Praca zbiorowa, „Opowieści ze świata Wiedźmina”

Praca zbiorowa, "Opowieści ze świata Wiedźmina"


„Ocze­kiwa­liśmy światła, a oto ciem­ność;

 jas­nych pro­mieni, a kroczy­my w mro­kach.

Jak niewidomi ma­camy ścianę i jak­by bez oczu

 idziemy po omac­ku.

Po­tyka­my się w sa­mo połud­nie jak w no­cy,

w pełni sił jes­teśmy jak­by umarli”.

– Andrzej Sapkowski

Pamięci pewnego wiedźmina i jego twórcy

Osiem opowiadań autorstwa rosyjskich i ukraińskich pisarzy, które włączono w niniejszy tom zbiorowy, stanowi specyficzny hołd złożony Andrzejowi Sapkowskiemu. Wśród tych ośmiu opowiadań odnaleźć można zarówno nieznane przygody Geralta i Jaskra, jak i alternatywne wizje przenoszące bohatera w cyberpunkowy świat, gdzie wiedźmin walczy z maszynami. Teksty te, choć podobno miały być różnorodne, w dużej mierze odznaczają się niestety pewną wtórnością i konwencjonalnością.

Cóż mogę powiedzieć o tej antologii? Spodziewałam się po niej znacznie więcej. Wrażenie zrobiły na mnie tylko dwa opowiadania (Marii Galiny i Aleksandra Zołotki), kolejne dwa mogę uznać za ciekawe wariacje – m.in. Geralt na wiedźmińskiej emeryturze, wyrzucający śmieci we współczesnym świecie, czy dość przewidywalna opowieść o wiedźminie walczącym z maszynami. Co ciekawe, w ogólnym rozrachunku dużo bardziej podobały mi się opowiadania lekko tylko zabarwione niezwykłością świata wykreowanego przez Sapkowskiego (Okupanci) lub niewykorzystujące głównego bohatera (Lutnia, i to wszystko). Oba wspomniane wyżej opowiadania nawiązują nie tylko do cyklu polskiego autora, lecz odnoszą się także do historii (akcja Okupantów osadzona jest w peerelowskiej Polsce) lub tzw. literatury wysokiej (nie można przeoczyć w Lutni… nawiązań do Dżumy).

Niewątpliwie można by nazwać Opowieści ze świata Wiedźmina zbiorem fanfików, gdyby nie pewna definicyjna nieścisłość. Teoretycznie bowiem fanfiki, kiedy (i jeśli) zostaną już wydane przestają być fanfikami, właśnie dlatego, że zostały oficjalnie wydane. Nie wiem, jak było w przypadku tej antologii. Czy Andrzej Sapkowski wyraził zgodę na jej powstanie? Jeśli tak, to zbiór ten stanowi tzw. powieść powiązaną (tie-in novels).

Mimo wszystko jednak nie można zaprzeczyć, że powstanie tego zbioru jest zarówno hołdem dla autora oryginalnej historii Wiedźmina, jak i pewną latarnią nadziei dla polskiej fantastyki, która – jak widać – może odnosić sukcesy za granicą. Wydaje mi się, że mimo pewnych mankamentów Opowieści ze świata Wiedźmina mogą wielu czytelnikom przypaść do gustu. Polubią je zwłaszcza ci miłośnicy Sapkowskiego, którzy czerpią przyjemność z obcowania z typowymi tekstami fanowskimi.

 

 

Korekta: Aleksandra ŻurekOpowiesci_ze_swiata_wiedzmina_qfant

  • Autor: Praca zbiorowa
  • Tytuł: Opowieści ze świata Wiedźmina
  • wydawnictwo: Solaris
  • data wydania: 22 stycznia 2013
  • ISBN: 978-83-7590-093-4
  • liczba stron: 500
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: