Tracy Hickman, „Wayne: Mściciel z Gotham”

Tracy Hickman, „Wayne: Mściciel z Gotham”


Autor: Magdalena Mińko

Po dłuższej przerwie filmy o Batmanie ponownie zagościły na ekranach kin i od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem, nie tylko wśród fanów komiksów. Dzięki wydawnictwu Amber polscy czytelnicy mają okazję zapoznać się z literacką wersją przygód człowieka-nietoperza. Jest to pierwsza publikacja tego typu powstała na licencji studia DC Comics (na rynku można znaleźć też inne tytuły autorstwa Louise Simonson, Dennisa O'Neila czy Craiga Shawa). Powieść sygnuje nazwisko Tracy'ego Hikmana – twórcy gier i pisarza, doskonale znanego wszystkim fanom fantasy za pośrednictwem serii ze świata „Smoczej lancy”, stworzonego wspólnie z Margaret Weis.

Historia „Mściciela z Gotham” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza ukazuje Bruca Wayne’a, dojrzałego mężczyznę, który zaczyna coraz bardziej odczuwać na sobie brzemię czasu i nieustannej walki z przestępcami nawiedzającymi Gotham. „Kryzys wieku średniego” nie omija nawet superbohaterów. Wayne wycofuje się z życia publicznego i zaszywa w rezydencji, pozostawiając prowadzenie firmy Alfredowi, kamerdynerowi, powiernikowi i – od niedawna – oficjalnemu rzecznikowi prasowemu. Dzięki temu może całkowicie poświęcić się swojej misji, która urosła już niemal do rangi obsesji.

Równolegle, dzięki retrospekcjom, czytelnik ma okazję lepiej poznać postacie rodziców głównego bohatera, Thomasa Wayne'a i Marthy Kane. Hickman polemizuje z wizerunkiem Wayne'ów, prawych obywateli i dobroczyńców, brutalnie zamordowanych na oczach kilkuletniego wówczas syna. Thomas, młody lekarz, próbując wyrwać się spod władzy despotycznego ojca, angażuje się w ryzykowne eksperymenty prowadzone na przestępcach w murach szpitala Arkham. Jednocześnie, bez większych efektów stara się zwrócić na siebie uwagę przyjaciółki z dzieciństwa, która cały czas popada w tarapaty, trwoniąc rodzinny majątek. Bruce, podążając śladem ojcowskiej tajemnicy, wpada w mroczną sieć intryg. Tym razem będzie musiał nie tylko stawić czoła dawnym wrogom, którzy wylegną na ulice miasta, ale także zmierzyć się z widmami przeszłości własnej rodziny.

Fabuła została skonstruowana tak, że nawet ktoś kojarzący postać Batmana jedynie z kinowych plakatów będzie w stanie rozeznać się w historii Bruce'a Wayne'a. Książka przede wszystkim jest dedykowana fanom, którzy znajdą w niej dla siebie garść ciekawostek dotyczących wyposażenia i technicznych rozwiązań stosowanych przez Batmana. Rozwinięty został także wątek często bagatelizowany i pomijany – relacji głównego bohatera z zaufanym służącym. Mowa tu oczywiście o Alfredzie, który pełnił rolę opiekuna i powiernika panicza Bruce'a. Hickman wystawi ich przyjaźń na poważną próbę, której ta może nie przetrwać.

W tle głównych wydarzeń przewija się galeria rzezimieszków dobrze znana fanom przygód Batmana. Choć z początku czytelnik może odnieść wrażenie, że ma do czynienia ze spiskiem czarnym charakterów, szybko okazuje się, że są jedynie bronią wymierzoną przeciw obrońcy Gotham. Ich obecność wydaje się nieco naciągana i wymuszona przez konwencję. Mimo szybkiego tempa akcji, fabuła momentami kuleje. W tekście pojawia się sporo powtórzeń, autor wciąż odwołuje się do powszechnie znanych faktów na temat bohaterów komiksu lub brnie w szczegóły niezwiązane bezpośrednio z akcją.

Tytuł „Wayne: Mściciel z Gotham” należy polecić przede wszystkim prawdziwym fanom człowieka-nietoperza. Nie wszystkim czytelnikom natomiast przypadnie do gustu specyficzny styl Tracy'ego Hickmana. Kto miał okazję czytać jakąś z jego wcześniejszych powieści, z pewnością wie co mam na myśli. Choć niepozbawiona wad książka warta jest uwagi. Główną jej zaletą jest fakt, że nie stara się odtwarzać czy też podążać za wątkami podejmowanym w wersji kinowej Christophera Nolana. Książka utrzymana jest w zdecydowanie odmiennej konwencji, w atmosferze retro z domieszką postnowoczesności, przywołującej skojarzenia z pierwszymi filmami o Batmanie. Ma też w sobie lekki posmak starych historii obrazkowych o herosach mierzących się ze spiskową teorią dziejów. Ciekawym pomysłem okazało się także ujawnienie skazy na przeszłości głównego bohatera, która sfałszowała rzeczywistość, w której żyje i zdeterminowała jego los, skazując na życie w izolacji i ukrywanie prawdziwej tożsamości pod maską.

Wayne: Mściciel z Gothamwayne-msciciel-z-gotham-qfant

Tytuł: Tracy Hickman

Data wydania: lipiec 2012

Wydawnictwo: Amber

Pozostałe dane: Ilość stron: 272

Rodzaj: Broszura

Format: 130×205

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: