Monica Ali, „Od kuchni”

Monica Ali, „Od kuchni”


Autor: Piotr Dresler

Zaledwie dwa dni temu odbył się ostatni mecz mistrzostw świata w piłce nożnej. W czasie rozgrywek trudno było nie tylko zagonić mnie do pracy, ale nawet zachęcić do przeczytania jakiejkolwiek książki. Korzystając z każdej możliwej okazji, oglądałem mecze, a gdy nie miałem dostępu do telewizora, słuchałem relacji radiowych. Dlatego dosyć niechętnie zgodziłem się na zrecenzowanie powieści „Od kuchni”, zwłaszcza że nazwisko autorki niewiele mi mówiło...

 

Z poczucia obowiązku postanowiłem jednak przeczytać ją jak najszybciej i przesłać recenzję jeszcze przed meczem finałowym – tak, bym mógł w pełni rozkoszować się tym sportowym widowiskiem.

 

Mój plan spalił na panewce. Książka wciągnęła mnie do tego stopnia, że prawie zapomniałem o mundialu.

 

Monica Ali posługuje się bardzo plastycznym językiem. Potrafi opisywać bohaterów w taki sposób, że pojawiają się oni, jak żywi, przed oczami czytelnika. Podobnie jest z miejscami akcji. Kuchnia hotelu Imperial opisana jest tak dokładnie, że aż czuje się zapach przygotowywanych w niej potraw.

 

Muszę przyznać, że autorka bardzo wiarygodnie i sugestywnie opowiada o dramatycznych losach ludzkich. Świetnym przykładem jest główny bohater „Od kuchni” – kucharz, Gabriel Lighfoot, którego poznajemy w dość nietypowej sytuacji: oto w jego miejscu pracy zostają odnalezione zwłoki... Czy Gabriel, pragnący doprowadzić lokal do świetności, zdoła przekonać do siebie potencjalnych sponsorów?

 

Makabryczne odkrycie to dopiero początek całego łańcucha skomplikowanych sytuacji, którym biedny kucharz będzie musiał stawić czoła. Nie zdradzę jednak szczegółów, aby nie popsuć nikomu przyjemności czytania.

 

„Od kuchni” można określić mianem powieści wielokulturowej. W tytułowym pomieszczeniu, odizolowanym od reszty hotelu i stanowiącym swoisty mikrokosmos, spotykają się przedstawiciele różnych kultur i nacji. Początkowo liczba tych barwnych postaci może przytłaczać, lecz już po chwili sytuacja się wyjaśnia i wiadomo, kto jest kim oraz jakie ma zadania.

 

Powieść jest niezwykle ciekawa, już od pierwszych akapitów intryguje i nie pozwala oderwać się od lektury. Do samego końca trzyma w napięciu. Nawet się nie obejrzymy, gdy pojawi się przed nami ostatnia strona z podziękowaniami dla autorów, których prace zostały wykorzystane w „Od kuchni”.

 

Monica Ali dużo uwagi poświęciła wątkowi obyczajowemu, co nie wszystkim może się spodobać, jednak zrobiła to w tak ujmujący sposób, że nawet mnie – zdeklarowanemu przeciwnikowi powieści obyczajowych, książka ta przypadła do gustu. W taką pogodę, jak teraz, miło jest usiąść w ogrodzie i w przyjemnym cieniu drzew poczytać książkę „Od kuchni”.

 

Korekta: Natalia Bieniaszewska

 

 

Autor:Monica Aliod_kuchni_qfant

Tytuł:Od kuchni

Data wydania:Czerwiec 2010

Wydawnictwo:Zysk i S-ka

Stron: 516

Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami

Format: 135x205

Tłumacz: Jacek Spólny

ISBN 978-83-7506-467-4

Cena: 29,90 zł

%d bloggers like this: