Lissa Price, „Starter”

Lissa Price, „Starter”


Recenzowała: Olga Michalik

Spróbujcie wyobrazić sobie przyszłość, w której wszyscy ludzie z przedziału 20-60 lat zostali zgładzeni przez wrogą broń biologiczną. Śmiercionośny wirus w ciągu kilku tygodni pochłonął życie niemalże wszystkich mieszkańców USA, z wyjątkiem dzieci oraz osób w podeszłym wieku, którzy jako najbardziej podatni na choroby otrzymali zawczasu rządową szczepionkę. Niestety liczba ratujących życie bezcennych ampułek była ograniczona, dlatego mogli ją otrzymać dodatkowo jedynie osoby znane i cenione – wpływowi biznesmeni, politycy i celebryci. Reszta ludzkości uległa zagładzie, a wraz z nimi zginęła amerykańska cywilizacja.

Świat, który pozostał po katastrofie, to mroczne i przerażające miejsce, w którym pozbawione opieki dorosłych dzieci tułają się po ulicach, każdego dnia walcząc o wodę i resztki żywności ze zdegenerowanymi bandami wyrostków oraz ukrywając się przed polującymi na nieletnich siłami policyjnymi. Schwytane dzieci i nastolatki, jako że nie posiadają żadnych praw ani prawnych opiekunów, umieszczane są w ośrodkach zamkniętych (do złudzenia przypominających więzienia o zaostrzonym rygorze), gdzie są zmuszane do katorżniczej pracy, która szybko wyniszcza ich i tak nadwątlone głodem ciała. Jedynym sposobem uniknięcia takiego losu jest wyrażenie zgody na wynajem swojego ciała enderom – starcom pragnącym po raz kolejny zaznać uroków młodzieńczego życia. Jest to możliwe dzięki Prime Destinations – ośrodkowi, w którym wykonywane są operacje polegające na wszczepianiu w mózgi starterów specjalnych implantów umożliwiających transfer osobowości bogatych enderów.

Główna bohaterka książki, szesnastoletnia Callie, po stracie rodziców opiekuje się ciężko chorym siedmioletnim braciszkiem, za wszelką cenę starając się przetrwać w okrutnym postapokaliptycznym świecie. Kiedy jednak podczas kolejnego nalotu sił policyjnych dzieci tracą swoje tymczasowe schronienie w opuszczonym budynku, wraz z nim przepadają całe zapasy żywności, wody i leków, a także jedyne pamiątki po zmarłych rodzicach. Jedyną szansą na ocalenie małego Tylera staje się więc podpisanie kontraktu na wynajem własnego ciała na potrzeby seniorów. Kilkutygodniowy kontrakt zapewni Callie wynagrodzenie pozwalające na nabycie suchego i ciepłego miejsca do życia, zakup ratujących życie chłopca leków oraz wystarczających zapasów żywności i wody. Pozostawiając brata pod opieką przyjaciela, Callie udaje się do PD, gdzie wszczepiają jej chip, dzięki któremu bogaci starcy będą mogli do woli korzystać z jej organizmu. Dwa pierwsze transfery skutkują jedynie lekką dezorientacją oraz niewielkimi skaleczeniami ciała (enderzy wykorzystują ciała starterów do uprawiania nielegalnych, ekstremalnych sportów, typu: skoki z mostu na bungee). Za trzecim razem jednak dochodzi do niespodziewanej awarii wszczepionego jej chipa, wskutek czego Callie odzyskuje świadomość w trakcie transferu i ma do własnej dyspozycji pozycję, dom, luksusowy samochód oraz majątek enderki, która wynajęła jej ciało. Dzięki temu odkrywa tajny plan PD mający na celu oddawanie ciał nastolatków bogatym seniorom na czas nieokreślony, tak aby mogli z nich korzystać przez całe życie.

Czy Callie uda się udaremnić nikczemny plan Prime Destinations? Czy zdoła ocalić młodszego braciszka od śmierci? Czy odkryje kim naprawdę jest tajemniczy Stary Człowiek – potężny założyciel banku ciał, wiecznie ukrywający swoją tożsamość pod maską holograficzną? Odpowiedzi na te intrygujące pytania znajdziecie w książce Lissy Price pod tytułem „Starter”. Świat w niej przedstawiony jest bardzo mroczny i budzący lęk, ale nad wyraz realistyczny. Koszmar postapokaliptycznego świata, z którym przyszło zmagać się bezbronnym dzieciom wstrząsa do głębi. Jak to możliwe, że ocalała z kataklizmu garstka dzieci i młodzieży, która jest przecież jedyną nadzieją na odrodzenie dawnej cywilizacji i jako taka powinna zostać objęta szczególną ochroną, traktowana jest jako grupa gorszej kategorii? Działania podejmowane przez rząd zdominowany przez starych ludzi zmierzają do całkowitej eliminacji tej grupy wiekowej lub do całkowitego przejęcia ich ciał, by w rezultacie umożliwić enderom wieczną młodość. Groza takiej sytuacji przy jednoczesnym znacznym prawdopodobieństwie ziszczenia się takiego czarnego scenariusza budzi w czytelniku przerażenie i instynktowny sprzeciw. Oryginalna koncepcja powieści wciąga nas bez reszty w dramatyczną, pełną tajemnic, niebezpiecznych intryg i niespodziewanych zwrotów akcji przygodę rozgrywającą się w dystopijnym świecie przyszłości. Z pewnością spodoba się wszystkim fanom powieści z pogranicza science-fiction, dystopii i suspensu, takich jak „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins czy „Niezgodna” Veronicki Roth. Debiutancka powieść Lissy Price okazuje się godną następczynią tych znanych i cenionych na całym świcie książek, zaś jej tajemnicze i nieoczekiwane zakończenie jest gwarancją, że „Starter” stanie się początkiem kolejnej uwielbianej przez nastolatków (i nie tylko) serii wydawniczej.

Korekta: Katarzyna Tatomir

Autor: Lissa Pricestarter_front
Tłumaczenie Elżbieta Piotrowska
tytuł oryginału Starters
wydawnictwo Albatros
data wydania 8 kwietnia 2015
ISBN 9788378856788
liczba stron 400

Loading Facebook Comments ...
1 Komentarze
  1. Data: Kwiecień 14, 2015
    […] Czas na drugą odsłonę konkursu z powieścią Lissy Price. […]
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: