„Rzeka zbrodni”, Jarosław Jakubowski

„Rzeka zbrodni”, Jarosław Jakubowski


Recenzował: Damian Drabik

Najnowsza powieść Jarosława Jakubowskiego rozgrywa się wokół wydarzeń z roku 1920. Jest to okres mający ogromne znaczenie dla Polaków. W styczniu na mocy traktatu wersalskiego władza ma przejść w nasze ręce. Wojska niemieckie wycofują się z terenów polskich, a administracja przekazywana jest systematycznie Polakom. W rezultacie jednak często dochodzi do spięć na linii Polaków i Niemców. Nie inaczej jest także w Bydgoszczy, mieście w którym rozgrywa się akcja powieści „Rzeka zbrodni”.

Na fali tych zmian dochodzi także do wielu przestępstw, głównie kradzieży. Po oficjalnym przekazaniu kluczy do miasta w ręce polskich urzędników na jednej z barek znaleziono zwłoki niemieckiej rodziny. Ciała ułożone na wzór fontanny, "Potop" - napis krwią na ścianie kajuty - wszystko to stanowi zagadkę, którą usiłują rozwiązać bydgoscy policjanci. Dla komisarza Leona Gajewskiego to pierwsza tak poważna sprawa kryminalna. Śledczy muszą się ścigać z czasem – od szybkiego zakończenia dochodzenia zależy uspokojenie nastrojów w mieście. Czy im się uda?

Jarosław Jakubowski  na kartach swojej powieści ukazuje przemieszane społeczeństwo, które w głównej mierze składa się z Polaków i Niemców. Jest to bardzo ważny okres. Polska po 123 latach odzyskuje wreszcie upragnioną wolność. Nie ma się więc co dziwić, że Niemcy raczej nie traktowani są zbyt przyjaźnie. Czy jednak motywem zbrodni jest wszechobecna nienawiść do ustępującego zaborcy? Autor bardzo ciekawie ukazał charakter takiej społeczności. Jednak nie tylko skupił się na relacjach, ale także pokazał, że często pewne przyzwyczajenia biorą górę. Dzieje się to choćby w sytuacji, gdy przez kilkadziesiąt lat funkcjonowały nazwy niemieckie i z dnia na dzień ciężko jest się przestawić na typowo polską mowę.

Jak już wcześniej pisałem, istotnym elementem powieści Jakubowskiego jest czas i miejsce akcji. Jest to okres bardzo dramatyczny, a zarazem bardzo szczęśliwy, szczególnie dla Polaków. Tym bardziej morderstwo umieszczone w takich realiach nabiera dodatkowej pikanterii. Niemcy wykorzystują ją do siania nienawiści, a Polacy starają się robić, co tylko się da, aby jak najszybciej rozwikłać zagadkę tego brutalnego mordu. Posuną się nawet do znalezienia kozła ofiarnego, aby tylko wyjść z twarzą z tej trudnego położenia. Niestety sytuacja polityczna nie ułatwia prowadzenia śledztwa, a naciski z obu stron z każdym dniem się nasilają.

Sporą zaletą „Rzeki zbrodni” jest ukazanie szczegółowych opisów Bydgoszczy z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Można powiedzieć, że autor zabiera swoich czytelników w podróż w czasie. Wraz z bohaterami podążamy ulicami miasta, wstępując do różnych knajp, odwiedzając wiele mieszkań i zaglądając do mrocznych i niebezpiecznych zakątków miasta.

„Rzeka zbrodni” to sprawnie napisany retro-kryminał, w którym wątki historyczne, dopracowani bohaterowie, wielowątkowa i misternie poprowadzona intryga, sprawiają, że powieść mocno przykuwa uwagę. Zaletą jest też dokładnie ukazany obraz  tamtej epoki, który Jakubowski sposób realistyczny ukazuje na kartach swojej najnowszej powieści.

Kod: 978-83-7785-756-4

Autor: Jakubowski, Jarosław

Rok wydania: 2015

Stron: 396

Oprawa: broszura

Format: 135x205

Data premiery: 26 października 2015

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: