Licia Troisi „Kroniki Świata Wynurzonego”, t.2 „Misja Sennara”

Licia Troisi "Kroniki Świata Wynurzonego", t.2 "Misja Sennara"


„Misja Sennara” to drugi tom trylogii „Kroniki Świata Wynurzonego” autorstwa młodej Włoszki, Licii Troisi. Autorka zaczęła pisać omawiane dzieło w wieku zaledwie dwudziestu jeden lat. Udało jej się zainteresować wydawców na całym świecie, aż siedemnaście krajów wykupiło prawa do przekładu cyklu. Trwają też rozmowy dotyczące adaptacji filmowej książek. Co z tego wyniknie, zobaczymy. Na razie musimy zadowolić się słowem pisanym.

Tytułowy Sennar jest młodym Czarodziejem, członkiem Rady Magów i jednocześnie przyjacielem głównej bohaterki „Kronik...”, Nihal. Wojownicza Półelfka, ostatnia żyjąca przedstawicielka swej rasy, to jedyna dziewczyna przyjęta do elitarnego Zakonu Jeźdźców Smoka. Wciąż dręczą ją koszmary, w których wzywana jest do pomszczenia swych, brutalnie wymordowanych, przodków. Dzieciństwo oraz dorastanie Nihal i Sennara zostało opisane w pierwszym tomie, zatytułowanym „Nihal z Krainy Wiatru”. Teraz, gdy obydwoje osiągnęli już zamierzone cele i zdobyli wysokie pozycje zawodowe, przyszedł czas, by stawić czoła okrutnemu Tyranowi, upadłemu Magowi, opętanemu żądzą władzy. Skutecznie i bezlitośnie rozprawia się on z mieszkańcami całego Świata Wynurzonego, a główni bohaterowie postanawiają położyć kres masakrze i wywalczyć wolność dla siebie i innych.

W książce przeplatają się dwa wątki – podróż Maga do tajemniczego Świata Zanurzonego oraz przygody nastoletniej wojowniczki na polu walki. Młody Czarodziej wyrusza z misją dyplomatyczną do podwodnej krainy, aby zdobyć sprzymierzeńców w walce z Tyranem. Problem w tym, że nikt nie wie, jak tam dotrzeć, wyprawa wydaje się równoznaczna z samobójstwem. A gdyby nawet się powiodła, to wiadomo, że ludzie zamieszkujący Świat Zanurzony uciekli z Wynurzonego Świata zmęczeni ciągłymi waśniami i wojnami, aby wieść życie w pokoju, niełatwo więc będzie przekonać ich do udzielenia pomocy. Tymczasem wojska Tyrana wciąż atakują, zdobywając nowe tereny i wybijając broniących się ostatkiem sił żołnierzy. Wspierani przez zakazane, magiczne formuły zdają się być nie do pokonania w normalnej walce, o czym przekonuje się Nihal, gdy  próbuje zabić głównego dowodzącego sił zła – Dolę. Dziewczyna musi znaleźć inny sposób na pokonanie przeciwnika, niekoniecznie taki, jaki spodoba się Jeźdźcy Smoka – Idowi, jej nauczycielowi i towarzyszowi w walce...

Muszę stwierdzić, że pierwszy tom trylogii podobał mi się bardziej, ten był nieco nużący. Opisy strategii wojennej i sposobów walki obnażają braki w wiedzy autorki. Uważam, że pisarce udało się wykreować interesujące nastoletnie postacie, jednak w miarę upływu czasu nie dojrzewają one na tyle, na ile powinny. Powodem jest zapewne młody wiek Licii Troisi i, co za tym idzie, brak dużego doświadczenia życiowego. Z tego powodu książkę polecam głównie młodzieży.

W przygotowaniu jest już kolejna część cyklu - „Talizman mocy”, w którym, jak mniemam,  dojdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia walki Dobro versus Zło. Zainteresowanych twórczością Licii Troisi odsyłam także do trylogii „Wojny Świata Wynurzonego”.


Korekta
: Natalia Bieniaszewska

Autor:Licia TroisiKroniki_swiata_Wynurzonego_t_2_Misja_Sennara_qfant

Tytuł:Kroniki Świata Wynurzonego, t.2 „Misja Sennara”

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Videograf II

Pozostałe dane:Ilość stron: 320

Cena na okładce: 33,50

ISBN 978-83-7183-757-9

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: