Neil Gaiman, „Chłopaki Anansiego”

Neil Gaiman, "Chłopaki Anansiego"


Autor: Olga Michalik

Tworząc „Chłopaków Anansiego”, Neil Gaiman nawiązał do swojej bestsellerowej powieści „Amerykańscy bogowie”. To właśnie tam poznaliśmy Anansiego, boga-pająka strojącego sobie żarty ze wszystkich wokół. W ten sposób zraził do siebie wszystkie zwierzęce bóstwa oraz wielu śmiertelników, w tym własnego syna. „Chłopaki Anansiego” opowiadają właśnie o losach jego dwóch synów: Grubego Charliego i Spidera.

Gruby Charlie jest przeciętnym, nieco fajtłapowatym facetem, któremu nie bardzo układa się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Ma niezbyt satysfakcjonującą pracę, budzącego lęk szefa i narzeczoną, która aż do ślubu nie ma się zamiaru zgodzić na nic więcej niż czuły pocałunek na pożegnanie. Charlie ma kilka kompleksów, z których największym jest jego własny ojciec. Odkąd nasz bohater sięgał pamięcią, zawsze się go wstydził. Według Charliego Anansi był czarującym obibokiem, który nie przepracował ani jednego dnia w życiu. Przynosił za to wstyd rodzinie, występując w miejscowych barach karaoke. To właśnie on nadał swojemu synowi przydomek Gruby, który przylgnął do niego jak drugie imię. I nie ma żadnego znaczenia fakt, że Charlie, odkąd skończył 10 lat, bardzo dba o swoją sylwetkę i nie ma nawet śladu nadwagi.

Podczas ostatniego ze swoich występów Anansi nagle zmarł, tak po prostu, co już całkowicie zrujnowało uporządkowany świat Grubego Charliego. W trakcie pogrzebu dowiedział się bowiem, że jego ojciec był bogiem, a na dodatek jego nadprzyrodzone właściwości w całości odziedziczył Spider – brat, o którego istnieniu Charlie nie miał pojęcia!

Od momentu pojawienia się Spidera życie Charliego staje na głowie. Jeden z pokoi w jego mieszkaniu przemieni się w apartament niespodziewanie odzyskanego krewnego z widokiem na wodospad, szef wrobi go w milionowe defraudacje, a boski brat z łatwością uwiedzie jego narzeczoną.
Aby przywrócić normalność, Gruby Charlie musi wypić czarodziejską miksturę i udać się do magicznego świata, odszukać ojca, walczyć z Tygrysem, Kobietą-Ptakiem i innymi dawnymi bogami, w końcu sam musi odkryć w sobie nadprzyrodzoną moc. Musi uświadomić sobie własną przeszłość, przypomnieć wydarzenia z dzieciństwa, żeby zrozumieć aktualną sytuację i wpłynąć na przyszłość.

Książka bawi niesamowitym humorem, zaskakująco licznymi zwrotami akcji i częstym pojawianiem się nowych, zupełnie nieoczekiwanych wątków. Jest to opowieść o legendach, które kreują świat. Bo słowa wypowiedziane przez właściwą osobę mogą przemienić się w rzeczywistość. Anansi jest właśnie taką osobą – twórcą opowieści i legend ludowych. Gdy go nagle braknie, zaczynają się one wymykać spod kontroli i mieszać z realnością. Potrzebny jest jego następca w zielonym kapeluszu, by przywrócić porządek na świecie.
Oprócz wątku baśniowo-fantastycznego, nawiązującego do legend afrykańskich, mamy też dobrze skonstruowany wątek psychologiczny. Gruby Charlie musi stoczyć walkę z sobą samym, pokonać kompleksy, zaakceptować wady ojca i pogodzić się z bratem.

Reasumując, „Chłopaki Anansiego” to urocza i zwariowana farsa opowiadająca o tym, skąd pochodzą bogowie i jak przeżyć we własnej rodzinie. Książkę mogę polecić dosłownie wszystkim: zarówno miłośnikom fantastyki, jak i osobom, które uwielbiają literackie refleksje czy po prostu ciekawe baśnie i legendy. To także powieść dla miłośników specyficznego poczucia humoru, pełnego sarkazmu i ironii oraz mrocznej magii, tak charakterystycznej dla Gaimana. Jest to po prostu książka dla wszystkich, którzy znajdują upodobanie w kawałku świetnie napisanej literatury.

Korekta: Bożena Pierga

Autor:Neil Gaimanqfant_chlopaki-anansiego

Tytuł:Chłopaki Anansiego

Data wydania:2010

Wydawnictwo:MAG

Pozostałe dane:Oprawa: twarda z obwolutą

Format: 15.5x23.0cm

Język: polski

Ilość stron: 350

ISBN: 9788374801669

Tłumacz: Braiter Paulina

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: