Matt Richtel, „Zabawka diabła”

Matt Richtel, „Zabawka diabła”


Recenzowała: Kinga Król

„(…) procesy myślenia, przetwarzania informacji, utrwalania ich w pamięci i przywoływania z niej są naprawdę czymś niezwykłym”. Niektóre procesy zlokalizowane w centrum sterowania całego organizmu – mózgu – pozostają w dalszym ciągu tajemnicą, dlatego też wzbudzają ogromne zainteresowanie naukowców. Daje to przede wszystkim nieograniczone możliwości badawcze, choć eksperymenty na ludzkim mózgu prowadzone przez nieodpowiednich ludzi mogą być bardzo niebezpieczne. O tym, jak groźne może być „grzebanie” w ludzkiej pamięci, możemy przekonać się, sięgając po powieść Matta Richtela pt. „Zabawka diabła”.

Nathaniel Idle jest dziennikarzem śledczym i medycznym, który umieszcza swoje artykuły na blogu. W wolnych chwilach opiekuje się swoją 85-letnią babcią mieszkającą w domu opieki. Staruszka cierpi na demencję – chorobę, która często dotyka ludzi w podeszłym wieku. Pamięć Lane pogarsza się z każdym dniem, coraz częściej mylą jej się wydarzenia i osoby. Na pomoc osobom będącym w podobnej sytuacji, wychodzi projekt pod nazwą „Krucjata Ludzkiej Pamięci”, który umożliwia nagrywanie wspomnień. Ostatnio Lane wydaje się być jednak bardziej pobudzona niż zwykle, a dodatkowo wypowiada słowa, które nijak nie można powiązać w logiczną całość. Gdy pewnego dnia Nathaniel odwiedza swoją babcię i zabiera ją na spacer, nieoczekiwanie ktoś do nich strzela. W głowie dziennikarza zapala się ostrzegawcza lampka, gdyż wydaje mu się, że to on stanowił cel, w związku z odkrytą przez niego aferą w środowisku policyjnym. Kolejne niespodziewane wydarzenia poddają jednak w wątpliwość jego tezę, gdyż  wszystkie ślady zaczynają prowadzić do babci Nata, która – jak się okazuje – od lat skrywa jakąś tajemnicę. Dziennikarz chcąc uchronić siebie i babcię przed niebezpieczeństwem, próbuje połączyć w jedną całość szczątkowe informacje wypowiadane przez Lane. Czas nie jest jednak dla niego sprzymierzeńcem, gdyż z pamięcią babci jest coraz gorzej…

Wydarzenia, jakie mają miejsce w powieści, poznajemy z perspektywy głównego bohatera, co pozwala na dość szybkie „zaprzyjaźnienie” się z postacią. Taki sposób prowadzenia narracji sprawił, że czytelnik ma możliwość bycia obserwatorem zdarzeń na pierwszej linii frontu. Matt Richtel stworzył niezwykle interesującego i wiarygodnego bohatera – zapewne nie bez znaczenia był tutaj fakt wykonywania przez autora tej samej profesji, co główny bohater powieści. Dodatkowo mamy okazję poznać od środka kulisy dziennikarstwa śledczego, które niesie ze sobą tyle fascynujących wrażeń, ile niebezpieczeństw. Warto w tym miejscu dodać, że Matt Richtel wraz z kolegami z redakcji New York Timesa został w 2010 roku uhonorowany Nagrodą Pulitzera.

Ciekawostką dla polskich czytelników jest z pewnością wątek nawiązujący do naszego kraju. Babcia głównego bohatera – z pochodzenia Polka – opowiada o swojej młodości i wyjeździe z kraju do Stanów Zjednoczonych tuż po pierwszej wojnie światowej. Szkoda jedynie, że opis ten jest niezwykle krótki i lakoniczny.

„Zabawka diabła” otwiera cykl thrillerów z Natem Idle’em w roli głównej, więc jeszcze nie raz przyjdzie nam śledzić losy wścibskiego dziennikarza. Matt Richtel pisze z lekkością godną dziennikarza, przez co książkę czyta się dosłownie jednym tchem. Jeśli więc chcecie zabić nudę, która dopada podczas letnich wieczorów, i rozerwać się przy dobrej powieści sensacyjnej, sięgnijcie po „Zabawkę diabła” – z pewnością nie pożałujecie.

Korekta: Katarzyna Tatomirokladka_ZABAWKA_DIABLA_hr

  • Autor: Matt Richtel
  • Tytuł: Zabawka diabła
  • Tytuł oryginalny: Devil’s Plaything
  • Wydawnictwo: Akurat
  • Gatunek: thriller
  • ISBN: 978-83-7758-717-1
  • Data wydania: 18.06.2014
  • Wymiary: 130x205 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 528

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: