P. C. & Kristin Cast „Zdradzona”

P. C. & Kristin Cast "Zdradzona"


Autor: Ania Rzepecka

To już drugi tom cyklu „Dom Nocy” autorstwa matki i córki, P.C i Kirsten Cast. Co tym razem zaproponował czytelnikom ten pisarski duet? Otóż, moim skromnym zdaniem, naprawdę udaną kontynuację perypetii Zoey Redbird i jej szkolnych przyjaciół. Powieść jest już dostępna na rynku i większość osób, które ją przeczytały, zgodnie twierdzi, że jest jeszcze ciekawsza niż pierwszy tom serii - „Naznaczona”. Akcja zdecydowanie się rozkręca. Lekturę można zacząć od drugiego tomu, gdyż autorki w toku akcji wyjaśniają pokrótce kluczowe zdarzenia z pierwszej części książki.

Główną bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Zoey, młoda adeptka „Domu Nocy”, czyli elitarnej szkoły wampirów. Dziewczyna wzbudza powszechne zainteresowanie wśród innych uczniów, a nawet wykładowców. Jest ponadprzeciętnie zdolna i wydaje się być „wybraną” bogini Nyks – patronki krwiopijców. Zoey ma na czole Znak, który w dużym tempie nabiera nowych barw, co jest niespotykane u adeptów. Jej Przemiana w prawdziwego wampira postępuje więc nienaturalnie szybko. To, jak dziewczyna sobie z tym radziła, opisano w „Naznaczonej”. Teraz Zoey osiągnęła już określoną pozycję w szkolnej hierarchii, co jednak nie jest równoznaczne z końcem kłopotów.

Młoda adeptka ma nad czym się zastanawiać – oprócz problemów w „Domu Nocy” pojawia się coś znacznie gorszego. W  tajemniczy sposób giną jej znajomi z dawnej szkoły, a wszystkie tropy prowadzą do wampirów... Oczywiście Zoey zmuszona jest wziąć sprawy w swoje ręce, tym bardziej, że kolejną potencjalną ofiarą może być Heath, jej były chłopak... Co do exa, dziewczyna  ma wątpliwości, ale rozwiewają się one niemal natychmiast przy bezpośrednim kontakcie z Heathem. A trzeba dodać, że w nowej szkole poznała Erika, z którym zaczęła się właśnie spotykać. Jakby ten dylemat nie był wystarczająco trudny, pojawia się jeszcze ktoś... Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta? Targana sprzecznymi uczuciami Zoey, czuje się totalnie zagubiona i nieczysta moralnie. Powiem szczerze – miła odmiana po przewidywalnym do bólu „Zmierzchu”, gdzie z góry wiadomo było, że Bella i Edward są sobie przeznaczeni. Z kim będzie Zoey – trudno zgadnąć, co jest dużym plusem książki.

Styl i język powieści nie różnią się od poprzedniego tomu. Opisy rytuałów wzywania żywiołów mogą się trochę dłużyć, jednak fabuła została wzbogacona o kolejne, i to kryminalne wątki. Część tajemnic powoli się wyjaśnia, powstają jednak nowe intrygi. Punktem zwrotnym „Zdradzonej”, jest śmierć jednej z przyjaciółek bohaterki. Co się dzieje z adeptami, którzy nie zdołali przejść Przemiany – to pytanie, lekko nakreślone w „Naznaczonej” powraca i domaga się rozwiązania. Tym bardziej, że odejście bliskiej osoby dodatkowo motywuje Zoey do odkrycia prawdy. Jaka ona będzie, dowiemy się zapewne w kolejnej części „Domu Nocy” - „Wybranej”. Premiera trzeciej części serii planowana jest na pierwszą połowę maja.

Czytelników niezaznajomionych z pierwszym tomem zachęcam do przeczytania recenzji poprzedniego tytułu, co, być może, ułatwi podjęcie decyzji, czy książki są warte czytania.


Korekta
: Natalia Bieniaszewska

 

Autor:P. C. Cast + Kristin Castzdradzona_qfant

Tytuł:„Zdradzona”, t. 2 z serii „Domu Nocy”

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Książnica

Pozostałe dane:Stron: 352

ISBN: 978-83-245-7840-5

Cena: 29,90

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: