Licia Troisi, „Kroniki Świata Wynurzonego” t.1 „Nihal z Krainy Wiatru”

Licia Troisi, "Kroniki Świata Wynurzonego” t.1 „Nihal z Krainy Wiatru"


Autor: Ania Rzepecka

„Nihal z Krainy Wiatru” to pierwszy tom bestsellerowej trylogii autorstwa młodej, włoskiej pisarki, która osiągnęła wielki sukces zarówno w rodzinnym kraju, jak i za granicą. Licia Troisi zaczęła pisać na poważnie już w wieku dwudziestu jeden lat, a efektem tych działań jest właśnie omawiana książka. Łączna sprzedaż recenzowanej pozycji wyniosła we Włoszech ponad 1.050.000 egzemplarzy. Powieść trafiła także na listy bestsellerów w Niemczech i we Francji. Prawa do przekładu trylogii nabyło 17 krajów, obecnie trwają rozmowy na temat adaptacji filmowej książki. Uznałam, że warto sprawdzić, czy zamieszanie wokół „Kronik Świata Wynurzonego” jest uzasadnione jakością dzieła, czy to po prostu medialny szum, osiągnięty dzięki udanym posunięciom marketingowym.

Główną bohaterką książki jest Nihal, nastolatka przekonana, że w przyszłości zostanie wojowniczką. Od dziecka, zamiast bawić się lalkami, woli machać mieczem i biegać z chłopakami po rodzimym Salazarze, udając pogromczynię Famminów – żołnierzy znienawidzonego przez wszystkich Tyrana. Dziecięce fascynacje nie przechodzą jej z wiekiem, wręcz przeciwnie, dziewczynka umacnia się w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji. Determinację potęgują dziwne sny, w których ktoś wzywa ją do „pomszczenia śmierci”. Początkowo Nihal nie rozumie, o jaką zemstę chodzi, lecz wkrótce okazuje się, że bohaterka jest ostatnią żyjącą Półelfką, a jej ród został wymordowany przez wojska Tyrana.

Autorka zgrabnie i barwnie opisuje perypetie dziewczyny, jej rozwój emocjonalny, przemianę duchową i ścieżkę kariery. Nihal musi udowodnić, że potrafi walczyć równie dobrze, jak mężczyzna, a nawet lepiej. Udaje jej się to, mimo wielu trudności, ponieważ jest nieprzeciętnie zdolna. Z drugiej strony, coś nieustannie pcha bohaterkę w wir prawdziwej walki, momentami nawet wprost w objęcia śmierci... W drodze na spotkanie z przeznaczeniem Nihal spotyka wiele osób, zarówno życzliwych, jak i sceptycznie nastawionych do kobiety-wojowniczki. Jednak w każdym wzbudza podziw, choć niektórzy głęboko skrywają to uczucie.

Nihal ma przyjaciela – Sennara, młodego Czarodzieja, z którym łączą ją wspomnienia z beztroskiego dzieciństwa. Awansując w strukturach władzy, młodzieniec zmuszony jest opuścić Świat Wynurzony, aby zyskać sprzymierzeńców w Zanurzonym Świecie. Sytuacja polityczna zaognia się, Tyran powoli i konsekwentnie podbija kolejne krainy, pozostawiając za sobą pożary i zgliszcza. Streszczenie fabuły brzmi trywialnie, ale pamiętajmy, że to przecież fantasy, czyli mamy tu dobro i zło oraz dążenie do nieuniknionego starcia przedstawicieli obu stron. W tym gatunku sztuką jest wykreowanie postaci przykuwających uwagę, zamiast miałkich i wtórnych, a także uniknięcie schematycznej, bezrefleksyjnej i papkowatej akcji, która pędzi utartym, przewidywalnym szlakiem.

Licia Troisi stworzyła ciekawą powieść, bohaterowie nie są z papieru i zapraszają do świata pełnego przygód, niebezpieczeństw i niespodzianek. Rozterki moralne oraz interesująco zarysowane profile psychologiczne postaci sprawiają, że lektura nie dłuży się, lecz przeciwnie – naprawdę wciąga.

„Kroniki Świata Wynurzonego” to niejedyna trylogia autorstwa Licii Troisi. Kolejna odniosła jeszcze większy sukces i jest jednym z najlepiej sprzedających się pozycji Wydawnictwa Videograf II. Na koniec tego roku zaplanowano publikację jeszcze jednej trylogii zatytułowanej:  „Dziewczyna Smoka”. Już teraz mogę obiecać, że wkrótce na portalu Qfant.pl ukaże się przedpremierowa recenzja drugiej części „Kronik Świata Wynurzonego”, o wiele mówiącym tytule: „Misja Sennara”. Ja już ją mam i właśnie zaczynam lekturę, a wszystkich zainteresowanych odsyłam do księgarń już od 3 marca. Oczywiście po przeczytaniu „Nihal z Krainy Wiatru”, co nie powinno zająć Wam zbyt wiele czasu.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Licia Troisinihal_z_krainy_wiatru_qfant

Tytuł:„Kroniki Świata Wynurzonego”, t.1 „Nihal z Krainy Wiatru”

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Videograf II

Pozostałe dane:Stron: 352

ISBN: 978-83-7183-756-2

Cena na okładce: 33,50

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: