Lee Child, „Jack Reacher: Sprawa osobista”

Lee Child, „Jack Reacher: Sprawa osobista”


Recenzowała: Joanna Kubica

Fanom powieści sensacyjnych Jacka Reachera przedstawiać nie trzeba. Seria książek o byłym żołnierzu, który kiedyś tropił dezerterów i przestępców w amerykańskiej armii, a teraz jako „Sherlock Homeless” podejmuje się rozmaitych spraw kryminalnych, cieszy się uznaniem czytelników na całym świecie. Czy kolejna powieść, a dokładnie dziewiętnasta z cyklu o Jacku Reacherze zadowoli miłośników prozy sensacyjnej?
Jack Reacher nie ma domu ani prawa jazdy. Generalnie ciężko go namierzyć, bo prowadzi raczej tułaczy tryb życia. Komuś jednak bardzo zależy na jego odnalezieniu. Były wojskowy policjant zostaje poproszony o pomoc w pewnej sprawie przez wywiad wojskowy, CIA i FBI. Nieznany sprawca strzelał z dużej odległości do prezydenta Francji. Zamach nie powiódł się, ale europejskie służby są zaniepokojone – snajper to zawodowiec, a całe zdarzenie prawdopodobnie stanowiło próbę generalną przed większą akcją, której skutki mogą zachwiać światowym ładem. Na liście podejrzanych o próbę zamachu znajduje się człowiek, którego Jack Reacher już kiedyś wsadził do więzienia. I teraz będzie musiał uczynić to po raz drugi. Tym bardziej, że snajper ćwiczył niedawno strzelanie z odległości tysiąca pięciuset metrów do zdjęcia z jego podobizną…
Nie miałam okazji przeczytać wszystkich książek z serii o Jacku Reacherze, toteż nie odpowiem na pytanie, czy „Sprawa osobista” to najlepsza, najgorsza czy przeciętna powieść z cyklu o byłym wojskowym policjancie. Zawsze w trakcie lektury o wyczynach „Sherlocka Homelessa” niezmiernie zdumiewa mnie fakt, że po raz kolejny czytam powieść o amerykańskim wojskowym i nie jestem tym ani trochę znudzona. Normalnie nikt by mnie raczej nie skłonił do zapoznania się z taką tematyką, a w tym przypadku zgłaszam się na ochotnika. Kolejny zaskakujący fakt: „Sprawa osobista” to już dziewiętnasta powieść o Jacku Reacherze. Tymczasem czytelnicy nadal chcą o nim czytać, a Lee Childowi najwyraźniej nie kończą się pomysły. Nic tylko podziwiać tak dobrze skrojonego bohatera, który nie nuży, a wręcz przeciwnie – po skończeniu książki czytelnik chciałby dostać do rąk kolejny tom i czytać dalej.
„Sprawę osobistą” czyta się wyśmienicie, zwłaszcza pierwszą połowę książki. W drugiej napięcie trochę opada, choć im bliżej finału całej historii, tym z powrotem rośnie. Z tropienia snajpera po lasach i miasteczkach w południowo-wschodnim stanie Arkansas w USA szybko przenosimy się do Europy – najpierw do Paryża, a później do Londynu. Włóczykij Jack Reacher ramię w ramię z europejskimi agentami specjalnymi podejmuje się trudnego zadania odnalezienia snajpera lub snajperów, którzy planują prawdziwy Armagedon. Czas nagli, agenci muszą współpracować, jednocześnie nie ufając sobie nawzajem, a przy tym niektóre puzzle w ogóle nie pasują do układanki, którą Jack Reacher i pozostali starają się ułożyć. Jak to możliwe, że tyle agencji wywiadowczych włączyło się w sprawę, a skutki ich pracy są tak mizerne? Z jednej strony pewne rozwiązania fabularne i wyjaśnienie całej zagadki trochę mnie rozczarowało. Z drugiej jednak muszę przyznać, że takiej puenty się nie spodziewałam. Najmocniejszym punktem „Sprawy osobistej” jest główny bohater. Lee Child nie robi z niego niezniszczalnego superagenta, ale rozsądnego faceta, który niejedno przeżył, niejedno widział, a poza tym opanował do perfekcji sztukę improwizacji.
Podsumowując, książka bardzo mi się podobała. Może to jeszcze nie „Dzień Szakala”, ale i tak warto było po nią sięgnąć. Naturalnie, znawcy literatury faktu o agencjach wywiadowczych z pewnością wskażą w powieści wiele nieścisłości lub nieco naiwnych fabularnych zagrań, ale tak naprawdę przy lekturze kolejnych przygód Jacka Reachera chodzi o dobrą rozrywkę. A tej w „Sprawie osobistej” nie brakuje! Sądzę, że wierni czytelnicy powieści o niepokornym byłym żołnierzu nie powinni czuć się zawiedzeni. W końcu Jack to Jack.

Korekta: Katarzyna Tatomir

 

Autor: Lee Childd_2892
Tytuł: Jack Reacher – Sprawa osobista
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: Sensacyjne
ISBN: 978-83-7885-539-2
Data wydania: 2015
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 447

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: