Sarah Langan, „Zarażeni”

Sarah Langan, „Zarażeni”


Autor: Olga Michalik

Sarah Langan jest amerykańską  autorką inteligentnych horrorów, przypominających powieści  Stephena Kinga. Książkę „Zarażeni” można, moim zdaniem, porównać z „Miasteczkiem Salem” autorstwa tego genialnego, w mojej opinii, twórcy. W obu jest bowiem mowa o spokojnym miasteczku, którego mieszkańcy zaczynają stopniowo zmieniać się w krwiożercze potwory. Ale po kolei…

Opowieść rozpoczyna się, gdy młoda nauczycielka zabiera klasę na wycieczkę do leżącego nieopodal, wymarłego miasta Bedford, które niedawno zostało zniszczone przez skażenie. Katastrofa ta spowodowała śmierć niemal wszystkich istot w okolicy. Nieliczni, ocaleli z zagłady ludzie także opuścili swoje domy.

Jeden z uczestników wycieczki, lekko opóźniony w rozwoju i nielubiany chłopiec, odłącza się od reszty uczniów, kierując się w głąb lasu, skąd, jak mu się wydaje, coś go przyzywa. Tajemniczy głos obiecuje mu spełnienie wszystkich marzeń, jeśli zacznie kopać w określonym miejscu. Chłopiec ulega namowom i uwalnia starożytnego wirusa, który opanowuje jego umysł i ciało. Wszystko, co było w nim ludzkie, umiera, a powstała w ten sposób istota kieruje się jedynie instynktem – potrzebą zaspokojenia intensywnego głodu.

Jak można się spodziewać, wirus szybko rozprzestrzenia się wśród pozostałych mieszkańców miasteczka. Zainfekowani ludzie zmieniają się w krwiożercze potwory, które nade wszystko pragną mięsa! Gdy jego zapasy się kończą, przychodzi kolej na zwierzęta, a gdy i tych szybko braknie… Senne dotąd miasteczko, nomen omen Corpus Christi, staje się areną makabrycznych wydarzeń. Zarażeni wychodzą nocami na żer i nie powstrzyma ich nic, póki nie pochłoną ostatniej żywej istoty w mieście. A potem przyjdzie pora na resztę świata…

Ten apokaliptyczny obraz naprawdę budzi przerażenie. Wstrząsające jest zwłaszcza to, że bestie zwracają się przeciwko osobom, które do tej pory kochały i szanowały – rodzicom, dzieciom, małżonkom, przyjaciołom…Chcą tylko krwi i nie panują nad swoim głodem. Nie mają krzty współczucia dla ludzi, którzy są dla nich tylko mięsem…

Uczucia oraz przeżycia wewnętrzne bohaterów, a także niezwykle realistyczne opisy miejsc i sytuacji jeszcze bardziej potęgują w czytelniku strach.

Doskonale wykreowane, głębokie postacie bohaterów, wartka akcja, gwałtowne skoki napięcia oraz konstrukcja poszczególnych rozdziałów, które kończą się zawsze w krytycznym momencie, powodują, że nie można oderwać się od książki ani na chwilę. Mroczna atmosfera momentalnie udziela się czytelnikom, i jest gwarancją tego, że nocna lektura tej powieści wywoła dreszcze na karku nawet u doświadczonego amatora literatury grozy.

„Zarażeni”  Sarah Langan to pozycja, która ma zapewnione miejsce na mojej półce, obok horrorów Kinga czy Mastertona. Jest jedną z niewielu książek, którą po przeczytaniu zdecydowałam się dołączyć do mojej, już i tak sporej, domowej kolekcji. To chyba najlepiej  świadczy o bardzo wysokiej wartości artystycznej utworu.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor: Sarah Langanzarazeni_qfant

Tytuł:„Zarażeni”

Data wydania:2010 r.

Wydawnictwo:AMBER

Pozostałe dane:ISBN: 978-83-241-3626-1

Tłumaczenie: Nowak-Kreyer Maciej

Format: 14.4x20.5cm

Ilość stron: 304

Oprawa: Miękka

Wydanie: 1

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: