Steve Harvey, “Bądź damą, myśl jak facet. Co mężczyźni naprawdę sądzą o miłości, związkach, intymności i zaangażowaniu”

Steve Harvey, “Bądź damą, myśl jak facet. Co mężczyźni naprawdę sądzą o miłości, związkach, intymności i zaangażowaniu”


Autor: Katarzyna Tatomir

Wniknij w umysł  faceta

Kiedy komik zabiera się za pisanie poradnika o mężczyznach dla kobiet, można spodziewać się lekkiej i zabawnej lektury, która przysporzy nam wielu okazji do śmiechu z płci brzydkiej. Tymczasem Steve Harvey, amerykański komik radiowy i telewizyjny, swoją misję, czyli uszczęśliwienie kobiet za pomocą przekazania im najważniejszej wiedzy o mężczyznach, traktuje całkiem serio. Nie oznacza to, że książka jest trudna w odbiorze albo śmiertelnie poważna. Zawiera po prostu niewiele żartów czy śmiesznych historyjek i nie daje wielu okazji do gromkiego śmiechu – zapewne dlatego, że Harvey osobiście nie pisał tej książki, tylko zatrudnił „tłumaczkę”, która przelewała jego słowa na papier tak „by przedstawiciele gatunku ludzkiego w ogóle byli w stanie je przeczytać”. Oczekujący zabawy w stylu kabaretowym mogą się zatem trochę zawieść, ale na pewno nie powinni rezygnować z  lektury.

„Bądź damą, myśl jak facet” jest bowiem poradnikiem skierowanym do każdej kobiety, pragnącej być w zdrowym i szczęśliwym związku z mężczyzną, który by ją kochał i szanował. Autor wierzy, że kluczem do związku idealnego jest poznanie sposobu, w jaki mężczyźni odbierają świat. Posiadłszy tę wiedzę, kobieta z powodzeniem poprawi dotychczasowe relacje ze swoim partnerem lub zbuduje nowy, udany związek.

Musi ona zatem poznać trzy tajemnicze prawa, którymi mężczyzna kieruje się w życiu oraz dowiedzieć się, jakie są trzy cenne dobra, niezbędne każdemu facetowi. Harvey formułuje także zbiór najważniejszych zasad, o których kobieta absolutnie nie może zapomnieć. Ponadto, dowiadujemy się o istnieniu dwóch typów mężczyzn, których autor przedstawia za pomocą metafory wędkarza. W części trzeciej, nazwanej „Podręcznikiem taktycznym” Harvey przekazuje nam praktyczne rady dotyczące postępowania w konkretnych sytuacjach, a także odpowiada na pytania, jakie zadawały mu jego znajome. Warto także wspomnieć, że poradnik adresowany jest zarówno do singielek, jak i do mężatek czy kobiet samotnie wychowujących dzieci – każda z nas, bez względu na sytuację życiową, znajdzie w nim rady odpowiednie dla siebie.

Większość kobiet ma nie najlepsze zdanie o facetach i z łatwością przychodzi im wymienienie kilkunastu wad właściwych całemu rodzajowi męskiemu. Jako przedstawicielka płci pięknej przyznaję, że „Bądź damą...” autentycznie zmienia sposób patrzenia na mężczyzn. Pozwala ich lepiej zrozumieć i wytłumaczyć sobie ich postępowanie, które czasami tak ciężko nam zinterpretować. Jednak za najcenniejszą cechę tej książki uważam fakt, że uczy ona, jak być damą i co robić, by mężczyzna traktował cię z szacunkiem. Porady Harveya niekiedy są jak kojący opatrunek na ranę, a w innych momentach – jak zagrzewająca mowa przywódcy na polu bitwy. Czytanie tego poradnika przypomina długą pogawędkę z serdecznym przyjacielem płci męskiej, który powoli wtajemnicza nas w świat widziany oczami faceta. Harvey sprawia wrażenie, jakby naprawdę zależało mu na tym, by każda kobieta zrozumiała męski sposób myślenia o miłości i mogła dzięki temu zbudować szczęśliwy związek (lub poprawić ten już istniejący).

Ponieważ nie wprowadziłam jeszcze zdobytej wiedzy w życie, nie umiem powiedzieć, na ile teoria Harveya sprawdza się w praktyce. Jednak już teraz mogę zapewnić, że lektura tego poradnika zmienia opinię o mężczyznach, pomaga spojrzeć na sprawy damsko-męskie optymistycznie i  uwierzyć, że konflikty międzypłciowe są do rozwiązania. Myślę, że warto ją przeczytać, bo a nuż dokonamy dzięki niej pozytywnej rewolucji w naszym życiu? Chciałabym także zasugerować lekturę tego poradnika mężczyznom – aby powiedzieli, czy Harvey napisał prawdę i czy rzeczywiście zdradził wszystkie męskie sekrety.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Steve Harveybadz_dama_mysl_jak_facet_qfant

Tytuł:Bądź damą, myśl jak facet. Co mężczyźni naprawdę sądzą o miłości, związkach, intymności i zaangażowaniu

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Nowa Proza

Pozostałe dane:Przełożył: Jacek Drewnowski

ISBN: 978-83-7534-084-6

Cena: 32 zł

Okładka: twarda z obwolutą

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: