Rachel Caine, „Wampiry z Morganville. Księga 2”

Rachel Caine, "Wampiry z Morganville. Księga 2"


Autor: Ania Rzepecka

To już druga księga z cyklu: „Wampiry z Morganville”, opowiadająca historię o mrocznym mieście, którym rządzą wampiry. „Nocna Aleja” i „Maskarada Szaleńców” są kontynuacją losów bohaterów przedstawionych w pierwszej księdze serii. Kluczowymi postaciami są: Claire – zdolna, bardzo inteligentna siedemnastolatka, która przyjechała do Morganville na studia, Michael – właściciel domu, zamieszkanego przez głównych bohaterów, w poprzedniej części książki duch, obecnie najmłodszy wampir w mieście, Eve – przyjaciółka Claire, uwielbiająca gotycki image i zakochana w Michaelu oraz Shane – nadpobudliwy, nienawidzący wampirów i przyciągający kłopoty osiemnastolatek.

Claire musiała poznać i zaakceptować prawa rządzące miasteczkiem, przystosować się do nowego życia bez opieki rodziców i wielokrotnie stawiać czoła czyhającym na każdym kroku niebezpieczeństwom. Nie było to proste – nastolatka zmuszona była dokonać wielu trudnych wyborów, między innymi, by zapewnić Ochronę sobie i przyjaciołom, podpisała kontrakt z Amelie, najpotężniejszą wampirzycą w mieście. Jest to dla niej ciężka sytuacja, gdyż inni mieszkańcy domu potępiają ten wybór. Od tej chwili musi być na każde zawołanie swej Opiekunki i spełniać jej życzenia. Do zadań Claire należy współpraca z naprawdę szalonym wampirem, Myrninem, nota bene ciekawym i intrygującym jegomościem. Wkrótce nastolatka przekona się, że jest tylko pionkiem w grze o wielką stawkę, a pozycja protegowanej Amelie niekoniecznie musi wiązać się z całkowitym bezpieczeństwem. Jej sytuacja jest wypadkową wielu okoliczności i jest w dużym stopniu zależna od tego, co dzieje się akurat w mieście. A tam wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Przyjaciele stają się wrogami, byli wrogowie – sprzymierzeńcami, panuje totalny chaos, spotęgowany przyjazdem do Morganville spragnionego władzy ojca Założycielki miasta, a także, ku rozpaczy Claire – jej własnych, nieświadomych zagrożenia, rodziców.

W książce znalazło się, oczywiście, miejsce na wątek miłosny, mamy nawet dwie pary – Claire i Shane'a oraz Eve i Michaela. Nawiązujące się relacje uczuciowe opisane zostały w delikatny, nienachalny sposób, i bardzo dobrze, bo stanowią przeciwwagę dla wszechobecnej brutalności, napadów, bijatyk i krwawych masakr.

Na uwagę zasługują dialogi, utrzymane w żartobliwym, ironicznym tonie, szczególnie teksty Eve. Niewiele tu za to opisów; autorka postawiła na akcję, która pędzi w szalonym tempie. Momentami jest to aż męczące, Rachel Caine przerzuca swych bohaterów z jednej trudnej sytuacji w kolejną, a kiedy już myślimy, że są bezpieczni, niejednokrotnie okazuje się, że wpadli z deszczu pod rynnę. Czytelnik przyzwyczaja się do nagłych zwrotów w fabule, więc efekt zaskoczenia jest mniejszy, niż mógłby być, gdyby autorka sprawniej stopniowała napięcie. Niemniej jednak historia wciąga, wiele wątków zostaje zakończonych, pojawiają się nowe, domagające się rozwiązania. Co stanie się z Morganville, czy wampiry utrzymają władzę? Jeśli tak, to czy najważniejszą postacią pozostanie Amelie? Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziemy w księdze trzeciej, zatytułowanej „Pan Ciemności” i „Godzina Łowów”.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Rachel Cainewampiry_z_morganville_księga_2_qfant

Tytuł:„Wampiry z Morganville”, Księga 2 („Nocna Aleja” i „Maskarada Szaleńców”)

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Amber

Pozostałe dane:Stron: 520

ISBN: 978-83-241-3594-3

Cena: 34,80

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: