Robert E. Howard „Solomon Kane. Okrutne przygody”

Robert E. Howard „Solomon Kane. Okrutne przygody”


Recenzował: Damian Drabik

W ostatnim czasie wydawnictwo Rebis pozwala czytelnikom zapoznać się z twórczością jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fantasy, ojca gatunku Magii i Miecza – Roberta E. Howarda, w nowych wydaniach. Wcześniej mieliśmy okazję ponownie sięgnąć po przygody najbardziej znanego bohatera Howarda – Conana z Cymelii, a także Kulla Zdobywcy. Teraz przyszedł czas na zebranie w jednym miejscu dzieł opowiadających o perypetiach purytanina Solomona Kane’a. Wydanie stanowi nie lada gratkę, ponieważ znajdziemy tu wszystkie utwory poświęcone temu bohaterowi, włączając w to poezję. Ponadto znajdują się tu również interesujące dodatki, jak chociażby tekst H.P. Lovecrafta, będący hołdem oddanym Howardowi. Całość uzupełniają piękne ilustracje.

Kane to postać-symbol. Ręka Boga, zwiastun śmierci dla zła. To bohater jednoznaczny, wyidealizowany, o niezłamanym, żelaznym charakterze. Wiedziony tęsknotą serca, oddany Bogu, Solomon Kane podąża za złem, by je wytropić i unicestwić, a krzywdy uczynionej niewinnym nie odpuści nikomu. Choćby zemsta miała trwać całe lata i zaprowadzić go na sam koniec świata.

Tym samym Howard zabiera czytelnika w liczne podróże, przedstawia różne kultury, a swoje opowieści uzupełnia barwnymi bohaterami. Wraz z Kane’em zwiedzimy mroczne zakątki nie tylko Europy, a w szczególności jego rodzimej Anglii, lecz podążymy również w głąb pełnego niebezpieczeństw Czarnego Kontynentu. Przemierzymy tropikalne dżungle, stare lasy, kryjące przerażające tajemnice i gnijące od zepsucia uliczki XVI-wiecznych miasteczek. Howard znakomicie wplata w swoje opowieści dopiero co znajdujące swoje miejsce w świadomości ówczesnych odbiorców fascynacje zabobonami czy magicznymi praktykami odległych kultur. Nie brak tu wariacji na temat wampiryzmu czy zombie, autor nawiązuje do praktyk voodoo, motywów biblijnych, opowiada o strzygach straszących w lasach czy nawiedzonych karczmach. Magia, dziwy i stwory przeplatają się z twardą, racjonalną postawą Kane’a, którego jedynym życiowym celem jest odesłanie całego zła z powrotem do diabła. Bez względu na to, czy będzie to zagrożenie nadprzyrodzone, czy też potwór w ludzkiej skórze.

Zestarzeć mógł się już nieco język autora. W połączeniu ze wzniosłą postawą głównego bohatera tworzy to czasem przypadkowo komiczny efekt. Nieznający humoru, kierowany Opatrznością, nie przestający prowadzić swojej krucjaty Kane ciągle wygłasza patetyczne przemowy. Solomon Kane jest bohaterem nie pasującym do końca do żadnych czasów. To konserwatysta-fanatyk, który nie może znaleźć miejsca w świecie. Czytając o nim dzisiaj, można wyobrazić sobie przywróconą do życia skamielinę. Jego skostniałe poglądy i dumna postawa mogą niekiedy wywołać uśmiech na twarzy. Jednak same opowieści w ogóle się nie postarzały, w każdej historii da się wyczuć pasję Howarda, a teksty dostarczają czytelnikowi wiele radości. To nadal kapitalna rozrywka.

Warto zwrócić szczególną uwagę na bardzo gawędziarski styl autora, poprzez który udanie nawiązuje do klasycznych, awanturniczych opowieści. Nad przygodami Kane’a unosi się duch romansów gotyckich. Podobne perypetie przeżywali bohaterowie znani z „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Z tej spuścizny Howard korzysta doskonale, dodając wiele od siebie. Nie boi się fantastyki, chętnie sięga po wyjątkowo obrazową brutalność i niekiedy nadmierną ekspresję, ale dzięki temu jego teksty tętnią życiem.

„Solomon Kane. Okrutne przygody” to zbiór, który powinien się znaleźć na półce każdego fana twórczości Howarda, a także tych, którzy cenią sobie dobre, klasyczne fantasy. Znajdziemy tutaj wszystko, co trzeba: kierowanego zasadami protagonistę, barwnych bohaterów, mnóstwo przygód i świetną rozrywkę. Patrząc przez pryzmat licznie powstających współczesnych powieści fantasy, może nam tutaj zabraknąć odrobiny świeżości, ale nie należy też zapominać, że Howard był jednym z prekursorów tego gatunku, a późniejszy pisarze bardzo chętnie sięgali do jego twórczości. Warto sięgnąć po ten zbiór i na kilka godzin zatracić się w tym brudnym, zepsutym XVI-wiecznym świecie, by razem z Kane’em rozprawiać się z wszechobecnym złem.

Korekta: Grzegorz Hammer

solomon-qfant

  • SERIA: Fantasy
  • PRZEKŁAD: Tomasz Nowak
  • OPRAWA: broszura klejona ze skrzydełkami
  • ISBN: 978-83-7818-541-3
  • WYDANIE: 1 (2014)
  • LICZBA STRON: 424
  • FORMAT: 150x225
  • CENA: 44.90 zł
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: