Michael J. Sullivan, „Pradawna stolica”

Michael J. Sullivan, „Pradawna stolica”


Recenzowała: Anna Perzyńska

Riyira – świetne zakończenie świetnej serii

  „Nic naprawdę cennego nie bierze się z ambicji czy też z samego poczucia obowiązku;

to, co cenne, rodzi się z miłości i poświęcenia dla innych ludzi i dla sfery ducha obiektywnego”.

– Albert Einstein

Ostatni tom serii o dość specyficznej parze, tworzącej duet Riyira, był pod pewnymi względami zaskakujący. Obserwując bohaterów stworzonych przez Michaela J. Sullivana na przestrzeni tych sześciu części, zauważa się konieczne zmiany zachodzące w ich charakterze oraz ich stopniowe oddalanie się od siebie. Tragedia, która spadła na Royce’a w poprzednim tomie, odcisnęła na mężczyźnie piętno. Złodziejowi ciężko będzie się pozbierać mimo opieki, jaką roztoczył nad nim Hadrian. Sytuacja w Imperium nie sprzyja jednak powolnej rekonwalescencji psychicznej. Okazuje się bowiem, że pradawne elfy przekroczyły linię rzeki i szybkim marszem przemieszczają się w stronę stolicy, paląc i niszcząc wszystko na swej drodze. Imperatorka Modina wysyła z rozpaczliwą misją ośmioosobową grupę, mającą dotrzeć do pradawnego miasta, stolicy dawnego Imperium, i odzyskać zaginiony artefakt, który może zatrzymać wrogą armię.

Sullivan w charakterystyczny sposób łączy schematy znane z literatury popularnej oraz doskonale radzi sobie z planowaniem fabuły i snuciem intrygi. Okazuje się, że wiele informacji podanych w poprzednich częściach jest niezbędnych do zrozumienia akcji Pradawnej stolicy. W przeciwieństwie do poprzedniego tomu Autor wrócił tu do żywszej narracji, mamy natomiast szansę poznać jeszcze więcej przeszłości bohaterów – przeszłość jest bowiem kluczem do uratowania świata. Nie można zapomnieć o świetnie ułożonych dialogach i odpowiedniej dawce humoru i uszczypliwości.

Niewiele więcej mogę powiedzieć, żeby się nie powtarzać. Seria o Riyiri niewątpliwie należeć będzie do jednej z moich ulubionych. Zarówno bohaterowie (nie tylko pierwszoplanowi), jak i wymyślona i sprawnie przedstawiona historia czy realistyczny świat sprawiają, że książki te czyta się z ogromną przyjemnością.

Pradawna stolica jest to pełna akcji, humoru, magii i realistycznej psychologii książka, tworząca świetne zakończone cyklu, który – co rzadko się zdarza – przez cały czas trzymał odpowiedni poziom. Z przyjemnością poczekam na inne książki tego autora, licząc na to, że przyniosą mi tyle samo przyjemności, co obcowanie z wirtuozami złodziejstwa, czyli ze sławnym duetem Riyira.

 

Korekta: Aleksandra Żurek

  • Autor: Michael J. Sullivan
  • Tytuł: Pradawna stolica
  • Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  • Data wydania: 25.07.2013
  • Wydanie: I
  • Liczba stron: 646
  • Cena: 45,00 zł
  • Tom cyklu: 6
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: