M. W. Stover , „Ostrze Tyshalle’a”

M. W. Stover , „Ostrze Tyshalle’a"


Korekta: Anna Rzepecka.

„Ostrze Tyshalle’a” to druga już odsłona przygód Caine’a. Ci, którzy zapoznali się z „Bohaterowie umierają” doskonale znają jtego bezwzględną acz uroczą postać.

Na wstępie drobna uwaga – pierwsza część to szaleńcza akcja i adrenalina – druga zaś jest bardziej subtelna i mocno osadzona psychologicznie. O ile w pierwszej części zanurzyliśmy się w Nadświecie, to teraz tutaj dość często stąpamy mocno „po ziemi”. Dlatego też ostrzegam osoby spodziewające się równie szybkiej akcji. Książka nie rozczarowuje, wręcz przeciwnie, pozwala o wiele lepiej zrozumieć bohatera. Z jednej strony poznajemy jego przeszłość, dowiadujemy się jak to się stało, że został tym, kim go poznaliśmy. Z drugiej okazuje dowiadujemy się jakie dosięgły go konsekwencje.

Dumny Caine, poskładany przez lekarzy stał się zależny, stracił to co było jego dumą, a jednocześnie posiadł to o co walczył. Słodko gorzki smak zwycięstwa, zmieszany z porażką i wewnętrzną pustką daje nam wyraźny obraz psychiki bohatera. Los Hariego zupełnie go nie satysfakcjonuje, życie pośród kast – uprzywilejowanych, biznesmeanów, administratorów – nie jest szczytem jego marzeń. Jedynie żona i córka zdają się być kotwicą nie pozwalającą mu popaść w szaleństwo. Wkrótce jednak los ponownie wywróci życie Hariego do góry nogami. Misterny spisek, prośba starego przyjaciela, problemy z policją społeczną - wszystko to sprawi, że Caine znów zacznie żyć pełną piersią, jednocześnie walcząc o to co jest mu najdroższe.

Przyznam, że książka wymaga od czytelnika całkowitego skupienia i pełnej uwagi. Jest to spowodowane zmianami w narracji. Początkowo lektura może wydać się wam nieco chaotyczna i bezsensowna. W pierwszych rozdziałach faktycznie można się pogubić, ale wytrwali czytelnicy zostaną rzecz jasna nagrodzeni, gdy wszystkie nitki powędrują do kłębka.

Trudność w odbiorze i głęboki rys psychologiczny, autor łagodzi uproszczeniem nieco głównych wątków. Ich niedociągnięcia spowodowane są przełożeniem punktu ciężkości na psychikę postaci. Gdyby zawartość była bardziej złożona, mocniej zawiła, czy też silniej ugruntowana w realiach, czytelnik mógłby odrzucić ją jako nazbyt naszpikowaną treścią.

Wszystkich fanów fantastyki, oraz opowieści z dreszczykiem serdecznie zapraszam do zapoznania się z tą ekscytującą powieścią. Jest tutaj wszystko: walka o władzę, koneksje, różnica klas, miłość, oddanie i magia. Zdecydowanie polecam.

ostrze-tyshalle-a-tom-qfant

Autor:Matthew Stover

Tytuł:Akty Caine'a #2 - Ostrze Tyshalle'a, tom 1

Data wydania:9/ 2009

Wydawnictwo:MAG

Pozostałe dane:Tytuł oryginalny: Overworld: Blade of Tyshalle

Rok wydania oryginału: 2001

Liczba stron: 504

Format: 135x205 mm

Oprawa: miękka

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: