Terry Pratchett, „ŁUPS !”

Terry Pratchett, "ŁUPS !"


Autor: Olga Michalik

Korekta: Lan

„Łups” – to już siódmy tom z cyklu opowieści o straży miejskiej Terry’ego Pratchetta. Ankh-Morpork stoi na krawędzi wojny domowej: trolle i krasnoludy przestały się tolerować i czekają tylko na pretekst do walki. A wszystko z powodu Tradycji, która obudziła się w krasnoludach w rocznicę wielkiej bitwy w Dolinie Koom. To ona nakazuje im mieszkać pod ziemią, ukrywać swoją płeć i fanatycznie walczyć o przekonania, w które nawet nie do końca wierzą…

W samej Straży źle się dzieje, napięcia między frakcjami trolli i krasnoludów dają się odczuć bardzo wyraźnie, a jakby tego było mało – do straży zostaje przyjęta wampirzyca, której obecność działa na Anguę jak płachta na byka.

I w takiej właśnie niezręcznej sytuacji zostaje popełnione morderstwo: tajemnicze zabójstwo jednego z krasnoludzkich przywódców politycznych. Wszystko wskazuje na robotę trolla, co byłoby iskrą padającą na stos.

Zadaniem komendanta Vimesa jest rozwikłanie tej zagadki w nadziei na zażegnanie konfliktu. Od tego ważniejsze dla niego jest tylko jedno – zdążyć do domu, by przeczytać synkowi bajkę na dobranoc.

„Łups” trzyma poziom poprzednich części pratchettowskiej sagi. Są tu barwne opisy, zabawne dialogi, błyskotliwe porównania i dobrze zarysowani bohaterowie. Akcja rozwija się dynamicznie, wciągając czytelnika w głąb intrygi, by trzymać w napięciu do samego końca.

Dla niektórych miłośników prozy Pratchetta, ten kolejny tom może się wydawać nieco mniej zabawny od innych powieści z serii, ale i tematyka jest poważniejsza. Fabuła książki porusza takie kwestie jak: niechęć rasowa, problemy z asymilacją, wreszcie próby dostosowywania historii do celów politycznych. Całość tworzy zgrabną syntezę powieści kryminalnej, społecznej, groteskowej i fantastycznej.

Lektura powieści skłania czytelnika do przemyśleń na temat różnic rasowych i religijnych, oraz wynikających z nich konfliktów. Książka sięga do korzeni tego typu sporów i tłumaczy je w dość ironiczny, ale przerażająco trafny sposób.

Reasumując, książka zapewniła mi sporo dobrej rozrywki – czyta się ją lekko i przyjemnie. Dlatego uważam, że warto po nią sięgnąć.

 

 

Autor:Terry Pratchett

Tytuł:ŁUPS !

Data wydania:maj 2009

Wydawnictwo:Prószyński i S-ka

Pozostałe dane:Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-7648-130-2

Stron: 334

Wymiary: 142x202

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: