Philip K. Dick „Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda”

Philip K. Dick „Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda”


Recenzowała: Sylwia Zazulak

Philip K. Dick to autor kultowy, ponadczasowy i uwielbiany od dawna. Sama dotychczas miałam przyjemność czytać tylko jedną jego książkę – „Czas poza czasem” – która zachwyciła mnie każdą błahą drobnostką i urzekała od początku do końca. Tym razem w moje ręce wpadł zbiór opowiadań tego autora, które powstały, gdy Dick miał dwadzieścia kilka lat. Mimo tego teksty, chociaż proste, nieskomplikowane oraz przyjemne w odbiorze, wzbudzają podziw oryginalnością i pomysłem. Dają jasny ogląd, jak rozwijał się warsztat pisarza, co mu chodziło po głowie, jak myślał, kiedy je tworzył.

Wspólnym wątkiem opowiadań jest przyszłość. Zarówno futurystyczna technologia, jak i podróże zaprezentowane w owych tekstach łączy wspólny mianownik w postaci rozwoju. Unikalność i nowoczesność okraszone zostały również niepewnością, tak bardzo oczywistą dla tego, co nieznane. Dick pomyślał o wszystkim, przewidział różne zakończenia i formy, dlatego urozmaicenie historii o motywy współcześnie nawet istniejących katastrof – wojny albo epidemie – nie tylko uwiarygodniają, ale także nadają odrobiny dreszczyku.

„Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda” to zbiór nietypowy pod kątem jakości opowiadań – po prostu każde z nich jest dobre. Chociaż zasady fizyki, znajomość przestrzeni kosmicznej i wszechświata nie są identyczne jak te, które dzisiaj znamy, to jakość i dokładne wytłumaczenie teorii sprawiają, iż jest to niezauważalne dla oka osoby niewyspecjalizowanej w tej dziedzinie nauki. Podobnie jak przed lekturą „Czasu poza czasem”, obawiałam się tego, iż moja wiedza będzie niewystarczająca, lecz opowiadania okazały się przyjemne w odbiorze, lekkie, ale zarazem przemyślane i poukładane. Nie sposób nudzić się podczas tej lektury, gdyż wspaniała kreacja światów, bohaterów, ich różnorodność i unikatowość zwalają z nóg.

Philip K. Dick zdecydowanie zasługuje na miano jednego z najlepszych pisarzy science-fiction, co w mojej głowie potwierdził „Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda”. Każde pojedyncze opowiadanie dokładało swoje trzy grosze do mojej oceny. Zdecydowanie trzeba to przeczytać. Zbiór będzie dokonały dla początkujących – czy to w tematach kosmiczno-futurystycznych, czy też w dziełach Dicka. Ich klasa, elegancja i ład przywodzą na myśl poważne i pełne patosu niszowe dzieła, tymczasem twórczość pisarza zawarta w tej książce nadaje się dla każdego. I tym właśnie nazwałabym wspaniałość – pozorną uniwersalnością i diabłem tkwiącym w szczególe – dopracowaniem.

 

Korekta: Katarzyna Tatomirzywot

  • Autor: Philip K. Dick
  • Tytuł: Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda
  • Tytuł oryginalny: Collected Stories, volume 1: Beyond Lies the Wub
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Tłumaczenie: Magdalena Gawlik, Jan Karłowski, Anna Kejna, Tomasz Oljasz, Zofia Uhrynowska-Hanasz, Ewa Witecka, Arkadiusz Nakoniecznik
  • Data wydania: 3 czerwca 2014
  • ISBN: 9788378185369
  • Ilość stron: 628
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: