Robert Foryś, „Początek nieszczęść królestwa” (Initium Calamitatis Regni)

Robert Foryś, „Początek nieszczęść królestwa” (Initium Calamitatis Regni)


Autor: Magdalena Mińko

Robert Foryś  powraca z tomem nowych przygód Joachima Hirsza, porucznika na usługach Jego Królewskiej Mości, tropiącego nie tylko wrogów królestwa, ale także czające się w zaułkach ulic, pałacowych korytarzach, powałach karczm oraz na zapieckach szlacheckich dworków siły nieczyste.

Tym razem Hirszowi przyjdzie zbadać szereg zabójstw, towarzyszących osiedleniu się w stolicy zakonnic, które uciekły przed walkami toczonymi na Ukrainie. Porucznik od początku przeczuwa, że zabójstwa, popełnione z wielkim pietyzmem, zapowiadają potyczkę z wyjątkowo zajadłym i wyrachowanym mordercą. Sprawy nie ułatwia zbliżające się posiedzenie sejmu i rzesze ludności napływające z tej okazji do miasta. Jednak wraz z postępującym śledztwem pojawia się coraz więcej przesłanek świadczących o tym, że zbrodnie mógł popełnić ktoś blisko związany z zakonnicami. Myśl, że złe moce znalazły przyczółek w murach klasztoru, wydaje się aż nazbyt przerażająca ze względu na konsekwencje.

Tymczasem w ślad za nieświadomym niczego porucznikiem wysłano łowcę obdarzonego, podobnie jak Hirsz, nadnaturalnymi zdolnościami  i przenikliwą intuicją. Czy i tym razem nasz bohater – „mężczyzna cyniczny, twardy, skrywający mroczne sekrety z przeszłości” –poradzi sobie z przeciwnościami? A może w końcu trafił na godnych siebie przeciwników?
Książkę czyta się przyjemnie, choć po pewnym czasie nuży schematyczność zachowań postaci oraz powtarzające się, podobne do siebie opisy, jak choćby to, że wszystkie powabne niewiasty, stające na drodze porucznika „wyróżniają się”: „twarzami okolonymi lokami”, powabnymi, różowymi ustami i „zgrabnymi tyłeczkami”.

Nie zastanawiałam się głębiej nad zgodnością nakreślonych w tle wydarzeń z prawdą historyczną, bowiem w stosunku do fabuły odgrywają one rolę drugorzędną i jeśli nawet mijałyby się z faktami, nie miałoby to większego wpływu ani na losy Joachima Hirsza, ani na historię narodu polskiego. Większość czasu przyjdzie nam spędzić na ulicznym bruku, gdyż gardzący pałacowymi wnętrzami porucznik znacznie swobodniej porusza się po mrocznych zaułkach XVII-wiecznej Warszawy. Nie omija również jej lewobrzeżnej części – praskiej strony Wisły, kryjącej nie tylko wiele niebezpieczeństw, ale i tajemnic, które, dla dobra ogółu, nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego.

W krótkiej notatce o autorze znalazłam informację, że od pewnego czasu w kręgu zainteresowań Roberta Forysia znajduje się demonologia Słowian i Bałtów oraz pogańskie obrzędy magiczne. Tym bardziej zasmuca mnie, że właśnie te aspekty powieści zostały tak słabo przedstawione. Właściwie ograniczają się one do sadomasochistycznych praktyk i orgii, którym oddają się postaci opętane złymi mocami. Demony zdają się być żywcem wyjęte z amerykańskich  filmów o egzorcystach i całkowicie pozbawione „magii wieku” Były to przecież czasy, gdy w całej Europie heretycy płonęli na stosach, powstały wielkie księgozbiory poświęcone demonologii i czarom, a gmin co i rusz donosił o pojawianiu się coraz to nowszych, demonicznych stworów. Dziwi zatem tak skromne potraktowanie tematu przez autora.
Robert Foryś roztoczył przede mną niemal sielankową wizję XVII-wiecznej Polski, gdzie szlachta spędza żywot na bijatykach, popijawach, chędożeniu dziewek i spiskowaniu. Od czasu do czasu tę idyllę zakłócają moce piekielne, którym czoła może stawić, dzięki swemu sprytowi i nieprzeciętnemu intelektowi, tylko jeden człowiek w państwie... Czy nie brzmi to nieco zbyt prosto?

„Początek nieszczęść królestwa” to książka przede wszystkim dla miłośników Joachima Hirsza, choć rozbawi i zatrzyma na dłużej również wakacyjnych czytelników, szukających odpoczynku przy niezbyt wymagającej lekturze.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Robert Foryśpoczatek_nieszczesc_krolestwa_qfant

Tytuł:Początek nieszczęść królestwa (Initium Calamitatis Regni)

Data wydania:czerwiec 2010

Wydawnictwo:Fabryka Słów

Liczba stron: 312

Format: 125x195 mm

Oprawa: miękka

ISBN-13: 978-83-7574-248-0

Wydanie: I

Cena: 29,90 zł

%d bloggers like this: