Stefan Darda, „Czarny Wygon. Bisy II”

Stefan Darda, „Czarny Wygon. Bisy II”


Recenzowała: Kinga Król

 

Na ostatnią, czwartą część cyklu „Czarny Wygon” Stefana Dardy przyszło nam czekać półtora roku. To szmat czasu biorąc pod uwagę fakt, iż „Bisy” (trzeci tom) uchyliły czytelnikom tylko niewielki rąbek tajemnicy przeklętej wioski, pozostawiając wiele niewiadomych.

I oto jest. Ostatni element układanki, długo wyczekiwana powieść – „Bisy II”.

Jesteśmy ponownie na Roztoczu, gdzie miały miejsce wydarzenia zamykające poprzednią część cyklu. Witek i reszta ekipy, której udało się uciec ze Starzyzny, mobilizują wszelkie siły do walki przeciwko Czarnemu, który pragnie zgromadzić jak największą rzeszę sprzymierzeńców, mogących przeniknąć do realnego świata. Niebezpieczeństwo sięga zenitu, gdy byli mieszkańcy wyklętej wioski zaczynają zauważać wśród zwykłych ludzi upiory przenikające ze Starzyzny. Jaki szatański plan pragnie zrealizować Czarny? Czy uda się go powstrzymać i zdjąć klątwę nękającą wioskę? Aby stawić czoła Czarnemu, Witold Uchmann będzie musiał podjąć niełatwą decyzję o powrocie do Starzyzny…

Powieść „Bisy II” stanowi pewnego rodzaju klamrę spinającą wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce  na przestrzeni całego cyklu. Wszystkie wątki znajdują tu swoje zakończenia, choć trzeba przyznać, że momentami zupełnie nieoczekiwane…

„Czarny Wygon” to historia wyjątkowa, osnuta wieloma tajemnicami, gdzie co rusz rzeczywistość przeplata się ze światem fantastycznym, rodem z najstraszniejszych koszmarów. Darda zabiera czytelnika w mroczną podróż przesyconą magią i ludowymi wierzeniami demonicznymi, będącymi swoistym połączeniem wątków chrześcijańskich i pogańskich. Autor, niczym wytrawny cyrkowiec, żongluje emocjami czytelnika, nie dając mu ani chwili wytchnienia. Stefan Darda posiada niezwykły dar opowiadania, jego opisy (np. przyrody) są niezwykle plastyczne i sugestywne, bohaterowie wyraziści a dialogi świetnie napisane – nie dość, że niezwykle autentyczne, to chwilami diabelnie (oj, niech Czarny lepiej nie usłyszy) żartobliwe.

Mówią, że nie ważne, jak kto zaczyna, ale ważne jak kończy. W przypadku Stefana Dardy, owo powiedzenie nie ma racji bytu, gdyż zarówno pierwsza jak i kolejne części cyklu o przeklętej wiosce niemalże wbijają w fotel. Nieustannie utrzymujące się napięcie, gęsta atmosfera grozy i tajemniczości –  to jedynie kilka powodów, które sprawiają, że niezwykle ciężko oderwać się od lektury powieści, składających się na cykl „Czarny Wygon”.

Przeczytajcie, jeśli macie odwagę…Bisy_II_OKL

  • Autor: Stefan Darda
  • Tytuł: Czarny Wygon. Bisy II
  • Wydawnictwo: Videograf
  • Gatunek: horror
  • ISBN: 9788378352815
  • Data wydania: 28 maja 2014
  • Wymiary: 135x205 mm
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 320
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: