Naomi Novik, „Próba Złota”

Naomi Novik, „Próba Złota”


Autor: Krzysztof Dworakowski

Historia naszego kontynentu jest pod wieloma względami wyjątkowa. Jej liczne dramaty, zaskakujące zwroty akcji i rozbudowane wątki romantyczne zawstydzić mogłyby każdą, nawet najlepiej napisaną powieść. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że Naomi Novik – rodowita Amerykanka – postanowiła wykorzystać ją jako tło fabularne dla swych książek. Cykl Temeraire przenosi nas do bardzo dziwnych czasów, kiedy to przed żołnierzem francuskim drżała cała Europa, a Napoleon Bonaparte zagarniał chciwymi rączkami coraz nowe części świata. Novik porusza jednak pewien, najwyraźniej przeoczony przez historyków fakt – obecność smoków po wszystkich stronach konfliktu.

William Laurence był niegdyś arystokratą i wschodzącą gwiazdą brytyjskiej marynarki. Niestety chroniczna niechęć do wykonywania głupich rozkazów jeszcze głupszych przełożonych zmusiła jego i jego smoka Temeraire do udania sie na przymusową emeryturę. Na miejsce swojego odosobnienia wybrali Chiny – obszar bardzo daleki od wojennej zawieruchy. Laurencowi jednak niedługo było dane cieszyć sie spokojem. „Próba Złota”, najnowsze dzieło Novik, opowiada o drodze dumnego oficera do Brazylii, gdzie będzie próbował pomóc portugalskim władzom w walce z afrykańskim plemieniem Tswana – sojusznikiem Francji.

Zapewne czytając ostatnie zdanie, poczuliście się odrobinę zagubieni. Jest to uczucie całkowicie uzasadnione. Fabuła książki zakręcona jest bowiem niczym ogon świni, ledwie wyjętej z wirującej pralki. Fakt ten nie przeszkadza jednak w najmniejszym stopniu w odbiorze lektury. „Próbę Złota” czyta się niezwykle przyjemnie, a coraz to nowe pseudohistoryczne smaczki jedynie urozmaicają jej treść. W końcu czy nie warto zapoznać się z losem państwa Inków, które przetrwało najazd hiszpańskich konkwistadorów, zmieniając ich w smoczą karmę?

Książka Novik, pomimo historycznego tła, przepełniona jest motywami znanymi z kanonów literatury fantasy. Nie ma tam co prawda elfów i krasnoludów (nie licząc Napoleona), spotkamy jednak całą rzeszę niesamowitych stworzeń – zwłaszcza smoków. Są one zresztą najlepszymi postaciami w książce, prezentującymi całą gamę ciekawych, zróżnicowanych charakterów i postaw. Przy swoich gadzich towarzyszach ludzie wydają się wyblakli, jednakowi i wyjątkowo nijacy. Laurence jest modelowym przykładem sztywnego brytyjskiego żołnierza, u którego zdrowy rozsądek nierzadko przegrywa z oficerskim honorem. Na drugim biegunie osobowości znajduje się Hammond, ambasador o wyjątkowo mocno rozwiniętej naturze spiskowo-manipulatorskiej. Konflikt miedzy tymi skrajnymi charakterami nie został jednak szczególnie uwypuklony na kartach książki.

„Próba Złota” została napisana przede wszystkim z myślą o wiernych fanach cyklu Temeraire. Zapewne znajdzie ona miejsce w ich biblioteczkach, zapewniając kilka godzin ciekawej przygody z ulubionymi bohaterami. Książka ta broni się jednak także jako samodzielna pozycja, którą spokojnie można przeczytać bez znajomości poprzednich tomów. Nie jest to oczywiście dzieło, które zaspokoi najwybredniejsze gusta literackie. Jeśli jednak potrafi się spojrzeć na fabułę z odpowiednim dystansem, „Próba Złota” okazać się może całkiem miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

 

Korekta: Aleksandra Żurek

 

Autor: Naomi Novikpróba_złota_qfant

Tytuł: Próba Złota

Data wydania: październik 2012

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Pozostałe dane: Tytuł oryginalny: Crucible of Gold

Cykl: Temeraire

Ilość stron: 400

Przekład: Jan Pyka

ISBN: 978-83-7510-871-2

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: