„Tekst”, Dmitry Glukhovsky

„Tekst”, Dmitry Glukhovsky


Recenzował: Damian Drabik

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli rosyjskiej literatury współczesnej, Dmitry Glukhovsky, twórca pionierskiego literackiego uniwersum „Metro 2033”, debiutuje na gruncie prozy realistycznej powieścią „Tekst”, która właśnie pojawiła się na polskim rynku za sprawą wydawnictwa Insignis. Pozostając na pograniczu mocnego thrillera i angażującego dramatu, Rosjanin kreśli wstrząsający, krytyczny obraz współczesnego świata w powieści mocno zaangażowanej społecznie.

Bohaterem historii jest Ilja, który po wyjściu z więzienia przypadkowo wchodzi w posiadanie telefonu niejakiego Pietii. Przeglądanie zawartości smartfona z niewinnej zabawy szybko przeradza się w obsesję, zwłaszcza że Ilja posiada dostęp do kont, maili, smsów i innych treści poprzedniego właściciela. Z czasem mężczyzna nawiązuje grę z ludźmi z otoczenia Pietii, podszywając się pod niego i z dnia na dzień coraz mocniej angażując się w jego losy. Bohater rozmawia z rodzicami Pietii, wplątuje się w biznes narkotykowy i… zakochuje w dziewczynie właściciela telefonu.

Choć w „Tekście” nie brak intrygujących wątków kryminalnych, Glukhovsky wyraźnie zmierza tu raczej w stronę snucia moralnych rozważań. To nie jest dynamiczna powieść nafaszerowana akcją i niespodziewanymi zwrotami. Więcej tu kameralnego nastroju, będącego scenerią dla bitwy, którą bohater toczy przede wszystkim z samym sobą. Autor nie szczędzi też opisów wszechobecnego brudu, nie tylko tego otaczającego rosyjską rzeczywistość, ale przede wszystkim toczącego serca bohaterów.

Największą zaletą „Tekstu” jest fakt, że Glukhovskiemu udało się wykreować wyrazistego, pełnokrwistego bohatera, w którym czytelnik może przeglądać się jak w lustrze. Ilja to postać, z którą sympatyzujemy przez całą powieść, mimo że jednocześnie chcielibyśmy ją potępić. To bohater niejednoznaczny, zmagający się z własnymi demonami, poszukujący odkupienia za dokonane przewinienia.

Oczywiście kluczowym tematem poruszonym przez autora jest tak wyraźne we współczesnym świecie uzależnienie od mobilnych technologii, smartfonów i wszystkiego, co z nimi związane - aplikacji, komunikatorów, mediów społecznościowych. Wykorzystując ten bardzo wiarygodny motyw, Glukhovsky pokazuje do czego może doprowadzić zbyt mocne zaangażowanie się w wirtualny świat, w którym zdobywa się przyjaźnie i najświeższe wiadomości, a także pielęgnuje relacje za pomocą niewielkiego przedmiotu.

„Tekst” Dmitry’a Glukhovsky’ego to udany debiut na gruncie literatury realistycznej. To diabelnie angażująca i bardzo mocna powieść, która ze względu na swój krytyczno-społeczny charakter oraz ostry, pełen wulgaryzmów język, być może nie każdemu przypadnie do gustu. To brutalny obraz ludzkiej chciwości, niegodziwości oraz wszechobecnych pokus czyhających na nas z każdej strony. Glukhovsky zmusza do refleksji i wyraźnie uderza w moralistyczny ton, fragmentami może zbyt mocno, ale nie zmienia to faktu, że trudno się od tej historii oderwać.

Tytuł: Tekst

Autor: Dmitry Glukhovsky

Tłumaczenie: Paweł Podmiotło

Wydawnictwo: Insignis

ISBN: 9788365743558

Liczba stron: 368

Data premiery: 22 listopada 2017

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: