Rachel Caine, „Wampiry z Morganville” Księga 3 – „Pan Ciemności”, „Godzina Łowów”

Rachel Caine, „Wampiry z Morganville” Księga 3 - „Pan Ciemności”, „Godzina Łowów”


Autor: Anna Rzepecka

Księga trzecia z cyklu „Wampiry z Morganville”... Cóż mogę zasugerować innego, niż przejrzenie recenzji poprzednich tomów, dostępnych na naszym portalu? Myślę, że w przypadku trzeciego już tomu z tej serii, nie ma sensu po raz kolejny przedstawiać bohaterów i wprowadzać w temat. Szczególnie, że księgi, o których mowa, mają po około pięciuset stron – każda. Wszystkich fanów książek o wampirach, którzy nie zapoznali się jeszcze z „Wampirami z Morganville” odsyłam do wcześniejszych tomów, natomiast czytelników zaznajomionych z cyklem zapraszam do przeczytania recenzji.

Jak zapewne się domyślacie, Claire nie miała wyboru – musiała poddać się woli Bishopa i zostać jego podkomendną. Bezwzględny, wiekowy wampir, ojciec Założycielki Morganville, nie jest miłym przełożonym... Niby to samo można było powiedzieć o Amelie, lecz w obecnych okolicznościach Claire oceniłaby dawną „szefową” zdecydowanie łaskawiej. Miasto płonie, na ulicach panuje chaos, tym bardziej, że część ludzi w panującej zawierusze upatruje szansy na pozbycie się wampirów i przejęcie miasta. Tymczasem Amelie zniknęła. Nikt nie wie, gdzie się znajduje, a nawet jeśli, to któż chciałby poinformować o tym protegowaną Bishopa? Claire, chcąc nie chcąc, znalazła się po przeciwnej stronie barykady. Jej sytuacji nie poprawia fakt uwięzienia Shane'a, ukochanego, którego za wszelką ceną stara się uwolnić, odseparowanie od przyjaciółki, Eve, oraz wyrzuty sumienia z powodu wymuszonej, co prawda, ale jednak zdrady.

Oprócz problemów z „panem ciemności”, wampiry borykają się z tajemniczą, wpływającą na układ nerwowy chorobą, porównywalną do Alzheimera; odkrywają również, iż jedynym wciąż zdrowym nieumarłym jest... Dowiedzcie się sami. I pamiętajcie, że nic tu nie jest takie, na jakie wygląda, nie u Rachel Caine. Nieoczekiwane zwroty akcji, frontu i sytuacji – to u tej autorki normalka. Akcja, jak i w poprzednich tomach, pędzi, co jest zarówno zaletą, jak i wadą książki. Czasem można poczuć zmęczenie, wynikające ze śledzenia wydarzeń zmieniających się jak w kalejdoskopie. Caine nie oszczędza swoich bohaterów, co i rusz wymierzając im kuksańce lub ratując z kolejnych opresji, by zaraz wtłoczyć ich w wir następnych, niemniej groźnych i ważnych dla sprawy walk.

W międzyczasie Claire kończy siedemnaście lat – jest już, w świetle teksańskiego prawa, na tyle dorosła, by decydować o sobie w pewnych, ważnych dla jej związku, kwestiach. Ale czy uda się ocalić Shane'a? Czy znajdzie się dla niego miejsce w czwartej księdze? Tak, kolejny tom ukaże się, według zapowiedzi Wydawnictwa Amber, już 1 czerwca. Czy to dobrze? Z jednej strony, zagospodarowanie „krajobrazu po burzy” rodzi wiele fabularnych możliwości... z drugiej jednak –

myślałam, że trzeci tom będzie uwieńczeniem dzieła. Ale, oczywiście, rozumiem motywację Rachel Caine. Wszak nie skraca się o głowę kury znoszącej złote jajka! Oby autorka poradziła sobie z nowym wyzwaniem (czytaj: nie zaczęła gdakać).

Czwarty tom „Wampirów z Morganville” będzie składał się z dwóch części - „Rozwiane Cienie” i „Pocałunek Śmierci”.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Rachel Cainewampiry_z_morganville

Tytuł:„Wampiry z Morganville” Księga 3 - „Pan Ciemności”, „Godzina Łowów”

Data wydania:2010

Wydawnictwo:„Amber”

Pozostałe dane:Stron: 479

ISBN: 978-83-241-3646-9

Cena na okładce: 34,80

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: