Michael Grant, „GONE: Zniknęli. Faza druga: Głód.”

Michael Grant, „GONE: Zniknęli. Faza druga: Głód.”


Autor: Dorota Jundziłł

Zniknęli dorośli. Zniknęło jedzenie. Oznaki radości z powodu nieobecności dorosłych także zniknęły, i to już dawno. Zniknęło kilkoro dzieciaków, które skończyły piętnaście lat. Tylko ETAP nie znika. Tylko ETAP wciąż trwa.

Minęły trzy miesiące, odkąd nie ma dorosłych. Sytuacja w ETAP-ie jest coraz gorsza. Samowi nie udało się zapanować nad postępującym chaosem. Nadal nie ma łączności ze światem, zjedzono wszystkie słodycze, a reszta żywności się zepsuła. Dzieciakom zagląda w oczy GŁÓD. Wszelkie próby zdobycia jedzenia spełzają na niczym – zmutowane, krwiożercze, inteligentne (!) dżdżownice bronią dostępu do pól z melonami. Nadnaturalne moce ujawniają się u coraz większej liczby dzieci, na dodatek nie zawsze są wykorzystywane we właściwy sposób. Po prostu koszmar.

Sam jest zmęczony. Nie zniknął w dniu swoich piętnastych urodzin, odkrył sposób na pozostanie w ETAP-ie. Ale ciężar odpowiedzialności przytłacza go coraz bardziej, z rozdrażnieniem wita każdą kolejną chwilę. Sytuacji wcale nie poprawia fakt, iż pokonany wcześniej Cain odzyskuje siły i znów chce przejąć władzę nad Perdido Beach. W czeluściach kopalni czai się coś, co próbuje przejąć kontrolę nad umysłami mieszkańców strefy, przenika ich myśli, kontroluje pragnienia. Już i tak trudne życie w ETAP-ie powoli zamienia się w horror.

Długo czekałam na drugi tom cyklu „GONE”. Wciąż wracałam myślami do pierwszej części i układałam scenariusze, co będzie dalej. Postaci z książki często towarzyszyły mi w codziennym życiu, zastanawiałam się, jak Grant nimi pokieruje, czy nadal będą bezradnymi dziećmi, czy też może brutalne wejście w dorosły świat zmieni ich tok myślenia?

Przyznam szczerze, że nieco się rozczarowałam. Chyba za dużo wymagałam od Sama, zupełnie jak typowy dorosły od zwyczajnego czternastolatka. Postawiłam mu wysoko poprzeczkę oczekując, że zastanę ETAP w miarę zorganizowany i uporządkowany. Tymczasem Sam nagle się zmienił. Zniknął spokojny, rzeczowy chłopak, próbujący znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji. Jego miejsce zajęła wielka zrzęda, niepotrafiąca opanować ataków wewnętrznej histerii i irytująca swoim niezdecydowaniem. Owszem, zdaję sobie sprawę, że moja opinia może być krzywdząca dla Sama, w końcu on ma tylko piętnaście lat – ale nic nie poradzę na to, że autor, chcąc uwypuklić jego postać, trochę jej tym zaszkodził. Poczynania Sama są na tyle drażniące, że ma się ochotę krzyczeć: „co ty robisz?! Dlaczego nie myślisz? Weź się w garść!”.

Mimo że główny bohater stracił nieco uroku, Faza Druga nadal jest frapującą lekturą. Rozwijający się wątek mrocznego mieszkańca starej kopalni utrzymuje nas w stanie napięcia. Niepokoimy się losem dzieci, które się zetknęły z tajemniczą siłą. Każdy z nas wie, jak wielką moc nad człowiekiem ma ciało – jego potrzeby wyznaczają rytm naszych dni i całego życia. Brak możliwości zaspokojenia choćby jednej z podstawowych potrzeb fizjologicznych zamienia człowieka w zwierzę, niezdolne do racjonalnego myślenia. Doświadczając mieszkańców ETAP-u głodem, Grant konsekwentnie prowadzi nas przez meandry ludzkiej psychiki. Przekazuje nam przesłanie, że dzieci w obliczu zagrożenia, w nowej, nieznanej sytuacji są nie tylko bezradne, lecz także okrutne i bezwzględne.

Każdy, kto oczekiwał, że druga część cyklu przyniesie odpowiedzi na pytania zrodzone już w trakcie lektury pierwszego tomu – zawiedzie się nieco. Michael Grant po mistrzowsku dozuje informacje – otrzymujemy je w dawkach, które pozwalają nieco zaspokoić ciekawość, ale równocześnie prowokują do zadawania kolejnych pytań. Musimy pogodzić się z myślą, że jeszcze nieraz przyjdzie nam z niecierpliwością czekać na ukazanie się kolejnego tomu. Jakże miły jest jednak ten dreszczyk emocji, kiedy długo wyczekiwana książka w końcu wpada nam w ręce i świat przestaje istnieć – aż do ostatniej strony.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Michael Grantgone_faza_druga_glod_qfant

Tytuł:GONE: Zniknęli. Faza druga: Głód.

Data wydania:24 lutego 2010

Wydawnictwo:Jaguar

Pozostałe dane:Tytuł oryginału: HUNGER. A GONE NOVEL

Przekład: Jacek Drewnowski

ISBN: 978-83-76-86-008-4

Liczba stron: 544

Format: 140x210

Oprawa: miękka

Cena: 34,90 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: