Robert James Waller „Co się wydarzyło w Madison County”

Robert James Waller „Co się wydarzyło w Madison County”


Recenzował: Damian Drabik

Robert James Waller to amerykański autor, którego powieści kilkukrotnie gościły na liście bestsellerów New York Timesa. Jego najpopularniejszą powieść wydawnictwo Prószyński i S-ka obecnie zaprezentowało ponownie w nowym, filmowym wydaniu. Mowa o „Co się wydarzyło w Madison County”, historii, która w naszym kraju znana jest przede wszystkim z ekranizacji Clinta Eastwooda – stąd wznowienie z filmową okładką prezentującą Eastwooda (wcielającego się również w główną rolę) i Meryl Streep. To znakomita okazja do odświeżenia sobie tej krótkiej, lecz niezwykle klimatycznej powieści.

Fabuła skupia się przede wszystkim na wątku relacji kobiety i mężczyzny, a autor próbuje oddać trudne do uchwycenia uczucia, jakie potrafi wywołać przypadkowe spotkanie. Nie jest to zwyczajna opowieść, choć życie nie raz kreśliło podobne scenariusze. Trudno powiedzieć, w czym tkwi fenomen powieści Wellera. Historia niczym się nie wyróżnia. Namiętny romans znudzonej „kury domowej”, która rzuca się na dopiero co spotkanego fotografa. Oboje są w średnim wieku, oboje mają za sobą bagaż życiowych doświadczeń. Te cztery dni naznaczają ich przyszłość, mimo że oboje trzymają te wydarzenia w tajemnicy aż do śmierci.

Zdaje się, że siła tej powieści tkwi właśnie w literackim kunszcie Wellera, który podjął się wykonania rzeczy niemal z góry skazanej na porażkę. Podjął się, o czym wspomniałem już wcześniej, uchwycenia i przelania na papier burzy uczuć. Znajdziecie tu silne emocje, którymi kipi każda strona powieści. Od krótkich opisów historii bohaterów, poprzez wydarzenia tych kluczowych czterech dni, aż po kres ich życia. Można odnieść wrażenie, że każde zdanie tej książki stanowi zapis czegoś ważnego, nadzwyczajnego, a jednocześnie niemożliwego do uchwycenia. Co tak naprawdę zyskali bohaterowie swoim spotkaniem? Miłość? Szczęście? Radość? Z pewnością – w ciągu czterech dni. Później zostaje żal, smutek, tęsknota. Choć bezpośrednio nie pada stwierdzenie, by bohaterka (późniejsze wydarzenia ukazane są z jej perspektywy) żałowała tych wydarzeń, to widoczny jest trud jej życia z decyzją, którą podjęła.

Weller nie podejmuje się oceny moralnej opisywanych przez siebie wydarzeń oraz postępowania tych dwojga ludzi. Jest jedynie biernym obserwatorem, opisującym historię. Resztę pozostawia czytelnikom, którzy będą mieli niełatwy orzech do zgryzienia, gdyż pewne rzeczy bardzo trudno oceniać w kategoriach etycznych. Na pewno wielu czytelników będzie widziało w niej piękną, pełną romantyzmu historię o niezrealizowanej miłości. Jednak czy tak jest naprawdę? A może zwyczajnie jest to opowieść o zdradzie i próbie życia z jej konsekwencjami? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.

Waller napisał krótką, jednak treściwą powieść, która zachwyca przede wszystkim rewelacyjną narracją. Emocje widoczne w każdej scenie sprawiają, że wszystko jest takie niezwykłe, wręcz tajemnicze, choć opowiedziane w bardzo subtelny sposób. To poruszająca opowieść o zdradzie, braku spełnienia w życiu, pogoni za nieosiągalnym szczęściem, ale także o odpowiedzialności za rodzinę i życiu z konsekwencjami swoich decyzji.

Korekta: Katarzyna Tatomir

Kategoria: Literatura światowaCo.sie.wydarzylo
ISBN: 978-83-8069-084-4
Tytuł oryginału: The Bridges of Madison County
Data wydania: 01.09.2015
Format: 130mm x 200mm
Liczba stron: 160

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: