Violette Cabesos, Frédéric Lenoir, „Utracone słowo”

Violette Cabesos, Frédéric Lenoir, "Utracone słowo"


Recenzowała: Anna Perzyńska

Rękopisy nie płoną…

 Bułhakow

Niebezpieczna tajemnica

Co by było, gdyby…? Ostatnio pojawia się coraz więcej powieści starających się odpowiedzieć na to pytanie. Utracone słowo – powieść Violetty Cabesos i Frédérica Lenoira – również zalicza się do grona książek tego typu. Co by się stało, gdyby do naszych czasów przetrwały jedyne słowa zapisane osobiście przez Chrystusa? Czy jesteśmy na nie gotowi? Czy kiedykolwiek będziemy?

Autorzy stosują ciekawy zabieg narracyjny, oddając głos trzem postaciom żyjącym w trzech różnych epokach. Obserwujemy więc małą dziewczynkę należącą do wspólnoty pierwszych chrześcijan w Rzymie, średniowiecznego mnicha i współczesną archeolożkę – ich losy w tajemniczy sposób połączy tytułowe utracone słowo i zagadka z nim powiązana. Potrójna narracja odsłania nam kolejne etapy historii, pozwalając stopniowo poznawać historię owego przesłania na przestrzeni wieków. A wszystko zaczyna się od Marii Magdaleny…

Zwykle mam wątpliwości, gdy sięgam po książkę pisaną zespołowo. Zwykle kończy się to poszatkowanym tekstem, w którym łatwo rozpoznać, gdzie pisał jeden autor a gdzie drugi. Na szczęście tu jest inaczej – oczywiście mam swoje podejrzenia co do podziału pracy nad tą powieścią, konstrukcja ta nie jest jednak nachalna, nie przeszkadza i nie denerwuje. Nie można odmówić autorom umiejętności pisarskich i talentu do snucia opowieści. Momentami naprawdę trudno oderwać się od lektury (dzięki bogu książka jest dość gruba, by zapewnić rozrywkę na dłuższy czas). Mamy tu sprawnie nakreślone postaci, dobre dialogi i świetne opisy – zwłaszcza we fragmentach dotyczących starożytnego Rzymu. Motyw zaginionej ewangelii czy też ukrytego przesłania lub boskiej tajemnicy jest ostatnio bardzo popularny. Poczynając od Spisku sykstyńskiego, przez Kod Leonarda Da Vinci, aż do Srebra, Testamentu Judasza, Ewangelii Judasza, itd., itd. Wątek główny nie jest więc innowacyjny, lecz połączenie tajemnicy chrześcijańskiej z zagładą Pompei stanowi naprawdę intrygujący pomysł. Wielką zaletą jest też mocne osadzenie opowieści w rzeczywistej historii – autorzy włożyli naprawdę dużo pracy w zgromadzenie odpowiedniego materiału.

Utracone słowo jest dobrze zrealizowaną mieszanką historii sensacyjnej z  thrillerem religijnym. Dzięki temu nie nuży – nie jest to książka ani przesadzona, ani przegadana. Zapewniła mi rozrywkę na dobrym poziomie. Jestem pewna, że powieść Violetty Cabesos i Frédérica Lenoira przypadnie do gustu wielu ludziom – jest naprawdę godna polecenia.

 utracone-slowo

Korekta: Katarzyna Tatomir

  • Autorzy: Violette Cabesos, Frédéric Lenoir
  • Tytuł: Utracone słowo
  • Data wydania: 7 listopada 2014
  • Wydawca: Albatros
  • ISBN: 978-83-7885-739-6
  • Strony: 624
  • Gatunek: kryminał / sensacja
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: