Ken McClure, „Szczepionka śmierci”

Ken McClure, "Szczepionka śmierci"


Autor: Olga Michalik

Ken McClure jest najbardziej znanym, obok Robina Cooka, twórcą thrillerów medycznych. Jego znakomicie skonstruowane, tłumaczone na 21 języków książki, między innymi: „Kameleon”, „Strategia skorpiona”, „Sieć intryg”, „Joker”, „Oko kruka”, „Zmowa”, „Życie przed życiem”, stały się światowymi bestsellerami i przyniosły mu międzynarodową sławę.

Jego najnowsza powieść, „Szczepionka śmierci”, opisuje niepokojąco wiarygodną wizję terrorystycznego ataku biologicznego, którego ofiarą może paść ludność całej naszej planety. Chodzi mianowicie o groźbę rozpowszechnienia wirusa grypy – tego samego, który w 1918 roku zabił 40 milionów ludzi.

Laboratorium, w którym naukowcy pracują nad rekonstrukcją wirusa zostaje splądrowane przez nieznanych sprawców. Bandyci wypuszczają z klatek eksperymentalne małpy i bestialsko mordują jednego z pracowników. Policja jest przekonana, że dokonali tego ekolodzy z ekstremistycznej organizacji. Mnożą się jednak wątpliwości… Dlaczego ekolodzy mieliby brutalnie torturować i mordować naukowca pracującego nad tym projektem? Jeżeli w instytucie próbowano odtworzyć rzekomo niegroźnego wirusa, to dlaczego do akcji wkracza wojsko, które gorączkowo szuka zaginionych zwierząt?

szczepionka_smierci_qfantProwadzący śledztwo w tej sprawie doktor Dunbar zaczyna podejrzewać, że ten – na pozór niegroźny – szczep może być wirusem grypy zwanej „hiszpanką”. Jeżeli byłaby to prawda, to istnieje ryzyko ogólnoświatowej katastrofy! Jeżeli bowiem na początku XX wieku (w czasach gdy nie było jeszcze tak wielu samochodów, a podróżowano zaprzęgami konnymi), grypa zabiła cztery razy więcej ludzi, niż ich poległo podczas I wojny światowej, to ile ofiar może być teraz – w dobie błyskawicznych podróży lotniczych? Ponadto sama wiadomość o chorobie może spowodować panikę i ogólnoświatowy chaos, który jeszcze zwielokrotni liczbę ofiar. Zniszczenia, rozboje, pożary – z tym wszystkim musimy się liczyć, w przypadku, gdyby ten czarny scenariusz stał się rzeczywistością.

Ken McClure  jest z wykształcenia mikrobiologiem, laureatem nagrody DIFCO przyznawanej za wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie. W swojej twórczości opiera się na własnych, naukowych doświadczeniach, dlatego jego powieści są tak przerażająco wiarygodne.„Szczepionka śmierci”, tak jak większość książek tego autora, fascynuje trzymającą w napięciu akcją oraz  tak niesamowicie realistyczną fabułą, że aż ciarki przechodzą po plecach.

Polecam lekturę tej książki nie tylko fanom twórczości thrillerów medycznych, lecz także wszystkim tym, którzy lubią literaturę i sztukę katastroficzną.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

%d bloggers like this: