Tom Rob Smith „Tajny referat”

Tom Rob Smith „Tajny referat”


Recenzował: Damian Drabik

„Tajny referat” stanowi kontynuację powieści Toma Roba Smitha o przygodach Lwa Demidowa, człowieka, który odważył się przerwać zmowę milczenia i przeciwstawić się systemowi. Po okresie stalinowskiego terroru przychodzi czas na odwilż. Niestety zapowiedziane reformy są w dużej mierze jedynie iluzoryczne i nie wszystkim się podobają. Tę chwilę słabości władzy próbują wykorzystać niewinne ofiary reżimu, wypowiadając otwartą wojnę byłym funkcjonariuszom MGB. Na celowniku znajduje się także Lew Demidow – były agent bezpieki, kierujący obecnie z założenia apolitycznym wydziałem zabójstw.

Akcja powieści zaczyna się trzy lata po śmierci Stalina. Chruszczow wydaje referat, w którym krytykuje Stalina i jego metody, przyznając się w ten sposób do wielu błędów. Na mocy tego dokumentu z więzień wypuszczonych zostaje wielu osadzonych. Niektórzy postanawiają dokonać zemsty za niewinnie przelaną krew. Lwa także dręczą wyrzuty sumienia, odkąd zrozumiał, że ślepa wiara w system nie zdała żadnego egzaminu. Prowadzenie nowego wydziału miało być swojego rodzaju odkupieniem win. Czy jednak jego byłe ofiary będą mu w stanie wybaczyć, szczególnie, że jego dwie adoptowane córki nadal pamiętają, co złego wyrządził ich rodzinie?

„Tajny referat” jest udanym połączeniem świetnie napisanego kryminału i powieści politycznej z kilkoma historycznymi wątkami w tle. Jest to powieść wielowymiarowa, podobnie jak cześć pierwsza, pozwala czytelnikowi przenieść się do tamtych czasów i ujrzeć najistotniejsze elementy, jakie odgrywały główną rolę w centrum komunistycznego państwa. Smith w trzymający w napięciu sposób prowadzi narrację, regularnie zaskakując czytelnika. Oczywiście momentami udaje mu się lekko przeszarżować, jednak pędząca akcja i mnóstwo zwrotów fabularnych rekompensuje wiele. Pozytywnie wypadają także świetnie wykreowani bohaterowie, którzy podobnie jak w „Systemie” przezywają mnóstwo dramatycznych przygód.

Powieść Smitha jest także swojego rodzaju traktatem o winie i karze. Jednak żeby nie było za prosto, autor ukazuje ten motyw dość niejednoznacznie, zacierając granicę pomiędzy katem a ofiarą. Smith zadaje pytania, czy morderstwo w akcie wendetty jest usprawiedliwione i czy w sytuacji, gdy organa państwowe nie spełniają swojej roli, społeczeństwo może wziąć sprawy w swoje ręce i dokonywać samosądów? Nie są to pytania łatwe i na pewno nie ma na nie oczywistych odpowiedzi. Autor nie obejmuje stanowiska, jedynie przedstawia różne punkty widzenia, sytuacje i pewne ludzkie wybory, pozostawiając ocenę ich słuszności czytelnikom.

Kontynuacja „Systemu” to kawał świetnej rozrywki, a zarazem odskocznia od bardzo popularnych skandynawskich kryminałów, stanowiących pewnego rodzaju wyizolowany, zamknięty świat krążący wokół charakterystycznych schematów i poruszających podobne wątki. Seria o przygodach Lwa Demidowa, w tym „Tajny referat” wyłamuje się z tych schematów oferując fanom kryminałów nową świeżość opartą na niebanalnej historii – dojrzałej, wstrząsającej i przerażającej. Polecam.

Korekta: Katarzyna Tatomir

TAJNY REFERATtajny referat

Tom Rob Smith

tytuł oryginału: THE SECRET SPEECH

tłumaczenie: Robert Ginalski

liczba stron: 440

ISBN: 978-83-7985-667-1

oprawa: miękka ze skrzydełkami

data wydania: 7 października 2015

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: