjemnością, ale również z wysoko postawioną poprzeczką, sięgnę po kolejne utwory autorki.

Korekta: Katarzyna Tatomirwyszedl_z_domu_qfant

 

  • Autor: Iwona Mejza
  • Tytuł: Wyszedł z domu i nie wrócił
  • Wydawnictwo: Oficynka
  • Wydanie: 2013
  • ISBN: 978-83-62465-97-2
  • Seria: ABC
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: