Micho Kaku, „Fizyka rzeczy niemożliwych”

Micho Kaku, "Fizyka rzeczy niemożliwych"


Korekta: Lau

Przywykliśmy już do tego, że pisarze wybiegają wyobraźnią poza granice nauki i stawiają jej wyzwania, którym musi sprostać w przyszłości. Verne, Asimov, Lem, Dick i inni wielcy mają wielkie zasługi w tej kwestii. Zachwycamy się ich geniuszem, ale zwykle nie zdajemy sobie sprawe, jakie są realne szanse, by ten czy inny gadget technologiczny który wymyślili, na zaistnienie w realnym świecie i kiedy.

Micho Kaku, amerykański fizyk-teoretyk, dziekan katedry fizyki na Uniwersytecie Nowojorskim, postanowił przybliżyć w swojej książce widoki na realizacje takich cudów jak pola siłowe, działa laserowe, niewidzialnosć, loty na inne planety, podróże w czasie, perpetuum mobile, znanych z wielu książek i filmów fantastycznonaukowych. Podzielił je na trzy kategorie. Te możliwe do zrealizowania już niebawem, może jeszcze w tym stuleciu, te możliwe do realizacji, ale w odległej przyszłości, i wreszcie na te które są zwykłymi mrzonkami, sprzecznymi z prawami fizyki, niemożliwymi do realizacji.

Autorowi należą się wielkie brawa, za "Fizyke rzeczy niemożliwych" Uważam, że właśnie tak powinno się popularyzować naukę: w sposób przystępny, barwny, niesamowicie wciągający. Czytając tą książkę, gładko przełknęłam skomplikowane teorie kwantowe, strun oraz pozostałe, które w innych pozycjach mnie po prostu odrzucały złożonością i nudnym wykładowym tokiem.

Książkę polecam tak fanom fantastyki naukowej, którzy chcą porównać rzeczywistość ze światem fantazji, jak i pisarzom którzy szukają materiału naukowego do podpierania się w swoich utworach. I jedni i drudzy nie będą zawiedzeni.

 

 

Dodatkowe informacje

Autor:Kaku Michio

Tytuł: Fizyka rzeczy niemożliwych

Data wydania:2009

Wydawnictwo:PRÓSZYŃSKI i S-KA

Pozostałe dane:Oprawa: Miękka

Ilosc stron: 318

Wymiary: 16.0x23.5cm

ISBN: 9788376481456

Tłumaczenie: Bieniok Bogumił, Łokas Ewa L

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: