„Pan Lodowego Ogrodu”, Jarosław Grzędowicz

"Pan Lodowego Ogrodu", Jarosław Grzędowicz


Autor: Barbara Wyrowińska
Korekta: Anna Perzyńska.

To już trzeci, ale nie ostatni etap przygód i podróży Vuko Drakkainena i Filara po krainach Midgaardu. Drakkainen to wysłannik z Ziemi, który ma sprowadzić do domu lub zlikwidować naukowców badających planetę Midgaard; Filar to syn władcy Tygrysiego Tronu – młody, lecz nad wiek doświadczony. Opowieści o tych dwóch mężczyznach, chociaż tak od siebie różne i pozornie nie mające związku, przeplatają się wzajemnie, tworząc niepowtarzalny narracyjny kalejdoskop.

Panu Lodowego Ogrodu zacierają się granice między fantasy a sci-fi, lekka zmiana perspektywy sprawia, że to co przed chwilą było magią, za moment okazuje się wymyślną technologią. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wykreowaną rzeczywistość przyprawiono nutami surrealizmu. Może to specyficzny sposób prowadzenia „rozszczepionej” narracji, a może urok samego świata.

Napisać, że Grzędowicz nie zawiódł oczekiwań to za mało. Bogactwo języka, lekkość pióra, wysmakowane opisy – to wszystko sprawia, że powieść jest wciągająca i czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Lektura nie nuży. Czytelnik z zaciekawieniem śledził zarówno żywe, pełne ruchu i dynamiki sceny walki wręcz w wykonaniu N’Dele, jak i raczej statyczne sceny, kiedy Vuko odkrywa tajemnice lodowego drakkara. W powieści zachowano równowagę między akcją a przemyśleniami bohaterów, żaden z tych czynników nie jest dominujący i nie przytłacza. W pozornie poszarpanej narracji jest dziwna metoda – moglibyśmy bowiem zebrać opowieści o Vuko i Filarze, i uzyskać dwie zupełnie różne historie, jednak to ich wzajemne przeplatanie stanowi o niepowtarzalnym „smaku” Pana Lodowego Ogrodu. Zachęcam każdego do zapoznania się z tą niesamowitą opowieścią i sama mam nadzieję, że na czwarty tom nie będziemy długo czekać.
To trzeba przeczytać.
Amen.

Autor:Jarosław Grzędowiczpan_lodowegoogrodu_qfant

Tytuł:Pan Lodowego Ogrodu

Data wydania:27 listopada 2009

Wydawnictwo:Fabryka Słów

Pozostałe dane:Liczba stron: 504

ISBN-13: 978-83-7574-166-7

Oprawa: miękka

Wymiary: 125 x 195 mm

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: