Pierce Brown, „Red Rising. Złota krew”

Pierce Brown, „Red Rising. Złota krew”


Recenzowała: Kinga Król

Mars – planeta oddalona od Ziemi, w najbardziej sprzyjających warunkach, o siedemdziesiąt pięć milionów kilometrów, wciąż stanowi tajemnicę dla badaczy kosmosu, gdyż większość misji jak dotąd kończyła się niepowodzeniem. Długoletni plan Stanów Zjednoczonych zakłada eksplorację i sprowadzenie człowieka na Marsa dopiero około 2037 roku, więc wszelkie historie podboju „czerwonej planety” można traktować jedynie jako fabułę filmu lub powieści science fiction. I to właśnie Mars stał się miejscem akcji debiutanckiej powieści Pierce Browna pt. „Red Rising. Złota krew”.

Pionierzy kolonizacji Marsa, choć najniżsi w hierarchii społecznej, mają umożliwić przyszłym pokoleniom bezpieczne mieszkanie na nowej planecie. Czerwoni (tak nazwała ich bowiem Elita –Złoci) ciężko pracując w pocie krwi i czoła, głęboko pod powierzchnią Marsa, wydobywają cenne helium – 3,  będące siłą napędową procesu terraformowania. Dzięki niemu powietrze na placecie będzie nadawało się do oddychania, a gleba zdatna do uprawiania. Prawo narzucone przez Elitę, zmusza Czerwonych do nieustannej walki o pożywienie, ubranie i schronienie pod płaszczykiem szczytnej idei posłuszeństwa. Ale zaraz, zaraz. Tak perfidne i niesprawiedliwe traktowanie, ograniczanie przywilejów, surowe kary, kojarzą się raczej z niewolnictwem niż uprzywilejowanym traktowaniem pionierów kolonizacji obcej planety. Otóż to, na co dzień karmieni kłamstwami Czerwoni, nieświadomi sensu swojej egzystencji, zaczynają powoli odkrywać prawdę. Jedyną możliwością pokonania rządzących, a tym samym odzyskania wolności, jest rozłam w strukturach Elity poprzez przeniknięcie w szeregi wroga. Podziemie Czerwonych rewolucjonistów powierza tę misję  młodemu Czerwonemu, którego żądza zemsty na Złotych staje się jedynym życiowym celem. To bowiem Elita odebrała Darrowowi (naszemu głównemu bohaterowi) to, co kochał najbardziej na świecie – ukochaną żonę. Czy chłopak jest jednak świadomy ogromu cierpienia, bólu i wyrzeczeń, które będzie musiał znieść, aby stać się Złotym? Czy misja odniesie pożądany skutek?

Wydarzenia, jakie mają miejsce w powieści poznajemy z perspektywy głównego bohatera, co dodaje fabule znacznej dynamiki. Darrow jest postacią nietuzinkową, zapadającą w pamięć i serce. To pełen zapału, zaciętości, sprytu i siły młody mężczyzna o wrażliwym sercu. Autor zafundował nam niezwykle poruszającą, uczuciową podróż, w której przedstawia nam zmagania nastolatka (ma dopiero szesnaście lat!) z przepełniającym go cierpieniem i żalem po stracie żony, rodzącą się w nim potrzebą zemsty i przemianę, jaka dokonuje się dzięki modyfikacjom jego ciała i umysłu.

Świat wykreowany przez Pierce Browna pochłonął mnie zupełnie. Choć sam początek nie powala na kolana, a raczej wprowadza w dość melancholijny klimat, to późniejsze wydarzenia sprawiają, że niezwykle trudno oderwać się od lektury. Galopujące tempo oraz nieoczekiwane zwroty akcji, intrygi i tajemnice sprawiają, że czytelnik ma wrażenie jakby nagle dostał obuchem w głowę i obudził się z monotonnego snu. Powieść tworzy spójną całość, a dodatkowo muszę przyznać, że jest bardzo dobrze napisana.

Książka wpisuje się w ostatnio popularny gatunek dystopii, wspominając tutaj choćby bestsellerowe „Igrzyska śmierci”. Pesymistyczna wizja przyszłości, oparta na krytycznej obserwacji otaczającej autora sytuacji społecznej, jest niezwykle interesująca, gdyż możemy w niej odnaleźć również elementy naszej rzeczywistości.

Historia walki Darrowa o wolność, dla swojej zniewolonej ludności, nie kończy się wraz z ostatnią kartą powieści. To dopiero pierwsza część zapowiadanej trylogii, co mnie osobiście bardzo cieszy. Już nie mogę doczekać się kolejnego tomu!

 

Korekta: Grzegorz Hammerred_rising_qfant

 

  • Autor: Pierce Brown
  • Tytuł: Red Rising. Złota krew
  • Tytuł oryginalny: Red Rising Trilogy #1: Red Rising
  • Wydawnictwo: Drageus
  • Data wydania: Marzec 2014
  • ISBN: 978-83-64030-25-3
  • Liczba stron: 428
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: