P. C. & Kristin Cast „Naznaczona”

P. C. & Kristin Cast "Naznaczona"


„Naznaczona” jest kolejną powieścią o wampirach. Nie przewracajcie jednak oczami, nie jest tak źle, wystarczy przebrnąć przez, nie ukrywajmy, dość banalny początek i dać pisarkom szansę na wprowadzenie do wykreowanego przez nie świata.

Książkę pisał duet, matka i córka. P. C. Cast jest wykładowczynią i autorką romansów oraz powieści fantastycznych, natomiast Kristin – studentką nagradzaną za osiągnięcia dziennikarskie i wiersze. Wspólnymi siłami stworzyły cykl wampiryczny, który trafił na szczyty list bestsellerów, między innymi „New York Timesa” i „USA Today”.

Główna bohaterka, siedemnastoletnia Zoey, prowadzi całkiem zwyczajne życie. Czas dzieli między naukę, imprezy i rodzinę (dodajmy, że niezbyt szczęśliwą). Jej matka wyszła ponownie za mąż i zmieniła się pod wpływem zaborczego i zakłamanego „człowieka wiary”, jak zwykła go określać Zoey. Prawdziwe problemy zaczynają się, kiedy nastolatka zostaje naznaczona przez Truckera i na jej czole pojawia się symbol, symbolizujący zaczątek Przemiany w wampira. Rodzice są gotowi odprawiać modły i wezwać psychoterapeutę, by nie dopuścić do skandalu. Zoey Montgomery udaje się więc do Domu Nocy, elitarnej szkoły wampirów i porzuca swe stare nazwisko. Od tej pory nazywa się Zoey Redbird, po czirokezkiej babci, jedynej bliskiej jej sercu krewnej.

W nowych znajomych bohaterka wzbudza mieszane uczucia, bowiem znak na czole zaczyna się przemieniać bardzo szybko, co jest niespotykane u adeptów. Zoey jest wyjątkowa, niektórzy ją podziwiają, inni...zazdroszczą. Tak przyszła wampirzyca pozyskuje zarówno przyjaciół, jak i wrogów i ze wszystkich sił próbuje się w tej nowej sytuacji odnaleźć.

Jak przekreślić dawne życie, w szczególności chłopaka, z  którym, jak się okazuje, łączy ją więcej niż myślała, i jednocześnie okazać się godną mocy, jaką dostała od bogini Nyks? Trzeba dodać, że kreacja wampirów stworzona przez autorki różni się od stereotypowego podejścia do tematu. Pełno tu obrzędów, przywoływania żywiołów, czczenia bogini Nyks, nie wspominając już o samym sposobie stawania się wampirem. Młodzi adepci trafiają do szkoły (czyż nie przypomina się Harry Potter?), gdzie przechodzą „formatowania”, cykle Przemiany, którą organizm może odrzucić, co powoduje śmierć przez wykrwawienie. Jednak jest w tym wszystkim coś dziwnego, co nie daje spokoju głównej bohaterce, dlatego zacznie drążyć temat...

Język powieści trudno jednoznacznie ocenić, zapewne wpłynął na to fakt, że książka została stworzona przez dwie autorki – każdy przecież ma swój styl pisania i zwraca uwagę na inne aspekty dotyczące postaci i sytuacji. I tak, momentami, dialogi i opisy płyną wartko, aby później dryfować i oblewać czytelnika falami ckliwości i infantylizmu. Lekki dysonans... Na uwagę zasługuje natomiast stworzenie postaci niejednoznacznej moralnie, szczególnie, że w grę wchodzi płeć przeciwna. Fanki romantycznych uniesień nie powinny być zawiedzione, chociaż wątek nie dominuje, to ładnie i nienatarczywie wtapia się w całość fabuły.

W tym miejscu wypadałoby wyrazić ostateczną opinię: polecam czy nie polecam. Skończyłam czytać drugi tom serii, „Zdradzona”, i powiem szczerze – jest lepszy, historia zdecydowanie się rozkręca i wciąga, dlatego warto spróbować. Nie jest to literatura ambitna, ale dobre „czytadło do poduchy” – na pewno.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:P. C. Cast + Kristin Castnaznaczona_qfant

Tytuł:„Naznaczona”, t. 1 z serii: „Dom Nocy”

Data wydania:2009

Wydawnictwo:Książnica

Pozostałe dane:Stron: 326

ISBN: 978-83-245-7818-4

Cena: 29,90

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: