Lavie Tidhar, „Osama”

Lavie Tidhar, „Osama”


Recenzowała: Kinga Król

Lavie Tidhar to zdobywca Nagrody World Fantasy Award 2012, którą otrzymał, pokonawszy tak znamienitych autorów jak George R.R. Martin czy Stephen King. Ta rekomendacja sprawiła, że do lektury powieści „Osama” zasiadłam z wielkim entuzjazmem... Czy moja radość nie była jednak przedwczesna?

Jak wyglądałby świat, w którym nie doszło do zamachów z 11 września 2001 roku? Gdyby były one jedynie fikcją literacką? Z taką właśnie rzeczywistością mamy do czynienia w najnowszej powieści Lavie Tidhara. Wojna z terroryzmem rozgrywa się tu bowiem jedynie na kartach popularnego cyklu powieści sensacyjnych pod tytułem „Osama Bin Laden: mściciel” autorstwa Mike'a Longshotta. Prywatny detektyw Joe zostaje wynajęty przez tajemniczą kobietę do odnalezienia autora. Sprawa, której podejmuje się Joe, od samego początku nastręcza mu różnorakich problemów, które piętrzą się w miarę drążenia przez niego tematu. Detektyw, mimo czyhających na niego niebezpieczeństw, nie rezygnuje ze sprawy, choć więcej w niej niewiadomych niż odpowiedzi. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Joe odkrywa świat ,,uchodźców'' – widm, które go nawiedzają. Co odkryje? Kim są tajemniczy niewyraźni oraz jakie powiązanie istnieje miedzy dwoma światami? I przede wszystkim, czy Mike Longshott tak naprawdę chce być odnaleziony?

Przyznaję, że powieść „Osama” jest jedną z dziwniejszych książek, jakie przyszło mi czytać w ostatnim czasie, lecz nie należy rozumieć tego jako coś negatywnego. Enigmatyczny, nietuzinkowy styl narracji wraz z otwartym zakończeniem pozostawia czytelnikowi ogromne pole do interpretacji powieści. Dla jednych książka będzie doskonałym thrillerem, w którym głównym wątkiem będą poszukiwania tajemniczego pisarza, dla innych metafizyczną opowieścią, w której w niezwykle płynny sposób przenikają się ze sobą świat realny z fantastycznym. Na tę drugą interpretację wskazuje fakt, iż w książce pojawia się kraina zwana Nangilimą, będąca prawdopodobnie nawiązaniem do książki dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce” (w której dwaj bracia trafiają po śmierci do wspomnianej fantastycznej krainy). Powieść łączy w sobie elementy historii alternatywnej, thrillera, prozy reportażowej i literatury noir, przez co urzeka swą różnorodnością i oryginalnością.

„Osama” to książka niełatwa w odbiorze. Lavie Tidhar napisał ją pod wpływem traumatycznych przeżyć związanych z zamachami terrorystycznymi, których o włos nie padł ofiarą. Powieść skłania do trudnej refleksji na temat spuścizny, jaką pozostawiła po sobie Al-Kaida, ale przede wszystkim stawia pytania o sens jakiejkolwiek wojny. Świat, w którym giną tysiące niewinnych ludzi, gdzie mąż żegnając się z żoną przed wyjściem do pracy, nie ma gwarancji, że jeszcze ją zobaczy, gdzie pijąc kawę w restauracji, nie ma pewności, że jakiś terrorysta nie obrał jej sobie jako cel ataku, nie jest niestety literacką fikcją. To smutna rzeczywistość, z którą każdy z nas (w szczególności Amerykanie) musi borykać się każdego dnia. Każda wojna, nie ważne w imię czego wypowiedziana i toczona, jest ogromną tragedią zwykłych ludzi, którzy bezpowrotnie i bezsensownie tracą kogoś bliskiego. Powieść Laviego Tidhara jest swoistym hołdem złożonym ofiarom zamachów terrorystycznych.

Smutna prawda jest taka, że o tych wszystkich tragicznych wydarzeniach powinniśmy czytać jedynie w książkach

Uczta wyobraźni - Osama M_qfant

...

 

Korekta: Iga Pączek

  • Autor: Lavie Tidhar
  • Tytuł:Osama
  • Tytuł oryginału:Osama
  • Seria:Uczta wyobraźni
  • Przekład: Grzegorz Komerski
  • Data wydania: 2013
  • Wydawnictwo: MAG
  • Pozostałe dane:ISBN: 978-83-7480-370-0
  • Liczba stron: 304
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: