Sasza Hady „Trup z Nottingham”

Sasza Hady „Trup z Nottingham”


Recenzowała: Joanna Kubica

Kolejna powieść z cyklu o Alfredzie Bendelinie w roli głównej. Książka autorstwa Saszy Hady, polskiej autorki, która wzorem kryminalnych klasyków upodobała sobie umieszczać akcje swoich kryminałów na Wyspach Brytyjskich. Tym razem ruszamy tropem mordercy do Nottingham. Czy sprawa zamordowanego właściciela wydawnictwa przykuje uwagę czytelnika tak skutecznie jak wcześniejsza zagadka morderstwa na mokradłach?

Nick Jones, nieśmiały angielski policjant, znów zostaje wmanewrowany w rozwiązanie sprawy kryminalnej, chociaż na co dzień nie pracuje w wydziale pracującym nad tego typu zadaniami. Sukces poprzedniej sprawy, gdy po raz pierwszy wcielił się w fikcyjną postać detektywa Alfreda Bendelina, sprawił, że jego szef, nadinspektor O’Connor, oraz przyjaciel, pisarz kryminałów Rupert Marley, nie wyobrażają sobie, że Nick mógłby zakończyć obiecującą karierę detektywa. Nick z kolei wolałby skupić się na ułożeniu sobie życia prywatnego.

Chcąc nie chcąc, Nick udaje się do Nottingham, żeby znaleźć mordercę właściciela znanego wydawnictwa, Waltera Darringtona. Darrington nie cieszył się sympatią swoich podwładnych i nikt po nim nie płacze. Wykorzystując fakt, że jego przyjaciel jest niezwykle popularnym autorem kryminałów, Nick przenika do wąskiego grona podejrzanych w wydawnictwie. Niestety jego przeciwnik dobrze zna czuły punkt Alfreda Bendelina i nie omieszka go wykorzystać.

Istnieje coś takiego jak syndrom drugiej książki. Autor, którego pierwsza z cyklu książka zyskała aprobatę czytelników, czeka na werdykt przy drugiej powieści: rozczaruje fanów czy utrzyma poziom pierwszej części? Przyznam, że zaliczam się grona osób, które „Morderstwo na mokradłach” uwiodło swoim klimatem oraz stylem. Tym większe były moje oczekiwania wobec kolejnej części przygód Nicka Jonesa vel Alfreda Bendelina.

„Trup z Nottingham” jest nieco słabszy od początku cyklu. Zabrakło mi niepokojącej atmosfery małego, klimatycznego miasteczka, w którym wszyscy się znają i nikt nie nadaje się na mordercę. Tymczasem fakty wskazują na coś zupełnie innego. Nottingham to miasto pozbawione tajemniczości, ciszy i złowieszczych mokradeł. Poza tym, zbrodnia w dużym mieście to znowu nic szokującego. Sama zagadka śmierci właściciela wydawnictwa intryguje mniej niż szokujące morderstwo w Little Fenn. Poza tym trochę drażniła mnie liczba „romantycznych” wątków, które początkowo świetnie rozpraszały uwagę i mnożyły fałszywe tropy, ale w ostateczności były nieco nużące.

Mimo wszystko nie powiem, że czuję się rozczarowana „Trupem z Nottingham”. Powieści Saszy Hady, podobnie jak historie autorstwa Joe Alexa czy Agathy Christie, nie czyta się tylko po to, by znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: „Kto zabił?” czy „Kto zginie następny i dlaczego?”. Książki czyta się także dla samych bohaterów, do których niejeden czytelnik zdążył się przywiązać. Dalsze perypetie sympatycznego Nicka oraz nonszalanckiego i niezwykle zabawnego Ruperta Marleya wywołują uśmiech na ustach. I aż się prosi o jeszcze. Sasza Hady ma też niezwykle przyjemny styl. Nawet jeśli sama historia nie wyda nam się sama w sobie intrygująca czy szokująca, i tak mamy ochotę czytać dalej.

Książka na pewno zaciekawi tych, których fascynuje pisarstwo od kuchni. Świat literacki, życie w wydawnictwie oraz zasady w nim panujące, grono nietuzinkowych pisarzy, ich spełnionych i niespełnionych ambicji, świat literackiej rywalizacji – to wszystko samo w sobie stanowi interesujące tło, na którym rozgrywa się akcja powieści. Trup w wydawnictwie prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. A gdy ginie nielubiany przez wszystkich wydawca…

Podsumowując: pomimo pewnych niedociągnięć, książkę poleciłabym wszystkim, którzy polubili już Nicka Jonesa oraz mają słabość do kryminałów w stylu Joe Alexa i Agathy Christie. Sama liczę na to, że powstaną kolejne części, i z pewnością po nie sięgnę. Mam tylko nadzieję, że autorka w kolejnych odcinkach mniej skupi się na wątkach romantycznych wokół Nicka Jonesa na rzecz jego przyjaciela, pisarza Ruperta. To mógłby być całkiem intrygujący wątek poboczny.

trup_z_nottingham-_qfant

 

Korekta: Aleksandra Żurek

  • Autor: Sasza Hady
  • Tytuł: Trup z Nottingham
  • Wydawnictwo: Oficynka
  • Wydanie: 2013
  • ISBN: 978-83-62465-76-7
  • Seria: ABC
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: