Michael Crichton „Plan idealny”

Michael Crichton „Plan idealny”


Recenzował: Damian Drabik

Osobę Michaela Crichtona prawdopodobnie nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. To prekursor gatunku zwanego technothrillerem i autor takich hitów jak „Kula”, „System” czy „Park Jurajski”. Zmarł w 2008 roku, jednak jego powieści do dzisiaj cieszą się olbrzymią popularnością i są ponownie wznawiane, zaś on sam zajął zasłużone miejsce w gronie najlepszych pisarzy świata. Nie każdy jednak wie, że zanim zaczął pisać pod swoim prawdziwym nazwiskiem, wydał serię powieści sensacyjnych pod pseudonimem John Lange. Właśnie teraz za sprawą wydawnictwa Albatros możemy przeczytać polskie wydanie jego debiutanckiej powieści „Plan idealny” („Odds On”) – wydanej w 1966 roku, będącej zapisem wydarzeń związanych z rabunkiem w nowoczesnym – oczywiście jak na tamte czasy – hotelu.

Kradzieży mają dokonać trzej złodzieje, którzy przyjeżdżają do hotelu jako zwyczajni goście i nic nie wskazuje na to, że posiadają jakiekolwiek wspólne plany. Ekskluzywny hotel Reina położony jest na wyspie w hiszpańskim Costa Brava. Ze stałym lądem połączony jest tylko jednym mostem. Całym mózgiem operacji jest Steve, który zaplanował skok z najdrobniejszymi szczegółami, opierając się na komputerowych obliczeniach i statystykach. Teraz zostało im tylko wcielić plan w życie. Niestety nawet najbardziej misternie dopracowany plan posiada jedną ogromną wadę – człowieka, który jest całkowicie nieprzewidywalny, szczególnie że wokół kręci się mnóstwo krągłych bioder, kształtnych piersi i bardzo skąpych bikini.

Bohaterów poznajemy w trakcie podróży do hotelu, a Crichton bardzo dokładnie opisuje krok po kroku wydarzenia związane z rabunkiem, szczegółowo prezentuje przygotowania, rozmowy z innymi mieszkańcami, zawieranie znajomości i wykluczanie biednych gości. Początkowo fabuła toczy się mozolnie, lecz z każdym rozdziałem przybliżającym nas do skoku akcja przyspiesza zarówno dla czytelników, jak i samych bohaterów. Mimo wszystko ci, co liczą na wybuchową i pełną fajerwerków końcówkę, raczej będą rozczarowani. W debiucie Crichtona nie brakuje emocji, napięcia i dość oryginalnych jak na owe czasy pomysłów, jednak autorowi brakuje jeszcze nieco odpowiedniego rozłożenia akcentów, przez co całość posiada mocniejsze i słabsze momenty.

„Plan idealny” to powieść łącząca ze sobą wiele elementów. W zasadzie jest to typowa historia sensacyjna, jednak pojawiają się w niej wątki technologiczne, które będą znaczyć późniejszą twórczość Crichtona. Tutaj są zaledwie wspomniane i zmarginalizowane. Autor skupia się głównie na intrydze, a ta jest bardzo niebezpieczna, szczególnie że akcja rozgrywa się w Hiszpanii, państwie policyjnym pod dyktaturą Franco. W to wszystko wmieszany jest wątek nie tyle komediowy, co mocno humorystyczny, przeplatany kilkoma odważnymi scenami seksu. Jeżeli w to wszystko wmieszani są charakterystyczni i niecodzienni bohaterowie o wyraźnych temperamentach i niekiedy burzliwej przeszłości, daje nam to naprawdę wybuchową miksturę.

Choć pierwsza powieść Crichtona nie zapowiadała jego dalszych sukcesów, to odnajdziemy w niej elementy rozpoznawcze dla jego twórczości. Po pierwsze wspomniany już wątek technologiczny – choć w „Planie idealnym” nie jest on najważniejszy, to jednak zostaje zaakcentowany. Bohater do opracowania planu napadu używa programu komputerowego Critical Path Analysis działającego na zasadzie rachunku prawdopodobieństwa. Innym charakterystycznym elementem jest stosowanie dokładnych dat do określenia czasu, a akcja rozgrywa się w ciągu niecałego tygodnia.

O tym, że Crichton potrafi pisać, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jak mało kto zachwyca pomysłem, realizacją i odpowiednim rozeznaniem w aktualnych dla siebie zagadnieniach technologicznych. Choć w tym konkretnym przypadku naprawdę trudno odczuć, że książka została napisana prawie pięćdziesiąt lat temu. „Plan idealny” – nieznany wcześniej polskiemu czytelnikowi – sprawdza się naprawdę przyzwoicie, choć daleko mu do genialności. To interesująca odskocznia od dzisiejszych nafaszerowanych przemocą, brutalnością i ciągłymi zwrotami akcji thrillerów i kryminałów. Polecam.

Korekta: Katarzyna Tatomir

tytuł oryginału: ODDS ONCrichton Plan Idealny
literatura anglojęzyczna
tłumaczenie: Anna Dobrzańska
liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7885-580-4
oprawa: miękka bez skrzydełek
data wydania: 10 kwietnia 2015

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: