Maja Lidia Kossakowska, „Żarna Niebios”

Maja Lidia Kossakowska, „Żarna Niebios”


Autor: Agata Michniewicz

Korekta: Lan

Maja Lidia Kossakowska zasłynęła z niezwykle zgrabnego ujęcia tematyki Aniołów. Prezentowani przez nią Skrzydlaci znacznie różnią się od potocznie przyjętego obrazu słodkich Aniołków w lśniąco białych szatach, czy też pucałowatych Cherubinków.

„Żarna Niebios” to zbiór opowiadań, tak o tematyce dotyczącej Aniołów, jak również Demonów i Aniołów upadłych. Przedstawione tu postacie są do bólu ludzkie, a wręcz bardziej ludzkie niż ludzie. Pełne wewnętrznych zasad, honorowe, zmagają się z swoją wcale nie łatwą egzystencją. Autorka ukazała skomplikowaną hierarchię niebieską ukazując jawną niesprawiedliwość. Poznajemy również Głębię, miejsce równie pełne nadużyć i kastowości. Zasadniczo różnica między oboma miejscami nie jest aż tak wielka jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

To co ujmuje to zarys i głębia postaci. Ich uczucia i emocje, tak znajome, tak prawdziwe. Czytając ten zbiór byłam pewna, że Anioły istnieją, są tuż za rogiem, obserwują nas, walczą i wierzą.

W zbiorze pojawiają się zarówno historie radosne jak i niezwykle mroczne. Czytelnik szczegółowo poznaje tak postacie sztampowe jak Gabriel czy Asmodeusz, jak również mniej znane, wywodzące się z najniższych anielskich kręgów.

Całość czyta się fantastycznie, szybko, sprawnie i do końca. Nie sposób oderwać się od lektury wciąż pragnąc jej więcej i więcej. Lekkie dialogi, ironia, przezabawne zdrobnienia, skomplikowane relacje – to tylko niektóre z atutów tej książki. Ci z Was, którzy zetknęli się z „Siewcą Wiatru”’ na pewno nie będą zawiedzeni sięgając po „Żarna Niebios”.

Maja Lidia Kossakowska wykazała się niesamowitą wręcz znajomością tematu Anielskiego. Zamieszczone w książkach informacje, pokrywają się w znacznej części z apokryfami jak również pracami naukowymi z tej właśnie dziedziny. Dlatego też zbiór polecam nie tylko miłośnikom fantastyki, ale również fanom Skrzydlatych.

 

 

Autor:Maja Lidia Kossakowska

Tytuł:Żarna niebios

Data wydania:Fabryka Słów

Wydawnictwo:Sierpień 2008

Pozostałe dane:Seria: Bestsellery polskiej fantastyki

ISBN: 978-83-7574-088-2

Liczba stron: 512

Wymiary: 125 x 195 mm

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: