„W cieniu zdarzeń”, Anne Holt

„W cieniu zdarzeń”, Anne Holt


Recenzował: Damian Drabik

Sander Mohr jest nadpobudliwym i może odrobinę problematycznym chłopcem – jedynym synem Jona i Ellen. Rodzina pochodzi z dobrej dzielnicy i cieszy się szacunkiem znajomych. Jon pracuje na utrzymanie bliskich, a Sander ma osobistą nauczycielkę. Ten sielski obraz pozostaje nienaruszony do momentu śmierci chłopaka. Początkowo wszyscy są przekonani, że doszło do tragicznego wypadku, jednak nadgorliwy policjant – żółtodziób, który za wszelką cenę chce się wykazać, dopatruje się pewnych rys na dotychczas nieskazitelnym wizerunku rodziny.

„W cieniu zdarzeń” jest czwartym tomem serii powieści o przygodach norweskiej psycholog Inger Johanne Vik. Tym razem bohaterka staje między młotem a kowadłem. Będąc blisko z matką zmarłego chłopca, stara się nie angażować. Niestety osoby związane z rodziną, znając jej przeszłość połączoną z rozwiązywaniem kryminalnych spraw, próbują nakłonić kobietę do udowodnienia niewinności Jona. Inger za wszelką cenę chce pozostać bezstronna, jednak Anne Holt nie byłaby sobą, gdyby tak pozostawiła sprawę. Autorka sprawnie prowadzi intrygującą narrację, zmuszając bohaterkę do włączenia się w śledztwo i połączenia sił z młodym i niedoświadczonym policjantem. Fakty, które odkrywają, potrafiłyby zaszokować nawet największego twardziela, szczególnie gdy w grę wchodzą bezbronne dzieci.

Anne Holt tym razem porusza problem związany z maltretowaniem i wykorzystywaniem dzieci. Jest to temat o tyle ważny, że w pewnych kręgach i społeczeństwach traktowany jest jako temat tabu, czasami mający ciche przyzwolenie osób postronnych. Tym bardziej kwestie poruszone przez autorkę są bardzo aktualne i na miejscu, gdyż piętnuje ona wszelkie rodzaje „niewłaściwych” zachowań wobec nieletnich. Holt rozlicza się także ze stereotypowym przeświadczeniem, że ludzie z wyższych sfer, o ugruntowanej pozycji społecznej, nie mogą być źli.

Ważną rolę odgrywa tło, akcja bowiem rozgrywa się w Norwegii, której społeczeństwo z zewnątrz sprawia wrażenie ufnego wobec ludzi i rozprawiającego się z każdym przejawem niewłaściwych zachowań. Rzuca się to w oczy choćby na przykładzie wydarzeń z 2011 roku, kiedy Anders Breivik dokonał dwóch zamachów, w Oslo i na wyspie Utoia, które Holt zawarła w swojej powieści. Z niedowierzaniem przyjmowano informacje, że w tak liberalnym państwie jak Norwegia mogło dojść do zamachów na tle rasowym. Autorka daje nam w ten sposób do zrozumienia, że często wygląd zewnętrzny to tylko pozory: swojego rodzaju przebranie, próbujące ukryć najgorsze ludzkie przywary i grzechy.

„W cieniu zdarzeń” nie jest typowym kryminałem, choć zakończenie nawiązuje do klasyków z Agatą Christie na czele. Finał rozgrywający się w jednym pokoju, w którym bohaterka łączy ze sobą wszystkie poszlaki i wskazuje winnego, to hołd oddany mistrzom kryminału. Mimo to Holt dodaje także coś od siebie, wieńcząc powieść dodatkową szokującą niespodzianką.

Najnowsze dzieło Anne Holt to swojego rodzaju rozprawienie się z obłudą społeczeństwa, jego ślepotą i cichym przyzwoleniem na zło, szczególnie wobec najmłodszych i bezbronnych. Mimo że kryminalna intryga wysuwa się na pierwszy plan, to jednak w pamięć najmocniej zapada poruszana problematyka, zmuszająca do głębszej refleksji nad własnym postępowaniem. A dzięki ciekawemu stylowi i przemyślanej fabule możemy na kilka godzin zatracić się w tym świecie pełnym obłudy oraz wszelkich odcieni szarości, jednak nie do końca spisanym na straty. Autorka pozwala dostrzec światełko w tunelu, jednak daje nam do zrozumienia, że to od nas i naszej postawy wobec wszechobecnego zła zależy, czy rozbłyśnie ono pełnym blaskiem.

 

Korekta: Aleksandra Żurekwcieniuzdarzen okladka

  • Kategoria: Horror, sensacja, kryminał
  • ISBN: 978-83-7839-762-5
  • Tytuł oryginału: Skyggedřd
  • Data wydania: 22.05.2014
  • Format: 142mm x 202mm
  • Liczba stron: 344
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: