Mike Carey, „Krew nie woda”

Mike Carey, "Krew nie woda"


Autor: Piotr Dresler

Wpadła mi dzisiaj w ręce płyta Salomona Burka, zwanego biskupem muzyki soul oraz blues. Zaintrygowała mnie, ponieważ piosenkarz ma ponad siedemdziesiąt lat. Włożyłem płytę do discmana, założyłem słuchawki i wcisnąłem „play”, ustawiwszy wcześniej losowy wybór utworów. Pierwszą piosenką, której dźwięki dotarły do moich uszu była „You're not alone”. Melodyjna i wpadająca w ucho.

Skłoniła mnie do refleksji. Co, jeśli nie jesteśmy sami na tym świecie? Nie, nie mam na myśli kosmitów. Chodzi mi o coś bardziej przyziemnego, chociaż to chyba złe słowo. Co, jeśli na świecie, tuż obok nas, krążą demony, sukuby, wilkołaki i inne stwory rodem z horrorów? Czy egzorcyści powinni mieć pełne ręce roboty? A jeśli tak, to czy powinni oni wywodzić się tylko z kręgów kościelnych?

O takim świecie opowiada Mike Carey w swojej powieści „Krew nie woda”. Jej głównym bohaterem jest egzorcysta, Felix Castor, posiadający specjalne zdolności i skrzętnie z nich korzystający. To już czwarta część cyklu o Felixie, niestety, ja spotykam się z nim po raz pierwszy. Niestety – gdyż książka jest naprawdę ciekawa.

Nie bez powodu wspomniałem o bluesie, bo według mnie, powieść ma wiele wspólnego z tą muzyką. W bluesie charakterystyczne jest to, że w realistyczny sposób ujmuje emocje międzyludzkie i jest krytycznie nastawiony do nierówności społecznych oraz rasowych. Podobne motywy można odnaleźć również w powieści Careya. Książka ta jest w istocie kryminałem, ubranym w kostium fantasy z elementami horroru, i to w dodatku, kryminałem w stylu Chandlerowskim. Na pochwałę zasługuje kreacja głównego bohatera – Felix Castor, cyniczny i dowcipny niczym Philip Marlowe, potrafi zjednać sobie czytelników.

Zagadka kryminalna, która pojawia się przed Castorem, do końca powieści pozostaje niejasna. Autor nie odsłania przed nami kart przed czasem, lecz robi to dokładnie wtedy, gdy należy – na ostatnich stronach. Czytelnik poznaje tajemnicę wraz z bohaterem, staje się mimowolnym uczestnikiem wydarzeń opisanych w książce. Co prawda, można się domyślać, próbować przewidzieć zakończenie, jednak nie na tyle dokładnie, by na końcu powiedzieć: „Tak, tego się właśnie spodziewałem”. Ja byłem pozytywnie zaskoczony. Widziałem, jakie karty Mike Carey trzyma w ręce, ale nie spodziewałem się, że na końcu wyciągnie asa z rękawa i wygra cała pulę.

Muszę zaznaczyć, że fabuła, a właściwie jej skrót na okładce, nie wskazuje na to, by takie zaskoczenie mogło mieć miejsce. Opis ten jest naprawdę sztampowy, wręcz niezbyt zachęcający. Kolejny współpracownik policji, który musi rozwikłać sprawę, w którą, jak świadczą dowody, sam jest wplątany. Takich historii jest wiele, czy to w literaturze, czy na szklanym ekranie.

Powieść czyta się bardzo przyjemnie. Język, którym operuje autor, jest wyważony, nie kłóci się z kreacjami bohaterów ani opisami miejsc akcji. Dzięki temu, przy lekturze można się odprężyć po całym dniu pracy. Jednak nie o sam język w powieści chodzi, lecz o nowatorstwo, a jeśli jego brak, to o takie zaciekawienie czytelnika, by nie mógł oderwać oczu od książki. Careyowi się to drugie udało.

Nowatorstwa tutaj nie ma za wiele, jak już wspomniałem wcześniej, bo przecież motyw osoby udowadniającej swoją niewinność przed wymiarem sprawiedliwości jest stałym punktem na liście najpopularniejszych wątków literackich. Jednak Carey przyrządził tę potrawę w oryginalnym sosie, maskując, tym samym, mdły smak głównego dania. Na deser podał nam finał – niespodziankę, którego nie sposób było się domyślić.

Po lekturze przez chwilę miałem uczucie sytości, jednak minęło ono po pewnym czasie. Dlatego czekam z niecierpliwością na kolejną część cyklu, a czas oczekiwania umilą mi poprzednie tomy serii o Felixie Castorze. Jeśli ktoś lubi cynizm, humor i zagadkę kryminalną z elementami fantasy i horroru, a do tego zestaw niebanalnych przemyśleń o cierpieniu i śmierci, to „Krew nie woda” jest pozycją dla niego.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Mike Careykrew-nie-woda-qfant

Tytuł:Krew nie woda

Data wydania:7 kwiecień 2010

Wydawnictwo:MAG

Pozostałe dane:Tłumaczenie: Paulina Braiter

ISBN-13: 978-83-7480-163-8

Oprawa: miękka

Wymiary: 125 x 195 mm

Liczba stron: 416

Cena: 35,00 zł

Tłumaczenie: Paulina Braiter

Cykl: Felix Castor

Tom: 4

%d bloggers like this: