„Sztylet Wenecki”, Jacek Joachim

„Sztylet Wenecki”, Jacek Joachim


Autor: Piotr Dresler
Korekta: Ilona Wojtarowicz

Podobno istnieją są takie ksiązki, których przekaz, a nawet styl, są ponadczasowe. Sięgając po „Sztylet Wenecki”, nie miałem pojęcia przewidywałem, że będę miał do czynienia z reedycją książki, wydanej po raz pierwszy wydanej w 1972 roku. Spostrzegłem to dopiero po przeczytaniu kilkunastu gdystron, gdy popo przeczytaniu kilkunastu stron czułem jakbym miał styczność z jednym z kryminałem kryminałów typu tych pisanych w czasach PRL – -u. Nie myliłem się. Moją intuicję potwierdził – a upewnił mnie opis na okładce i dokładniejsze przyjrzenie się nocie biograficznej autora.

Do tej pory powieści kryminalne z tamtego okresu, na które trafiałem, kojarzyły mi się z rozwlekłymi dialogami, opisami napchanymi zbędnymi informacjami i genialnymi funkcjonariuszami Milicjimilicji. W tym przypadku nie jest inaczej.

Jacek Joachim to pseudonim Zbigniewa Kulikowskiego, dr. filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz, prozaika i krytyka literackiego. Związany był przez jakiś czas z wydawnictwem „Ossolineum” i miesięcznikiem „Odra”, którego był redaktorem naczelnym. Krótko mówiąc, autor osoba posiadająca elementarną wiedzę na temat pisania, którą dobrze wykorzystał (gdyby tak nie było wydawnictwo „Zysk” nie podjęłoby decyzji o reedycji jego powieści). Wydał cztery powieści., jednąJedną z nich jest właśnie „Sztylet Wenecki”. Piszę, że wykorzystał dobrze gdyż gdyby tak nie było wydawnictwo „Zysk” nie podjęłoby decyzji o reedycji jego powieści.

„Sztylet Weneckio” należy do serii Srebrnego Klucza, o której wspominałem przy okazji recenzji „Gry w czerwone”. Seria wydawana jest od blisko pięćdziesięciu lat, została reaktywowana przez „Zysk”. Pod jej szyldem zostało wydanych wielu wiele dzieł znamienitych autorów. Jacek Joachim (będę się posługiwał pseudonimem Kulikowskiego, by nikogo nie pomylić) z pewnością do nich należy.

Nie ulega wątpliwości, że styl w jakim został napisany „Sztylet…” należy do przestarzałych. Warsztat uległ pewnym przemianom, sposób przekazywania myśli się również nieco zmienił się nieco. Jednak nie to jest ważne najważniejsze w tej powieści. Tutaj liczy się a pomysł i intryga. To właśnie ona jest czynnikiem sprawiającym, ze że nawet po tylu latach książka należy do ciekawych. Czego ta intryga dokładnie dotyczy? Nie zdradzę nic ponad to, co napisano na okładce.

Gdy zostaje zamordowany profesor historii, Milicja milicja powierza jednemu z jego dawnych studentów –- Jackowi Joachimowi –- zadanie odnalezienia zabójcy. Bohater wspomagany jest przez młodą historyk – Ewę. Wraz z nią zatapia się w tajemnice skrywane przez willę profesora i jej mieszkańców. W całej powieściPrzez całą powieść przewija się tytułowy sztylet, który odgrywa niemałą rolę, ale o tym dowie się dopiero ten, każdy kto przeczyta powieść.

Dialogi okraszone są sporą dawką humoru. Same w sobie są lekkie i przyjemne. C, czasem tylko są zbyt przeładowane informacjami, które śmiało można pominąć lub zapisać w narracji. Myślę Jednakjednak, że to sprawa kwestia warsztatu, który był chyba wtedy chyba był preferowany – wnioskuję z tego, ze nie jest to pierwsza powieść kryminalna z tamtego okresu napisana w ten sposób.

Opisy, podobnie jak dialogi, maja mają swoje wady i zalety, lecz wydaje mi się, że nie są zbyt długie i nie zatrzymują akcji powieści.sztylet_wenecki_qfant Ciekawostką jest to, że cała akcja powieści dzieje się we Wrocławiu, mimo że nazwa miasta nie pojawia się ani razu.

Wydaje mi sięW mojej opinii, że „Sztylet Wenecki” jest jedną z obowiązkowych pozycji na liście powieści, które każdy miłośnik kryminałów polskich powinien przeczytać. Warto później porównać powieści z poszczególnych okresów i wyciągnąć z nich wszystko cowszystko, co najlepsze , (ale to chyba wskazówka dla osób piszących). Mimo upływu czasu ksiązka książka jest wciąż ciekawa i godna polecenia. Zapewne Nie nie przypadnie zapewne do gustu każdemu, lecz ale to nawet lepiej. Gdybyśmy mieli wszyscy taki sam gust, życie byłoby nudne.

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: