Lisa Rogak, „Życie i czasy Stephena Kinga”

Lisa Rogak, „Życie i czasy Stephena Kinga”


Recenzował: Maciej Lewandowski

 

 

O facecie co usiłuje iść na emeryturę

Wydawnictwo Albatros sprowadziło na rodzimy rynek biografię Stephena Kinga, wydaną za wielką wodą w 2008 roku. Autorką jest Lisa Rogak, która na swoim koncie ma książki prześwietlające życiorysy m.in. Dana Browna oraz Stephena Colberta. Mówiąc krótko: zna się na rzeczy.

Kim jest Stephen King, z grubsza najpewniej wiedzą wszyscy. Jeżeli nie, to tym bardziej powinni zainteresować się tą pozycją. Zwyczajnie warto wiedzieć, co motywowało jednego z najpopularniejszych pisarzy świata do pracy oraz z jak ogromną determinacją oddawał się pracy na swą pozycję.

King funkcjonuje na rynku wydawniczym od czterdziestu lat. W tym czasie napisał pokaźną ilość książek oraz opowiadań, z których wiele zostało – lepiej lub gorzej – zekranizowanych. Naturalną rzeczą jest zatem, że biografia Rogak nie jest pierwszą. Nie jest też najpełniejszą, ale na pewno jest jedną z ładniej wydanych. Albatros zadbał nie tylko o stylową grafikę naniesioną na twardą lakierowaną okładkę. Sam papier, na jakim książka została wydana nie grozi podarciem od samego czytania. Jednym słowem: solidnie. Tyle w kwestii jakości wydania.

Niewątpliwie cieszy duża ilość anegdotek, wypowiedzi przyjaciół oraz członków rodziny. Największym plusem książki są kulisy powstawania poszczególnych opowieści, zarówno powieści, jak i opowiadań.

Rogak opisuje życie Kinga, począwszy od trudnego dzieciństwa, i ciągnie narrację aż do roku 2008, czyli momentu, kiedy biografia została pierwotnie wydana. Nie wybiela swojego bohatera, otwarcie opisując jego poważne problemy z alkoholem oraz używkami, długą walkę o osiągnięcie trzeźwości oraz stabilizacji życia osobistego. W trakcie lektury można natknąć się na drobne błędy, które nie powinny mieć miejsca w literaturze faktu, ale trzeba też pamiętać, że nie jest to biografia autoryzowana i tym samym w pełni zgodna z oficjalnym przekazem.

Pewnym mankamentem książki jest narracja, miejscami chaotyczna, popadająca w pusty słowotok skutkujący powtórzeniami informacji na przestrzeni kilku, kilkunastu zdań. Szczęśliwie autorka ma na tyle lekki styl, że chwilowe zagęszczenia myśli można łatwo pokonać, a po kilkunastu stronach przywyknąć do literackiej maniery.

Purystów językowych mogą drażnić drobne błędy językowe, które umknęły korekcie. Szczęśliwie nie jest ich dużo i poza uniesieniem brwi nie powinny przeszkadzać w lekturze i poznawaniu życia Stephena Kinga.

Lekki, wartki styl narracji sprzyja szybkiemu pokonaniu biografii, bez ryzyka ugrzęźnięcia w siermiężnych meandrach życia pisarza. Po części dlatego, że o rzeczonych meandrach autorka nie wspomina. Czytelnicy zaznajomieni z postacią Stephena Kinga z biografii spisanej przez Rogak nie dowiedzą się absolutnie niczego nowego. Rozczarowuje także stosunkowo skąpy wybór fotografii, tu też odbiorcom został zaserwowany mocno przetrzebiony zestaw zdjęć powszechnie dostępnych w Internecie.

„Życie i czasy Stephena Kinga” są doskonałą pozycją dla wszystkich zainteresowanych fenomenem Kinga, zwłaszcza jeżeli do tej pory jedynym źródłem wiedzy o tym człowieku były zasoby Wikipedii.

Finalna ocena: 5/6. Polecam.

Korekta: Katarzyna Tatomir

d_2074

  • Życie i czasy Stephena Kinga, Lisa Rogak
  • Wydawnictwo Albatros
  • tytuł oryginału: HAUNTED HEART: THE LIFE AND TIMES OF STEPHEN KING
  • tłumaczenie: Robert Ziębiński
  • liczba stron: 400
  • ISBN: 978-83-7885-986-4
  • oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • data wydania: październik 2014
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: