Naomi Novik „Wybrana”

Naomi Novik „Wybrana”


Recenzowała: Olga Michalik

W tajemniczej, baśniowej krainie, na samym skraju strasznego, pełnego krwiożerczych istot boru leży niewielka wioska. W jej obrębie mieszkańcy żyją bezpiecznie, nie wolno im jednak zapuszczać się w głąb lasu czyhającego wciąż na coraz to nowe ofiary… Każdy nieostrożny człowiek, który odważy się postawić stopę na terenie zawłaszczonym przez puszczę, traci życie w okrutny sposób – zostaje żywcem pożarty przez drzewa, które czerpią z ich ciał siły życiowe, bądź rozszarpany przez leśne bestie. Nieliczni „szczęściarze”, którym udaje się ujść z lasu z życiem zostają ogarnięci szaleństwem i w morderczym szale rzucają się na swoje rodziny i przyjaciół…

W tak niesprzyjających okolicznościach przetrwanie maleńkiej osady wydaje się niemalże cudem, gdyż puszcza stopniowo, lecz nieubłaganie poszerza swoje granice, pochłaniając kolejne wsie i miasteczka, które znajdą się na jej drodze. Rodzinną wioskę Agnieszki – tytułowej bohaterki „Wybranej” Nami Nowik – przed tym straszliwym losem chronią jednak potężne zaklęcia mieszkającego nieopodal w wysokiej wieży Smoka. Od dziesiątek lat przeciwstawia się on siłom zła, chroniąc granicę królestwa Polonii. Ten potężny mag co dziesięć lat domaga się jednak ofiary spośród siedemnastoletnich dziewcząt zamieszkujących wioskę. Wybrane przez niego nastolatki nie zostają pozarte przez Smoka, zobowiązane są jednak do dziesięcioletniej służby swojemu nowemu panu. Muszą opuścić dom rodzinny i przyjaciół, by przez kolejne 20 lat mieszkać w Smoczej wieży. O ich dalszych losach krążą różne opowieści, o których po powrocie ze służby milczą jak zaklęte…

Wszyscy w wiosce wiedzą, że podczas ceremonii wyboru zwykle zostaje wybrana najładniejsza i najmądrzejsza dziewczyna w wiosce. Dlatego ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich staje się wybór Agnieszki – przeciętnej, nieco niezdarnej i niezaradnej życiowo nastolatki, pozornie nie wyróżniającej się niczym spośród swoich rówieśniczek.
Tajemniczy wybór staje się dla niej jasny dopiero, gdy uświadamia sobie istnienie potężnej mocy, która drzemie w niej samej. Długie miesiące trudnych i wyczerpujących ćwiczeń pod okiem maga pozwalają jej w pełni rozwinąć swój dar. Z czasem okazuje się, że moc, którą została obdarzona, jest tak potężna i nieujarzmiona, że wymyka się wszelkim kryteriom i daje nadzieję na pokonanie krwiożerczego boru.

Gdy wieści o umiejętnościach Agnieszki rozchodzą się po królestwie, do Smoka przybywa królewski syn z żądaniem jej udziału w organizowanej przez księcia wyprawie w samo serce boru. Pragnie on bowiem iść na ratunek swojej matce, porwanej przed 20 laty i uwięzionej wewnątrz najstarszego drzewa puszczy. Czy taka wyprawa ma szanse powodzenia? Czy Agnieszce uda się wyjść cało z opresji i ocalić królową od losu gorszego niż śmierć?

„Wybrana” to piękna, pełna magii opowieść osadzona w baśniowej scenerii znanej nam z dziecięcych lat. W twórczości Naomi Novik wyraźnie zaznaczają się nawiązania do słowiańskich legend i opowieści ludowych: baba Jaga, waleczni rycerze, potężni czarodzieje, oraz (na pozór) straszny Smok. Zagłębiając się w lecture, wyruszamy wraz z jej bohaterami w niebezpieczną i pełną przygód podróż poprzez magiczną krainę. Jaki będzie jej finał?

„Wybrana” to wspaniała opowieść o miłości i odwadze, o sile prawdziwej przyjaźni, o dojrzewaniu i nabieraniu wiary we własne możliwości, pokonywaniu przeciwności losu oraz determinacji w dążeniu do wyznaczonego ceku. Serdecznie zachęcam do lektury fanów literatury fantasy, a także tych wszystkich, którzy z nostalgią wspominają czasy beztroskiego dzieciństwa.

Korekta: Katarzyna Tatomir

Tytuł: WybranaWybrana_oklejka
Autor: Novik Naomi

Tłumaczenie: Królicki Zbigniew A.
Wydawnictwo: Dom wydawniczy Rebis

Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 512
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-08-25
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 40 x 215 x 145
Indeks: 17429931

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: