Maria Wilhelm, Dirk Mathison „Tajny raport o świecie Pandory”

Maria Wilhelm, Dirk Mathison „Tajny raport o świecie Pandory”


Autor: Artur Tojza

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Najnowsze dzieło Jamesa Camerona potrzebowało raptem sześciu tygodni, by odnieść globalny sukces kasowy i pokonać dotychczasowego mistrza – „Titanica”. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż „Avatar”, bo o nim tu mowa, jest filmem pięknym, lekkim i przyjemnym, zaadresowanym, tak naprawdę, do każdego. Wielu widzów po wyjściu z kina zatęskniło za magicznym światem Pandory. Dzięki wydawnictwu Amber mogą do niego wrócić.

Maria Wilhelm i Dirk Mathison, na prośbę samego mistrza kina, stworzyli “Tajny raport o świecie Pandory”. Książka ta zabierze nas powtórnie do dzikiej krainy, gdzie mieszkają Na’vi, i odsłoni nam tajemnice skryte w gąszczu luminescencyjnej dżungli.

Na uwagę zasługuje szata graficzna „Tajnego raportu...” – każda ze stron rzeczywiście przypomina zmiętoloną kartkę raportu terenowego, pełnego powklejanych fotografii, szkiców i rysunków. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik ma wrażenie, że faktycznie czyta nie książkę, lecz prawdziwy raport. Niestety, niekiedy to złudzenie rozwiewa się pod wpływem źle reprodukowanych zdjęć z filmu. Dość często mamy do czynienia z zwykłymi grafikami, które  przypominają słabą grę komputerową, a nie – z wyciętymi kadrami filmowymi. Wielka szkoda, bo przez to całość sporo traci. Jednak to nie rysunki czy grafiki są głównym tworzywem  książki, lecz tekst. A ten jest bardzo dobry.

Autorzy świetnie wywiązali się z postawionego im zadania. Opisy są zwięzłe i rzeczowe. Istotne informacje zostały umieszczone w kolorowych ramkach, do złudzenia przypominających notatki zakreślone markerem. Nie dość, że raport został przedstawiony w bardzo czytelnej, praktycznie podręcznikowej formie, to jego treść jest naprawdę ciekawa. Książkę podzielono na działy tematyczne, między innymi: fauna, flora oraz urządzenia używane przez ludzi na Pandorze, łącznie z uzbrojeniem.

Najciekawszy, moim zdaniem, rozdział dotyczy kultury Na’vi oraz procesów geologicznych zachodzących na księżycu Polifema, bo Pandora w istocie nie jest planetą, tylko naturalnym satelitą gazowego kolosa. Znajdziemy tu mnóstwo istotnych dla badacza informacji, na przykład: dlaczego powietrze Pandory jest toksyczne dla ludzi oraz jakie znaczenie ma dziwny minerał, który tak bardzo interesuje Ziemian.

Na początku dowiadujemy się też co nieco o samej Ziemi, jej ekologicznym wyniszczeniu i powodach, dla których ludzie eksplorują złoża naturalne Pandory. Gdy przeczytałem te opisy, bardzo zapragnąłem zobaczyć to wszystko w kinie. Być może będzie to możliwe, bo jak głosi plotka, te sceny znajdują się w wersji reżyserskiej filmu „Avatar”. Trzeba przyznać, że wszelkie informacje podane są wyjątkowo żywo, a nie, jak mogłoby się wydawać, sucho i bez polotu.

W dalszych rozdziałach autorzy książki zajęli się fauną oraz florą Pandory. Ta część książki powinna zainteresować przede wszystkim maniaków Science Fiction. Przedstawiono tu dokładnie wiele gatunków roślin i zwierząt, których nie widać w filmie, a jedynie delikatnie o nich wspomniano. Przy każdej pozycji podana jest nazwa łacińska danego gatunku, nazwa rodzima w języku Na’vi, pospolita nazwa używana przez ludzi oraz dodatkowe informacje dotyczące danego organizmu (wielkość, sposób odżywiania, i tym podobne drobiazgi). Z pewnością dodaje to „Tajnemu raportowi...” realizmu.

Czytając opisy przyrody księżyca, uświadamiamy sobie, jak ważna jest stabilizacja ekosystemu na Pandorze. Widać wyraźnie, że każda roślina czy zwierzę odgrywa w swoim  środowisku naturalnym ważną rolę, zaś Na’vi płynnie się w to wszystko wpisują, jako rasa dominująca. Opisy są tak realistyczne, że nawet ktoś dobrze znający się na biologii powinien być zadowolony. Ba! Prawdopodobnie jeszcze zaklaszcze z zachwytu nad pomysłowością autorów projektu, połączoną z ich szeroką wiedzą z tego zakresu.

Ostatnie rozdziały dotyczą bezpośrednio techniki ziemskiej. Mamy tu podział na pojazdy cywilne oraz militarne. Mnie szczególnie zainteresowały te drugie, które w filmie występują bardzo często, ale nie są prawie wcale omówione. Książka nareszcie zaspokoiła moją ciekawość. O dziwo, nie ma tutaj superwymyślnych maszyn śmierci, czego raczej można by się spodziewać po tego rodzaju pozycji Science Fiction. Sprzęt bojowy jest prosty oraz praktyczny, idealnie przystosowany do warunków, z jakimi przyszłoby nam się zetknąć na Pandorze. Tak więc, nie ma tu żadnych czołgów czy okrętów wojennych. Są za to kombinezony bojowe, miotacze ognia, karabiny szturmowe, śmigłowce klasy „Skorpion” czy małe, ale zwrotne pojazdy szturmowe, przystosowane do walk w rejonach leśnych. Mogłoby się wydawać, że to mało, jednak gdy zagłębimy się w opisy, okaże się, że jest ich aż nadto. Co prawda, w dziale militariów mogłoby się znaleźć jeszcze kilka pozycji, tak samo zresztą, jak w grupie pojazdów cywilnych, jednak prawdopodobnie zrobiłby się wtedy niepotrzebny tłok. Na samym początku natykamy się na szczegółowy i nad wyraz ciekawy opis okrętu, ukazanego na początku filmu – ISV „Venture Star”. Jest to o tyle istotne, że wyjaśnia, jak ludzie podróżują na Pandorę oraz ile zajmuje im to czasu. Dowiemy się też trochę o ciekawych zjawiskach, takich jak antymateria i możliwości jej wykorzystania. Naprawdę polecam uważną lekturę tego fragmentu.

Ostatnia część książki to słownik Na’vi - polski. Dzięki niemu mamy możliwość pobawienia się w budowanie zdań i wymawianie ich w języku rdzennych mieszkańców Pandory. Niestety, nie dołączono podręcznika gramatyki, zatem musimy stworzyć ją sobie sami lub uważnie przestudiować zdania w języku Na’vi – w książce jest ich sporo.

„Tajny raport o świecie Pandory” to pozycja warta polecenia, chociaż na pierwszy rzut oka przypomina szkolny podręcznik do geografii. Jest jednak od niego znacznie ciekawsza. Jeśli ktoś widział film i chciałby ponownie spenetrować ten tajemniczy, choć pełen okrucieństwa świat, to ta książka będzie dla niego kluczem do wielu zagadek. A tajemnica i możliwość jej poznania to przecież marzenie każdego poszukiwacza przygód.

Autor:Maria Wilhelm, Dirk Mathisonavatar_qfant

Tytuł:Avatar Jamesa Camerona. Tajny raport o świecie Pandory.

Data wydania:styczeń 2010

Wydawnictwo:Amber

Pozostałe dane:Liczba stron: 224

ISBN-13: 978-83-241-3604

Oprawa: miękka

Wymiary: 155 x 239 mm

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: