Liz Braswell, „ Dziewięć żyć Chloe King. Tom 1: Upadła”

Liz Braswell, „ Dziewięć żyć Chloe King. Tom 1: Upadła”


Autor: Katarzyna Zalecka

Wydana w 2004 roku pierwsza część serii pt. „Dziewięć żyć Chloe King” już od ładnych kilku lat robi na świecie furorę. Zekranizowano nawet serial na jej podstawie, którego pierwszy sezon (i jak dotąd jedyny, nad czym ubolewają fani) miał premierę w 2011 roku.

Sama autorka – Liz Braswell jest z wykształcenia egiptologiem, co jak sama przyznaje, nie pozostało bez wpływu na jej twórczość.

Chloe King jest na pozór zwyczajną nastolatką, można by rzec – archetypiczną. W dniu jej szesnastych urodzin ma jednak miejsce poważny wypadek, który dziewczyna cudem przeżywa. Odtąd w jej życiu dzieją się osobliwe rzeczy, a Chloe odkrywa w sobie nadprzyrodzone kocie moce. Niestety nie może się nimi cieszyć bezkarnie. Tajemnicze i jednocześnie niebezpieczne zdolności dziewczyny przyciągają uwagę Bractwa Dziesiątego Ostrza, starożytnej organizacji chroniącej ludzkość przed zagrożeniem ze strony ludzi-kotów. Na szczęście Chloe nie jest sama, choć nie wie dokładnie, kim jest jej tajemniczy nauczyciel. Czy to jednak wystarczy, aby umknąć prześladowcom?

Powieść Liz Braswell to doskonała propozycja dla nastolatków, zresztą to właśnie oni są głównymi adresatami całej serii. Książkę cechuje lekki styl, który z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom. Na dokładkę dostaną wartką, wciągającą akcję, która stanowi podstawowy atut powieści i sprawia, że czyta się ją jednym tchem, nawet takim dwudziestoparoletnim dinozaurom jak ja. W pełnej zaskakujących zwrotów akcji muszą odnaleźć się bohaterowie, których kreacje stworzone są z pomysłem, przy jednoczesnym zachowaniu wiarygodności. Dobrym przykładem jest główna bohaterka, która oprócz zamieszania z przemianą w kobietę-kota i ucieczką przed Bractwem, boryka się z całkowicie zwyczajnymi problemami, takimi jak dojrzewanie, trudne relacje z mamą, brak ojca, konflikty z przyjaciółmi, itp. To sprawia, że pomimo posiadanych mocy Chloe pozostaje ludzka, a przez to bliższa czytelnikom.

Oprócz wymienionych powyżej zalet, o sukcesie serii decyduje także (a może przede wszystkim?) sam pomysł, oparty na słusznym założeniu, że ludzie uwielbiają opowieści o superbohaterach. „To przecież już było” – mógłby powiedzieć fan komiksów o Batmanie, w których wszakże pojawiała się już od dawien dawna kobieta-kot. Chloe jest jednak zupełnie inna, a stworzone wokół niej uniwersum oparte jest na doświadczeniach autorki wyniesionych ze studiowania egiptologii. To tworzy więc zupełnie inny, unikalny klimat i wnosi powiew świeżości.

Jedną z rzeczy, które irytowały mnie (jako dinozaura) w opowieści pani Braswell było nadmierne − w moim odczuciu − zainteresowanie Chloe chłopakami. Cóż poradzić, takie są najwyraźniej efekty burz hormonalnych, które każdy przechodzi na swój własny sposób. Jak podejrzewam, drapieżność głównej bohaterki (w końcu jest kobietą-kotem) nie pozostaje jednak w tym momencie bez znaczenia, a obecność wielu przystojnych facetów na pewno nie pomaga biednej dziewczynie pozostać obojętną na porywy serca.

Drugim zarzutem, o którym wspomnę jest przesadne użycie kursywy dla podkreślenia wagi, czy też znaczenia niektórych słów lub też zaakcentowania ironii w wypowiedzi bohaterów. Szczerze mówiąc uważam, że jest to zupełnie bezcelowe (zwłaszcza w takim nadmiarze) i niejako obraża inteligencję czytelników, sugerując, że sami nie są w stanie wychwycić zamierzeń autorki. Mocno irytowało mnie to na początku książki, z czasem jednak przestałam zwracać na to uwagę, albo też pani Braswell ograniczyła stosowanie kursywy. Tak czy siak nie wpływa to na odbiór książki ani na jej wartość.

Podsumowując, „Dziewięć żyć Chloe King” to doskonała książka dla nastolatków, łącząca w sobie wartką akcję i ciekawe rozwiązania fabularne z obecnością pełnokrwistych bohaterów, którzy łatwo zaskarbiają sobie sympatię czytelników. Polecam jako dobrą odtrutkę na facebooka!

 

Korekta: Paulina Koźbiał

 

Autor: Liz Braswelldziewiec_zyc_chloe_king_qfant

Tytuł: Dziewięć żyć Chloe King. Tom 1: Upadła

Data wydania: 2013

Wydawnictwo: FILIA

Pozostałe dane: Tytuł oryginalny: Nine Lives of Chloe King. Vol. 1: The Fallen

Tłumaczyli: Bożena i Michał Jóźwiak

ISBN: 978-83-63622-14-5

Liczba stron: 300

Wymiary: 13 x 20 cm

Oprawa: miękka

Cena rynkowa: 34,90 PLN

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: