Stephen King, „Serca Atlantydów”

Stephen King, "Serca Atlantydów"


Autor: Olga Michalik

"Serca Atlantydów" jest to kolejne wydanie zbioru nowel Stephena Kinga opublikowanych w 1999 roku.
Książka składa się z pięciu opowiadań powiązanych ze sobą osobami głównych bohaterów: Mali ludzie w żółtych płaszczach, Serca Atlandydów, Ślepy Willie, Dlaczego jesteśmy w Wietnamie oraz Zapadają niebiańskie mroki nocy.
Każde kolejne opowiadanie przenosi nas w inną dekadę XX wieku. Dzieci, które poznajemy w pierwszym, pojawiają się w późniejszych wątkach i historiach, między innymi jako studenci, żołnierze walczący w Wietnamie lub młodzież protestująca przeciwko tej wojnie, weterani, oraz finalnie, jako zmęczeni życiem ludzie w drugim półwieczu swojego istnienia.Początkowo „Serca Atlantydów” to na wpół realna, na wpół fantastyczna opowieść o zbiegłym Łamaczu z innego świata i małym, wrażliwym chłopcu. Z czasem jednak ten niewinny chłopiec dorasta i wraz z przyjaciółmi (oraz swoimi wrogami) wkracza w kolejne etapy życia: buntu związanego z dorastaniem, refleksji nad czasem w jakim przyszło im egzystować, a w końcu pojednania z życiem.

Stephen King ukazuje wyraźnie, że ludzie, którym przyszło żyć w latach 60-tych XX wieku są „straconym pokoleniem”. Powieściowi Atlantydzi, na których egzystencji wojna wypaliła okrutne piętno, nie byli w stanie ułożyć sobie późniejszego życia, na zawsze pozostali na barykadach i w ogniu walki.
To jednak powieść o innej cywilizacji, o nas samych, dumnych przedstawicielach XX wieku.
Bo przecież my także jesteśmy Atlantydami, rasą o wspaniałym dorobku cywilizacyjnym. Ale pamiętajmy, że mitycznym Atlantydom nie pomogła technologia. Co pozostanie z naszej Atlantydy, gdy zawirowania historii nagle zburzą nasze uporządkowane życie ?

„Serca Atlantydów” nie jest typową powieścią grozy, do jakich przyzwyczaił nas mistrz horroru. Jest to książka niejednoznaczna, pełna niedopowiedzeń i mroku czającego się w na pozór spokojnych, codziennych sytuacjach. Delikatne aluzje, łączenie faktów pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego, tworzenie historii, która oczarowuje czytelnika - to bez wątpienia zasługa ogromnego kunsztu pisarskiego Kinga.

Polecam wszystkim miłośnikom literatury głębokiej, skłaniającej do refleksji, potrafiącym wczuć się w klimat powieści. Natomiast zdecydowanie odradzam lekturę tym, którzy oczekują drastycznych sytuacji i hektolitrów płynącej krwi.

Autor:Stephen King
Tytuł:Serce Atlantydów
Data wydania:Czerwiec 2009
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Pozostałe dane:
ISBN: 978-83-7648-171-5
Liczba stron: 512
Wymiary:142 x 202 mm
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: