„Smoki Antologia”

"Smoki Antologia"


Korekta: Anna Rzepecka.

Smoki – mityczne stworzenia występujące pod każdą szerokością geograficzną – są motywem przewodnim antologii wydawnictwa RUNA. Okładka – podobnie jak szata graficzna – zdecydowanie zachęcają. Ponadto warto zwrócić uwagę na nazwiska z okładki. Autorów takich jak Jacek Piekara, Ewa Białołecka czy Maja Lidia Kossakowska przedstawiać nikomu nie trzeba. W tym miejscu zaznaczę, że ostatnia z autorek otrzymała za „Smok tańczy dla Chung Fonga” prestiżową nagrodę Zajdla.

Opowiadania są bardzo znacznie zróżnicowane pod wieloma względami, łączyą je tematyka smokówi. Niektórzy mogą rzec smoków nie ma, oczywiście, że pozwolę sobie zacytować „Smok tańczy dla Chung Fonga” - „Smoków nie ma, oprócz tego tu”. Cóż jednak zrobić gdy się jednak pojawiają? W zasadzie wachlarz możliwości jest nieograniczony, jednakże skuteczność działań to już zupełnie inna historia.

„Dar dla Cesarza” Krzysztofa Piskorskiego to doskonała historia, dla miłośników działań Napoleońskich. Tym razem zajmiemy się polowaniem na te szlachetne stworzenia. Napoleon wszak ceni piękno w każdej formie. Wszystko odpowiednio stylizowane, historycznie  zdecydowanie polskie, z doskonałą akcją i niespodziewanym zakończeniem.

Michał Studniarek ukazujepokazuje czytelnikowi czym może stać się „Mój własny smok”. Pokazany jako byt nie do końca realny, a z drugiej strony bardziej namacalny niż mogło by się wydawać. Jak żyć z Smokiem? Co zrobić, gdy staje się on częścią nas samych?

Jacek Piekara w opowiadaniu „Śmietnikowy Dziadek i Władca Wszystkich Smoków” zaskakuje czytelnika nie tylko rozwojem akcji, ale także postawą głównego bohatera. Z drugiej strony, jak zareagowalibyście słysząc „Jesteś smokiem”? Ja szczerze powiedziawszy raczej zaleciłabym mówiącemu terapię – długą. Ale czy w ten sposób nie tracimy szansy na…właśnie, na co?

Na pewno fani smoczej tematyki znajdą w antologii coś dla siebie. Niektóre z opowiadań odnoszą się do mitów i legend, inne zaś są luźną interpretacją tematu. Zróżnicowane w stylu, języku, sposobie wyrazu, są nie lada gratką dla wszystkich lubiących dobrą fantastykę. Gorąco polecam.

Autor:Ewa Białołęcka, Anna Brzezińska, Maja Lidia Kossakowska, Iwona Surmik, Izabela Szolc, Maciej Guzek, Tomasz ksiega_smokow_qfantKołodziejczak, Marcin Mortka, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Michał Studniarek, Wit Szostak
Tytuł:Smoki Antologia
Data wydania:2006-12-06
Wydawnictwo:Agencja Wydawnicza Runa
Liczba stron: 446
Numer wydania: I
Komentarz:Dla fanów smoków.

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: