Natan Noraj „Czternaście milimetrów życia”

Natan Noraj „Czternaście milimetrów życia”


Recenzował: Damian Drabik

Polscy autorzy kryminałów w ostatnich latach poczynają sobie całkiem nieźle, niejednokrotnie udowadniając, że potrafią tworzyć naprawdę ciekawe i fascynujące historie, dorównując niekiedy nawet kolegom z zagranicy. Oczywiście często można dyskutować na temat ich warsztatu, szczególnie gdy chodzi o debiutantów. Jednak w przypadku powieści Noraja o ten aspekt nie musimy się martwić. Widać, że autor dopracował swoją powieść w każdym elemencie.

Akcja „Czternastu milimetrów życia” kręci się wokół brutalnego zabójstwa w Krakowie, a dokładnie w jednym z centrów medycyny niekonwencjonalnej. Zamordowanym był jeden z członków zarządu, podejrzany o handel narkotykami. W trakcie śledztwa wychodzi na jaw, że trzy lata wcześniej w tym samym pomieszczeniu popełnił samobójstwo ówczesny prezes firmy. Sprawą zajmuje się specjalny zespół policjantów powołany do spraw trudnych do rozwiązania lub niewyjaśnionych, znany jako Archiwum X.

Noraj pisze swoją powieść prostym i przystępnym językiem, ale opatrzonym ciekawym stylem. Dzięki temu trafia idealnie do czytelnika. Historia jest pełna tajemnic i trzyma w napięciu. Autor umiejętnie buduje napięcie i do samego końca nie zdradza rozwiązania tajemnicy. Ciekawie także łączy wątki z przeszłości. Oczywiście na koniec możemy zarzucić autorowi, że motywacja mordercy jest mocno wyolbrzymiona, choć z drugiej strony nie raz mogliśmy się przekonać, że w głębi człowieka drzemią różnego rodzaju demony, które są w stanie popchnąć go do najstraszliwszych zbrodni. Ludzka tragedia staje się tu elementem istotnym dla całej historii. Z jednej strony jest przyczyną całego zła, z drugiej – wynikiem i w niewielkim stopniu usprawiedliwieniem.

Atutem powieści są także dobrze rozpisani bohaterowie. Każdy z nich jest swojego rodzaju indywidualnością, z mnóstwem tajemnic na koncie i nietuzinkową przeszłością. Każdy posiada ambicje, wyróżniające się umiejętności, przerośnięte ego i cechy przywódcze. Wśród nich jest psycholog, geniusz uzależniony od środków odurzających i analityczka kryminalna. Każdy z nich posiada wyróżniające się cechy, dzięki którym posuwają sprawy do przodu. Jednak czy są w stanie wspólnie pracować, aby znaleźć mordercę zanim ten ponownie zaatakuje?

„Czternaście milimetrów życia” jest powieścią, która zachwyca fabularnie. Historia jest napisana z pazurem i zaskakuje wieloma elementami. Noraj napisał interesującą powieść, która potrafi trzymać w napięciu i zaskoczyć zakończeniem. Śmiało można powiedzieć, że jak na literacki debiut, autor prezentuje naprawdę dobry warsztat. Można oczywiście wyczuć odrobinę chaosu. Nie przeszkadza to jednak w całkowitym odbiorze powieści. Polecam.

Korekta: Katarzyna Tatomir

oprawa: miękka ze skrzydełkamiczternascie milimetrow zycia

format: 135x208 mm

ilość stron: 352

ISBN: 978-83-7835-408-6

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: