Richard Wiseman, „Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych”

Richard Wiseman, „Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych”


Autor: Katarzyna Zalecka

„Dziwnologia…” to lektura niezwykła, o czym informuje nas „na dzień dobry” sam tytuł. I choć ta popularnonaukowa książka porusza cały ogrom różnorodnych zagadnień – od bardzo osobliwych po zupełnie prozaiczne – wszystko rzeczywiście sprowadza się do tego, na co wskazuje nagłówek, czyli do odkrywania wielkich (czasem aż chciałoby się krzyknąć: genialnych!) prawd w małych, pozornie nieistotnych drobnostkach. Cóż, w końcu nie od dzisiaj wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach.

Dzięki Bibliotece Akustycznej mamy możliwość zapoznać się z dziełem profesora Wisemana w postaci audiobooka, którą to formę osobiście bardzo lubię. Jak wiadomo, podstawą dobrej audio-książki jest odpowiedni lektor i w tym przypadku można mówić o strzale w dziesiątkę, ponieważ Maciej Orłowski sprawdza się w tej roli doskonale.

Kto będzie miał największe powodzenie na giełdzie – kilkuletnia dziewczynka, odpowiednio wykształcony specjalista z doświadczeniem czy może pani astrolog? Czym różni się twarz prezydenta republikańskiego od prezydenta-demokraty? Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Po czym poznać kłamcę? Dlaczego żarty o kaczkach są śmieszniejsze od kawałów o koniach albo świniach? Jak data urodzin może wpłynąć na szczęście w życiu? Czy można opóźnić datę swojej śmierci? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w „Dziwnologii”, stanowiącej fascynujący zbiór ciekawostek, będących często rozwiązaniem nurtujących nas od dawien dawna zagadnień.

Psychologia to fascynująca dziedzina nauki, zwłaszcza kiedy spojrzy się na nią w sposób zupełnie nieszablonowy. Autor książki, Richard Wiseman, profesor psychologii i iluzjonista, odznacza się niesamowitym talentem wyszukiwania nadzwyczajnych, nieszablonowych problemów, które, choć z pozoru abstrakcyjne, zdradzają wiele informacji na temat działania naszej psychiki, a co za tym idzie, także funkcjonowania mniejszych lub większych zbiorowości ludzkich.

Niewątpliwym atutem książki jest lekkość przekazu, oparta zarówno na przyswajalnym dla zwykłych śmiertelników języku (dalekim od naukowego bełkotu), jak również na dużej dawce humoru. Okazuje się, że w prosty i zabawny sposób można wyjaśnić wiele trudnych kwestii, nad którymi ludzie głowią się po częstokroć od wieków. Nie ukrywam, że jestem wielką entuzjastką książek profesora Wisemana, ponieważ każda z nich bardzo wiele wnosi w mój sposób postrzegania świata (i wyraźnie go zmienia!). Co ważne, autor nie prezentuje nam jedynie suchych faktów, lecz zachęca do czynnego udziału w części eksperymentów, co z kolei wywołuje w czytelniku poczucie uczestnictwa w realnej nauce. Czytając książki Wisemana, nie tyle poznajemy, ile odkrywamy, i myślę, że na tym właśnie polega ich fenomen.

Podsumowując, „Dziwnologia” to niewątpliwie fascynująca propozycja popularnonaukowa dla ludzi ciekawych świata. Ci zaś, którzy sięgną po książkę przypadkiem, z pewnością znajdą w niej coś dla siebie, a może nawet odkryją w sobie, podobnie jak ja, pasję do psychologii.

Korekta: Aleksandra Żurek

Autor: Richard Wiseman

Tytuł: Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych

Data wydania: 17 kwietnia 2013

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

Pozostałe dane: Tytuł oryginalny: Quirkology. How We Discover the Big Thruths in Small Things

Tłumaczył: Jacek Konieczny

Czyta: Maciej Orłowski

ISBN: 978-83-7878-058-8

Czas nagrania: 8 godz. 37 min

Cena rynkowa: 34,90 PLN

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: