Emma Laybourne, „Mnument 14 – Niebo w ogniu”

Emma Laybourne, „Mnument 14 – Niebo w ogniu”


Recenzowała: Olga Michalik

„Niebo w ogniu” to kolejny, po „Odciętych od świata”, tom trylogii Emmy Laybourne – „Monument 14” – opowiadającej o losach czternaściorga dzieci i nastolatków, którzy po kataklizmie, który spustoszył całe wybrzeże Stanów Zjednoczonych, znaleźli schronienie w ogromnym supermarkecie. W tej poruszającej i mrożącej krew w żyłach opowieści autorka zabiera nas w dramatyczną podróż zdezelowanym autobusem wiozącym grupę przerażonych dzieci do lotniska w Denver, w którym zorganizowano punkt ewakuacyjny dla miejscowej ludności.

W trakcie serii gwałtownych, powiązanych ze sobą katastrof naturalnych (wybuch wulkanu, trzęsienie ziemi, gradobicie, gigantyczne tsunami) uszkodzony został budynek NORAD-u, powodując zanieczyszczenie powietrza bardzo niebezpiecznymi chemikaliami, które w zależności od grupy krwi zamieniają jednych ludzi w krwiożercze potwory, innych zaś w opętanych paranoicznymi lękami szaleńców, osoby bezpłodne lub pokryte wrzodziejącymi ranami ofiary. Ocalali z kataklizmu mieszkańcy chronią się w odizolowanych od świata zewnętrznego kryjówkach bądź próbują na własną rękę przedostać się do lokalnego punktu ewakuacyjnego przerzucającego uchodźców do Kanady. Kilkanaścioro dzieci w różnym wieku (od przedszkolaków po licealistów) przebywa w zamkniętym od środka schronieniu, mając dość zapasów, by przetrwać nawet kilka miesięcy przymusowej izolacji. Jednakże gdy jeden z chłopców zostaje ciężko ranny, część dzieci decyduje się wyruszyć w ekstremalnie niebezpieczną podróż do odległego o ponad sto kilometrów lotniska. Tak rozpoczyna się trwający trzy dni wyścig ze śmiercią, którego przebieg udokumentowany jest w tomie drugim trylogii Emmy Laybourne.

Z myślą o tych, którzy nie mieli okazji zapoznać się z lekturą tomu, pierwszego autorka zastosowała oryginalne podsumowanie wcześniejszych wydarzeń w formie listu – pamiętnika jednego z głównych bohaterów książki. Dzięki temu zabiegowi nowi czytelnicy mogą bez przeszkód zagłębić się w lekturze „Nieba w ogniu”. Istotną różnicą w porównaniu z poprzednią częścią jest wyrażana dwuwątkowa fabuła, dzięki której możemy zarówno śledzić ekscytujący przebieg podróży przez pogrążone w chaosie tereny, jak i obserować przebieg losów dzieci pozostałych w ciemnym, zamkniętym i coraz bardziej klaustrofobicznym hipermarkecie. Czy pierwszej grupie uda się pokonać wszystkie przeszkody, jakie staną na ich drodze, i dotrzeć do lotniska w Denver? Czy odnajdą tam członków swoich rodzin? Czy pozostałym dzieciom uda się przetrwać w supermarkecie bezustannie atakowanym przez ogarniętych narkotycznym szałem morderców? Akcja książki wypełniona zapierającymi dech w piersiach scenami konfrontacji dzieci z okrucieństwami postapokaliptycznego świata gna w oszałamiającym tempie, nie pozwalając ani na moment oderwać się od lektury.

Autorka przedstawia bardzo realistyczny obraz ludzkiego zachowania się w obliczu katastrofy: wszechogarniający chaos, przerażenie i heroizm ludzi próbujących przetrwać w postapokaliptycznym świecie, przemoc i agresja ogarniętych szałem bestii oraz zdemoralizowanych grup przestępczych, które wykorzystują zaistniałą sytuację dla własnych korzyści…. Wszystko to w połączeniu z faktem, że prawdopodobieństwo opisanych zdarzeń w rzeczywistym świecie jest nader wysokie, sprawia, że lektura książki Laybourne wstrząsa nami do głębi. Powieść „Niebo w ogniu” jest znacznie bardziej mroczna i brutalna od swojej poprzedniczki, gdyż, by przetrwać w otaczającym ich świecie, jej dziecięcy bohaterowie zmuszeni są zbyt szybko dorosnąć, dokonywać zbyt trudnych jak na ich wiek wyborów moralnych oraz czynów, którym nie sprostałoby wielu dorosłych – walki na śmierć i życie z istotami, które przecież były kiedyś zwykłymi ludźmi, a przez splot okrutnych okoliczności zostały zmienione w potwory.

„Niebo w ogniu” to niesamowita opowieść o sile ludzkiej wytrzymałości i woli przetrwania w przerażającym, pełnym chaosu i przemocy świecie, która mogłaby stać się doskonałym scenariuszem kolejnego hitu filmowego Hollywood. Zawiera ona wszystkie cechy, które wielbiciele filmów i książek katastroficznych cenią najbardziej – elementy dystopii, romansu, mroczny klimat, narastające wciąż napięcie, widowiskowe sceny akcji oraz doskonale wykreowane postacie głównych bohaterów. Czego chcieć więcej?

Polecam serdecznie i czekam z niecierpliwością na zapowiadany ostatni tom serii – „Wściekły wiatr”.

Korekta: Aleksandra Żurek

 Monument 14 Niebo w ogniu

 

  • Kategoria: dla dzieci i młodzieży, literatura przygodowa, fantastyka, fantastyka naukowa
  • Wydawnictwo:REBIS
  • Oprawa:miękka
  • Wymiary: 132x202
  • Ilość stron:280
  • ISBN:978-83-7818-605-2

%d bloggers like this: